Şeker

İnsan eski çağda şekeri fazla bulamazdı meyve sebzede anca oda zaten 2 meyve yese meyvedeki besleyici lifler sayesinde doyardı ve şeker isteği azalırdı. Ama günümüzde çikolata (vb. türevleri) karın doyurmadığı için şeker isteğimiz ise azalmıyor.
Vücut kendi enerjisini üretir. Yapay şeker ise enerji verir.
Vücudun bir prensibi vardır.Biz vücudumuza bir şey aldığımızda vücut onu üretmez.Mesela ağrımız var ağrı kesici alıyoruz,Vücut direk bu eleman ağrı kesiciyi yuttu benim ağrıyı geçirmeme gerek yok der ve tembelleşir. Şekerdede aynı mantık işler.Biz vücudumuza şeker alırsak vücut derki ben enerjimi dışarıdan karşılıyorum neden kendi enerjimi üretipte kendimi yorayım.
Benim 3 aylık şekeri kesme sürecimi anlatırsam.Şekerden kastım endüstriyel şeker.Meyve, bal(5 kavanoz bal 100 lira diyenler hariç),pekmez tahin gibi doğal şeker içerenler hariç. Endüstriyel şekeri kestiğimde ilk hafta çok yorgun hissettim resmen enerji kaynağım şekermiş.Sonra vücut dediğim gibi kendi enerjisini üretmeye başladı ve daha enerjik hissetmeye başladım.(önceden enerji kaynağı olarak yapay şekeri kullanırken şimdi ise karbonhidratları kullanmaya başlıyor.) Gördüğüm faydaları madde madde yazıyorum.
Endüstriyel Şekeri Bırakmanın Faydaları
*Daha enerjik olmaya başladım.
*Uyku ihtiyacım azaldı.(günde 10 saat uyuyan ben şekeri kestiğimde 4-6 saatlik uyku yetiyorda artıyordu.)
*Vücut ister istemezde olsa erkeksileşmeye başlıyor.Yani kaslar belirginleşmeye başlıyor.Bilgili antrenörler bu yüzden şekeri size kesin der. (bunu dedim diye yanlış anlayıpta şekeri bırakıp kaslı olcaz demeyin :D sadece belirginleşiyor.Kas kütlesi kazanmıyoruz :D )
*Duygusal düşünce kapasitemiz azalıyor ve mantıklı düşünme kapasitemiz artıyor.(Çikolatadaki şekerde mutluluk hormonu veren madde var ve bir insanın dopamin hormonu miktarı çok fazla olursa duygusal düşünür,dopamin reseptörü fazla olursa mantıksal düşünmeye başlar.Bunun nedeni dopamin hormonunu şekerden almayıp dopamin reseptörleri artırdığımız içindir. Nofaptada aynı mantık işler.3 gün bırakmış biri duygusal düşündüğü için süreci kolay bozarken, 100 gün bırakan biri mantıksal düşündüğü için süreci kolay kolay bozmaz.)
*Dayanıklı olmaya başlarsınız.(enerjinizi yapay seker yerine karbonhidrattan aldığın için.)
*İnsanlar şeker ile mutlu şeker yemeyince mutsuz bir nesil olduğu için mutluluğu başka yerlerde ararsınız.
*Sİyah nokta ve sivilcelerde azalma olur.(Sİyah nokta ve sivilceler vücuttaki zararlı ve toksin gibi zehirli maddeleri atar. Bu yüzden şeker gibi bir zehirle beslenmediğiniz için sivilcelerde ve siyah noktalarda azalma gözlenir.)
*Saçta ve cilte parlaklık.(nofaptada aynı etki görülür.)

Gelelim Troll Faydalarına :D
*Şekersiz çay içtiğiniz için kıraathane sahipleri sizi çok hoş karşılar :D Sonuçta adama şeker kâr ettiriyoruz.
*Arkadaşlarınıza hava atarsınız ve entelim ayaklarına yatabilirsiniz :D
*Aburcubura vereceğimiz parayı protein tozuna verir üçgen vücut olabiliriz :D Gerçi protein tozuda zararlı ama evde oturup g*t göbek büyütmekten daha zararlı olduğunu düşünmüyorum :D
*Şeker kullanmadığınız için insanlar size cool gözüyle bakar. :D (tabi bu 15 yaş altı için geçerli olabilir :D)

Cok guzel faydali bilgiler yazmissiniz.Birde kilo kaybini da yazabilirsiniz 2 ay oldu birkac kilo verdim ilginc olarak.Birde artik fazla yiyemiyorum,seker tukettigim zamanlar doyumsuz idim.Simdi ise gayet bir tabakla doyuyorum.Umarim herkes birakir sekeri Canan Karatay demisti "seker en tatli zehir" diye gercekten dogru soyluyormus.Simdi birde nişasta bazli seker ithal edecekmisiz,onu Avrupa ulkeleri dahi kullanmiyor biz kullaniyoruz ne kadar tuhaf.

Cok guzel faydali bilgiler yazmissiniz.Birde kilo kaybini da yazabilirsiniz 2 ay oldu birkac kilo verdim ilginc olarak.Birde artik fazla yiyemiyorum,seker tukettigim zamanlar doyumsuz idim.Simdi ise gayet bir tabakla doyuyorum.Umarim herkes birakir sekeri Canan Karatay demisti "seker en tatli zehir" diye gercekten dogru soyluyormus.Simdi birde nişasta bazli seker ithal edecekmisiz,onu Avrupa ulkeleri dahi kullanmiyor biz kullaniyoruz ne kadar tuhaf.
hocam elimizde ki kaynaklar yetmiyor çünkü artık tarım bitti çiftçi şeker pancarı üretmiyor mecburen çok daha zararlı şeylere kayıyor sektör. en iyisi hiç tüketmemek.

Kilo kaybı yok aslında daha çok iştahım açıldı zayıf biriyim kilo aldım sadece kaslar belirginleşmeye başladı ozamanlar tabi şimdi şekersiz çayın yanında revani göçüren adam gibiyim :D Fabrika çıkışlı her şeker zararlıdır. Doğal balda yapay şeker yoktur doğal bal tüketin arıcılardan felan yada chia tohumu ile tatlılar yapabilrsiniz.

Kilo kaybı yok aslında daha çok iştahım açıldı zayıf biriyim kilo aldım sadece kaslar belirginleşmeye başladı ozamanlar tabi şimdi şekersiz çayın yanında revani göçüren adam gibiyim :D Fabrika çıkışlı her şeker zararlıdır. Doğal balda yapay şeker yoktur doğal bal tüketin arıcılardan felan yada chia tohumu ile tatlılar yapabilrsiniz.
Meyvelerde olur,tahin pekmez olabilir(dogal olan)receller olabilir ama o da sıkıntı dogalini bulmak zor.Gunumuzde dogal olan seyler bulmak zorlasti.