Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Şekeri Bırakmak İçin Sebepler

Beyaz zehir diye tabir edilen şeker çoğu üründe mevcut. Tek sorumlusu şeker olmasa da fazla şeker tüketen insanlarda tip 2 diyabet, kalp hastalıkları ve kanser riski artıyor. Sağlık uzmanları şekeri hayatımızdan çıkarmamız gerektiğini söylüyorlar. Şekerin bazı kesin ve olası zararlarından bahsetmek istiyorum.

• Karaciğer hücreleri fruktozu parçaladığında bir tür yağ olan trigliserid ortaya çıkar. Bu zamanla karaciğer hücrelerinde birikir. Kana karıştığında ise damarlarda yağ birikmesine neden olur.
  • Tip 2 diyabet de şeker tüketimiyle bağlantılı görülüyor. 1990'larda yapılan bir araştırmada, günde birden fazla hazır meyve suyu tüketen kadınların diyabet olma ihtimalinin, bunları hiç içmeyen ya da arada bir içen kadınlara kıyasla iki kat daha fazla olduğu görüldü.
  • Şeker katkısının tip 2 diyabet, kalp hastalıkları, obezite ve kansere yol açtığına dair fazla veri bulunmuyor. Fazla tüketimin bu hastalıklarla bağlantısı biliniyor, ama bunun doğrudan bu hastalıklara neden olduğunu gösterecek şekilde klinik deneylerle kanıtlanması gerekiyor.
  • Bir araştırmada, günde iki şekerli içecek içenlerin beyninin içmeyenlere kıyasla iki yıl daha yaşlı olduğu görüldü.
  • Şekerin beyni nasıl etkilediğini gösteren araştırmalar da var. Avustralya'dan Matthew Pase'nin araştırması, fazla şekerli içecek tüketenlerin beyin hacminin daha küçük olduğunu ve hafızalarının daha zayıf işlediğini gösteriyor.
  • Şeker,kolesterolü arttıran ana nedendir
  • Şeker vücuda alındığında, hücrelere girebilmesini sağlamak için kapıyı insülin açar. Ancak devamlı ani şeker fırlamaları meydana geldiğinde insülin etkisini kaybeder. Şeker de hücrelere giremez, vücuda takılıp kalarak obeziteye yol açan toksik etkiler ve diyabet tehdidi oluşturur.
  • Yüksek şeker tüketiminin karaciğer yağlanmasını azdırdığı düşünülür. Aşırı şeker, insülini birden yükseltip yağı karaciğer hücrelerine yollayarak enflamasyona ve sıyrıklara, sonunda da karaciğer sirozuna yol açar.

NELER YAPILMALI?

Asitli içecekler hem kafein hem de yüksek früktozlu mısır şurubu içermekte ve bu da tüketenleri sağlığından etmekte. Kilo almanın yanı sıra asitli içecekler diyabet, kemik zayıflığı ve diş çürümesi riskinizi artırır. Şu anda ne kadar asitli içecek tüketiyorsanız, miktarı yarıya indirin. Tamamen bırakana kadar bu şekilde devam edin. Yapılan çalışmalara göre gazlı/asitli içecek tüketiminizi günde yalnızca bir kutuya düşürmek tansiyonunuzu düzene sokmaya yardımcı olabilir.

Taze baharat ve bitkiler kullanmak tat alıcılarınızı sanki günahkar bir şekilde tatlı bir şeyler yiyormuşsunuz gibi kandırabilir. Kahve, kahvaltılık gevrek veya hamur işlerinize tarçın, zencefil, hindistancevizi veya yenibahar eklemeyi deneyin. Ayrıca bu doğal tatlandırıcı alternatifleri de küçük oyununuzda işe yarayabilir:

Taze baharat ve bitkiler kullanmak tat alıcılarınızı sanki günahkar bir şekilde tatlı bir şeyler yiyormuşsunuz gibi kandırabilir. Kahve, kahvaltılık gevrek veya hamur işlerinize tarçın, zencefil, hindistan cevizi veya yenibahar eklemeyi deneyin.

Domates soslarından ketçaba, fıstık ezmesine kadar yüksek miktarda ilave şeker içeren besinlerden kurtulun. Yağları azaltıldığında giden tadın yerini tutması için daha da fazla şeker içeren düşük yağlı besinlere de özellikle dikkat edin.

Ayrıca şekersiz kolayı da tercih edebilirsiniz. Unutmayın ki bazı biralar da şeker içermektedir.

KAYNAKLAR:
BBC TÜRKÇE
Hürriyet/Mehmet ÖZ
Popular Science

Güzel yazı. Ama kimsenin kolay kolay dikkate alacağını düşünmüyorum.. :)

Şekersiz kolada da şeker var. İçindekilerde karamel(yanmış şeker) içerir yazıyor.
Tatlandırıcı içerir yazanlarda bile şeker var.

Şekeri bırakmanın bir başka yolu. Önce sıcak içeçeklerde çay kahvede kesin şekeri. Sonra sıcak içecekleri şekersiz içerken yanındada gazoz ve türevleri olan soğuk içecekleri bırakın. Sınra tüm şekerli besinleri bırakın bunları. İradeniz güçlendikçe bir sonraki aşamaya geçin.

En kötü etkisi beynin duygusal lobunu aktifleştiriyor yani bir erkepi duygusal olarak güçsiz bırakıyor.

Güzel konu eline sağlık.

Şekeri bırakmak yürek ister gençler için🙂 yani hayatın boyunca pasta dondurma çikolatadan mahrum kalacaksın pastayı seven için biraz zor bırakan insan diyecek ki lan zaten hergün pasta mı yiyorum alayım bir dilim bişey olmaz hooop pasta midede 😁 yani yapılır ama biraz zor bi iş

Selam bende reaktif hipoglisemi var,anneden gelme.Zorunlu olarak şekeri ve hamuru bıraktım ama diyorum ki iyi ki bırakmışım :)
Hayatım daha enerji dolu
sadece diyorum ki 1 haftalığına tamamen şeker içeren şeyleri bırakın (canan karatay araştırmasıyla) ve farkı görün
(sonradan bana teşekkür ediceksiniz )
Konu için teşekkürler :) bende kapsamlı konu açmayı düşünüyorum ama umarım ileri ki bir zaman da :)

Şekersiz kolada da şeker var. İçindekilerde karamel(yanmış şeker) içerir yazıyor.
Tatlandırıcı içerir yazanlarda bile şeker var.

Şekeri bırakmanın bir başka yolu. Önce sıcak içeçeklerde çay kahvede kesin şekeri. Sonra sıcak içecekleri şekersiz içerken yanındada gazoz ve türevleri olan soğuk içecekleri bırakın. Sınra tüm şekerli besinleri bırakın bunları. İradeniz güçlendikçe bir sonraki aşamaya geçin.

En kötü etkisi beynin duygusal lobunu aktifleştiriyor yani bir erkepi duygusal olarak güçsiz bırakıyor.

Güzel konu eline sağlık.
İlk başta Türk kahvesine şeker atmadım ama berbat oldu. Kahveye yanaşmıyorum artık. Şekersiz nescafe satılıyor mu?
Bu arada Coca Cola Zero nun arkasında şeker 0 gram yazıyor. Dün doğru dürüst şeker tüketmedim. Bugün yemeğin yanına zorunlu olarak gazoz içtim.

Yemeğin yanına su içemiyorum ve bu poğaça, bisküvi, kek, börek gibi sevdiğim yiyecekleri yenilemez kılıyor. Yemeğin yanına ne tüketmemi önerirsiniz?

İlk başta Türk kahvesine şeker atmadım ama berbat oldu. Kahveye yanaşmıyorum artık. Şekersiz nescafe satılıyor mu?
Bu arada Coca Cola Zero nun arkasında şeker 0 gram yazıyor. Dün doğru dürüst şeker tüketmedim. Bugün yemeğin yanına zorunlu olarak gazoz içtim.

Yemeğin yanına su içemiyorum ve bu poğaça, bisküvi, kek, börek gibi sevdiğim yiyecekleri yenilemez kılıyor. Yemeğin yanına ne tüketmemi önerirsiniz?

Coca-Cola Zero’nun içerisinde su, karbondioksit, renklendirici olarak karamel, asitliği düzenleyici olarak fosforik asit ve sodyum sitrat, tatlandırıcı olarak aspartam, asesulfam-K ve sukraloz, koruyucu olarak sodyum benzoat, doğal aroma vericiler ve kafein bulunur.(Sitesinde yazan)
. Yasal olarak gördüğün gibi kola zeroda şeker yok. Ama karamel yapımında illaki şeker kullanmalısın yani bir nevi pazarcı hilesine baş vurulmuş bir durumdur. Aynı şekilde tatlandırıcı yazanlarda şekerli. Diyelim ki içinde şeker olmasın bu seferde aspartam zararlı :)

Türk kahvesine belli bir süre sonra alışıyorsun(eğer sütle yaparsan sütün içindeki doğal şeker kahveyi tatlandırır) Nescafa 2si bir aradaya felanda güvenme. Git kahveciden çekirdeklice al.

Şeker diyeti yaptığım zamanlar(şuan gömüyorum herşeyi)
Torku pekmez ve tahin, kuru meyve, bal(bildiğin marka al mümkünse,sahtesi çok)
Yemeğin yanına ayran,şalgam,ev yapımı meyve suları,maden suyu. Nette birçok ürün bulabilirsin.

Coca-Cola Zero’nun içerisinde su, karbondioksit, renklendirici olarak karamel, asitliği düzenleyici olarak fosforik asit ve sodyum sitrat, tatlandırıcı olarak aspartam, asesulfam-K ve sukraloz, koruyucu olarak sodyum benzoat, doğal aroma vericiler ve kafein bulunur.(Sitesinde yazan). Yasal olarak gördüğün gibi kola zeroda şeker yok. Ama karamel yapımında illaki şeker kullanmalısın yani bir nevi pazarcı hilesine baş vurulmuş bir durumdur. Aynı şekilde tatlandırıcı yazanlarda şekerli. Diyelim ki içinde şeker olmasın bu seferde aspartam zararlı :)

Türk kahvesine belli bir süre sonra alışıyorsun(eğer sütle yaparsan sütün içindeki doğal şeker kahveyi tatlandırır) Nescafa 2si bir aradaya felanda güvenme. Git kahveciden çekirdeklice al.

Şeker diyeti yaptığım zamanlar(şuan gömüyorum herşeyi)
Torku pekmez ve tahin, kuru meyve, bal(bildiğin marka al mümkünse,sahtesi çok)
Yemeğin yanına ayran,şalgam,ev yapımı meyve suları,maden suyu. Nette birçok ürün bulabilirsin.
Coca-Cola güvendiğim az sayıdaki şirketlerden birisiydi sayende artık ona da inancım kalmadı. Önerilerin için teşekkür ederim

Coca-Cola güvendiğim az sayıdaki şirketlerden birisiydi sayende artık ona da inancım kalmadı. Önerilerin için teşekkür ederim
En son güveneceğin şirkete güvenmişsin :) İçindekilerde tatlandırıcı,şeker karamel yazanlardan uzak dur hatta tavsiyem içindekiler kısmı aşırı uzun yazılmışsa ondanda uzak dur. Şekeri bırakmak çok zor ama ne kadar az yersen o kadar kar.

Bir bilimadamı bunun üzerinde çalışıyordu. İnsan ömrü 100 yıl sorunsuz yaşayabilir şeker tüketmedikçe diyerek bir tez atmıştı. Hatta 20 yıl şeker tüketmeyen 50 yaşındaki kadın 25 yaşındaki gibi genç gösteriyordu.

Bu iki belgeseli izle derim.
Şeker Hakkında

Yiyecek üretimi hakkında.

En son güveneceğin şirkete güvenmişsin :) İçindekilerde tatlandırıcı,şeker karamel yazanlardan uzak dur hatta tavsiyem içindekiler kısmı aşırı uzun yazılmışsa ondanda uzak dur. Şekeri bırakmak çok zor ama ne kadar az yersen o kadar kar.

Bir bilimadamı bunun üzerinde çalışıyordu. İnsan ömrü 100 yıl sorunsuz yaşayabilir şeker tüketmedikçe diyerek bir tez atmıştı. Hatta 20 yıl şeker tüketmeyen 50 yaşındaki kadın 25 yaşındaki gibi genç gösteriyordu.

Bu iki belgeseli izle derim.
Şeker Hakkında

Yiyecek üretimi hakkında.
Şunları bir kenara atayım da bir ara izlerim.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8