• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Seyirci Etkisi Nedir ?

Furkansen

Üye
Seyirci Etkisi Nedir ?

1964 yılında bar yöneticisi Kitty Genovese'in bıçaklanarak öldürülmesi üzerine araştırmaya sürülen psikolojik etkidir.Bu olayla ne alakası var diyorsanız ilk önce tecavüz edilmeye zorlanan karşı koyunca bıçaklanan Kitty'nin önünde tam 38 izleyen vardı , ve bunların sadece biri polisi aradı , yani bir olayı ne kadar çok kişi izliyorsa yardım olasılığı o kadar azalıyor.

Çünkü etraftaki bireyler sorumluluğu paylaştığını düşünüyorlar ve böylece kendi üzerlerinde sorumluluk hissetmiyorlar , hemen hemen hepsi " Bu kadar kişi var , kesin biri yardım etmiştir - polise haber vermiştir " diye düşünüyor.

2.Seçenek olarak ise

Olayın ciddi olup olmadığı konusunda kararsız kalıyorlar , yani bebek durduk yere mi ağladı , yoksa annesi babasını bıçakladı diye mi ağladı emin olamıyorlar ve seyirci kalıyorlar.Etraftaki kişi sayısı ne kadar azalırsa yardım etme olasılığı da o kadar artıyor.

Ve bu yardım etme kişinin cinsine , yardım edenin cinsine , hava durumuna , mevsime bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Okulu hatırlayın, grup proje ödevlerinde grupta ne kadar çok kişi varsa hocanıza hesap verecek olmaktan dolayı hissettiğiniz stres o kadar azalıyordu ve sorumlulukları başkasına kitliyordunuz ;)