• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Sorumluluğu devretmek gücü devretmektir.

Barhodi

Üye
Çoğumuz Türkiye topraklarında yaşıyoruz. Kimimiz öğrenci, kimimiz işçi, kimimiz ise işsiz. Bir çoğumuz bulunduğumuz hâlden şikayetçi.

Kas geliştiremiyorsak suçu kendimize değil genetiğe atıyoruz. Derslerde başarılı değil isek eğitim sistemini suçluyoruz. Hep sorumluluğu başkasına veya başka bir konuya atıyoruz. İpleri elimize alamıyoruz, hep başkaları suçlu hep başkaları şanslı. Kafamızda hedef belirlemediysek suçu ülkeye ve kadere atıyoruz. "Coğrafya kaderdir" diyoruz.

İşin kinayeli kısmını geçtik ve gelelim acı gerçeklere.

Evet sorumluluk almayarak ufaktan olsa konudan sıyrılıyoruz peki sonrası? Hiç sorumluluk ve disiplin prensibi olmayan bir insanın hep suçu başkasında araması komik değil mi?

Coğrafya ve aile bizim kaderimiz ise Aliexpressin emekli ceosu Jack Ma'ya bakalım.

Jack ma 1964 yılında Çin'de doğmuş bir insan. Üniversiteye girmek istediğinde, 3 başarısız denemeden sonra en sonunda öğretmenlik enstitüsüne girmeyi başarmış. Bu dönemde ayrıca 30 ayrı iş başvurusunda bulunmuş ve bütün başvurduğu yerler kendisine olumsuz geri dönüş yapmış. Dile kolay 30 iş başvurusu ve 30 reddedilme. Fakat abimiz kesinlikle pes etmemiş. Jack Ma'nın döneminde KFC Çin pazarına yeni giriyormuş. 24 kişi başvurmuz ve sadece Jack Ma kabul edilmemiş. Şaka gibi değil mi? Ama Jack Ma "Uff kaderim böyleymiş her yerden reddedildim şansım yok" dememiş! 5 yıl boyunca 15$/ay maaş almış, oldukça az bir maaş. 1995 yılında Amerika'da internet ile yeni tanışmış ve ne işe yaradığını çözmeye çalışmış. 1999'da Çin'e dönmüş ve Hükûmete internet sitesi tasarlayıp satmış. O site şuan Çin pazarı diyince aklımıza ilk gelen Ali Baba imiş. Her geçen gün üstüne koyarak ilerlemiş. Jack Ma'nın net serveti şuan 37,1 milyar $.

"Karanlığa küfür etme bir mum yak"

SABA

Üye
Kas geliştiremiyorsak suçu kendimize değil genetiğe atıyoruz.
Bu tamamen bahanesi olan insanlar için geçerli, ne genetikler gördük. Hepsi şuan taş gibi.

Derslerde başarılı değil isek eğitim sistemini suçluyoruz
Bu konuda suçlamamız doğru. Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır.

Barhodi

Üye
Bu tamamen bahanesi olan insanlar için geçerli, ne genetikler gördük. Hepsi şuan taş gibi.
Bahanesi olanlar için dedim zaten?

Bu konuda suçlamamız doğru. Geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır.
Haklısın, fakat tek başına sebep değil. Kendini geliştirmene engel olamaz.

Stanford

Üye
İbretlik bir forum burası. Ne yaşasam 4 5 saat sonra konusu çıkıyor 😂 Ya hocam iyi dedin güzel dedin de bu duyguları anlayamıyorum ben. 1 saat önce çok harika şeyler yaparken kendimi geliştirirken 1 saat sonra da bir daha hiç mutlu olamayacakmış hissi geliyor içine. Bu esnada sorumluluk almak çok zor oluyor yahu