Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Film *Spoiler* Gece Seansı John Wick 3

- Ağır Spoiler Uyarısı-

Gece 22 seansıyla gittim, puanım 8/10*

Wick Abi, ona verilen son saatinin içinde yağmurun altında koşarken başlıyor film. Wick, ikinci filmden kalma pitbullunu bir taksiyle Continental'e yollarken, kendisi de halk kütüphanesine gidiyor. Kütüphanede bir kitabın içinde sakladığı kan madalyonu, altın ortodoks haçını, karısının fotosunu (bunu almıyor, öpücük koyup geri koyuyor) ve de üç-dört otel altınını alıyor. O sırada dev gibi birisi buna saldırıyor, bunu atardamarından yaralıyor. Öldürüp yoluna devam ediyor tabi.

Wick Abi bir doktora gidiyor ve yardım istiyor. Doktor kem küm etse bile sonunda yarasını temizleyip dikiyor. Wick'i izleyen bir grup Çinli, doktordan çıkınca buna saldırsa bile Wick onları öldürüp başka bir mafya ailesi olan İspanyol'ları haşat ettikten sonra Rus'lara ait olan bir opera-tiyatro salonuna sığınıyor.

Bu sırada, Wick'in Beyaz Rusya, nam-ı diğer Belarus kökenli olduğunu ve bu yüzden şakır şakır Rusça konuşabildiğini anlıyoruz. Hatta bir Slav ismi vardı ama unuttum.

Ortodoks haçının bir çeşit bilet ve bir istek hakkının olmasını sağlayan bir şey olduğunu öğreniyoruz. John'da, isteğini Fas'a, Kasablanka'ya gitme yönünde kullanıyor.

Fas'ta, John'un çok çok eski arkadaşı Sofia ile John arasında bir kan mührü var. Kitaptan aldığı madalyon ona ait yani. John, Sofia'dan kendisini Continental Fas Yetkilisi'ne götürmesini istiyor. Yaparsın yapamazsın konuşmasından sonra bir şekilde John Sofia'yı ikna ediyor ve Sofia'nın iki adet av köpeği, Wick ve Sofia adamı görmeye gidiyor.

Olaylar boka sarıyor ve adam Sofia'nın köpeklerden birisine ateş ediyor. Ama atışı köpeğin zırhına geliyor ve ölmüyor. Bunun üzerine Sofia çıldırıyor ve John "vurma" dese bile Sofia adama ateş ediyor, tekrar çatışma başlıyor.

Odadakiler temizlenince Sofia easter egg olarak "köpeğime sıkmıştı, haketti" diyince John "anladım" diyor. Sofia yine de adamı öldürmeyip, bacağına sıkıyor ve orayı terk ediyorlar.

Çatışa çatışa temizledikten sonra Sofia ve John çöle gidiyorlar. Sofia borcunu ödemiş olduğu için John'u orada terk edip gidiyor. John, çölde bütün bu Continental Kurulu'nun başındaki adamı aramaya başlıyor (Fas Yetkilisi öyle diyor) ve bir süreden sonra susuzluktan yorgun düşüp bayılıyor. Bir bedevi onu buluyor ve gerçekten de Kurul'un liderine götürüyor.

Tabi bu sırada New York'ta da işler çok karışık. NY Continental'e bir yetkili gönderiliyor ve Winston'a cinayet ve buna karşı verilen bir saat yüzünden yetkilerinin alınacağı söyleniyor. Yetkili, ninjutsu kullanan Japon Süikastçiler ile anlaşıyor ve Ruslar ile Bowery King'in (2'de John'a silah veren, yeraltı ve dilencilerin kralı) adamlarını temizletiyor. Bowery'de silah verdiği ceza olarak yedi adet kılıç darbesi yiyor. Ruslar bağlılık yemini ediyor.

John, Büyük Lider'den bağışlanma diliyor. O da, Winston'ı öldürürse hayatını bağışlayacağını ve ömrünün sonuna kadar "Baba Yaga" olarak kalacağını söylüyor. Sonra John yeminini tazelemek için sol yüzük parmağını kesiyor ve alyansını ona rehin olarak veriyor. Yeniden New York'a gönderiliyor.

John'un başı dertten çıkmıyor. Ucunda 15 milyon var. Tren garında Japonlar ile dövüştükten sonra, motorla kaçıyor. Bir aksiyon da orada yaşıyoruz.

Ondan sonra Winston'ı öldürmeye Continental'e gidiyor, tabi sonrasında vazgeçiyor ve Yüce Divan'a karşı başkaldırıyorlar.

Divan, otelin bütün yetkilerini kaldırtıyor oteli kuşatıyor. Continental'in adamları, divan adamlarıyla; John Japonlarla çarpışıyor. İyi bir aksiyondan sonra, NY Continental'in düşmeyeceğini anlayan Divan, barış teklifinde bulunuyor. Winston'a yeniden yetkiler veriliyor, ama karşılığında John'u öldürmesi isteniyor. O da, John'a bir kaç el ateş edip binanın tepesinden aşağı itiyor.

John, Bowery'nin dilencileri tarafından huzuruna götürülüyor. Bowery hırsından, John ise uğradığı büyük satıştan sonra çok can alınacağı ve dördüncü filmin yolda olduğu anlaşılıyor...

Gelelim artı ve eksilere
+Kaliteli aksiyon sahneleri
+Yüksek dozaj heyecan
+Çeşitlilik, ilk iki filme göre daha profesyonel ve büyük bir iş.
+Acımasız aksiyon sahneleri (adamın kafasına balta fırlatıyor dersem anlarsınız)

-John'un herkesi kesip, çatıdan atılınca şaftı kayması.
-Bazı yerlerde abartılı aksiyon
-Diğer ikisinin o kasvetli havası bunda pek yok, biraz daha esprili olmuş ama ben beğenmedim. Bir süikastçi filmine yakışmıyor.

Başlığı spoiler içerir olarak değiştir lütfen, girdim ve sanırım bir kaç cümle okudum :D

Winston, John'a ihanet etmiyor. Hatta oteldeki kel. zenci adam, John'u aşağı attıktan sonra "iyi oynadık" diyor. Bu önceden planlıydı.
Bowery de 7 kesikten sonra ölmesi lazımdı lakin öldürmeyi başaramamışlar, son sahnede John'a "birilerinin bu adamlara öldürücü kesikler atmayı öğretmesi lazım" gibi bir şeyler söylüyor. 4. Filmde Büyük Şura'ya karşı savaşacaklar diye tahmin ediyorum bakalım.

Winston, John'a ihanet etmiyor. Hatta oteldeki kel. zenci adam, John'u aşağı attıktan sonra "iyi oynadık" diyor. Bu önceden planlıydı.
Bowery de 7 kesikten sonra ölmesi lazımdı lakin öldürmeyi başaramamışlar, son sahnede John'a "birilerinin bu adamlara öldürücü kesikler atmayı öğretmesi lazım" gibi bir şeyler söylüyor. 4. Filmde Büyük Şura'ya karşı savaşacaklar diye tahmin ediyorum bakalım.

Aksine, makamı için John'a ihanet ediyor. Bence Winston'ın kafasında bulunan fikir tam olarak buydu. Continental'in düşmeyeceğini gösterip, barış antlaşmasına varmak için John'u kullanmak.

John’u kandirmak icin iyi oynadik diyor,anlayamamissin o kismi.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8