Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Sürantrenman (overtraining) Tehlikesi

Buradakilerin çoğunda büyük bir azim görüyorum. O yüzden bu konuyu açma gereği duydum. Çünkü azminizi doğru şekilde kullanmanız lazım. Yoksa sürantrenman (overtraining) olabilirsiniz. Peki sürantrenman neden olur?
Spor yaparken kas hücrelerine hasar verirsiniz. Kas hücrelerinin tamir olması (bu şekilde büyürler) ve sinir sisteminizin dinlenmesi için de düzenli ve yeterli uyumanız, düzenli ve yeterli beslenmeniz; ve de düzenli ve "sağlıklı" antrenman yapmanız lazım.
- Nasıl sağlıklı antrenman, antrenman yapmak zaten sağlıklı değil mi?
Her zaman değil. Eğer dün çok ağır çalıştıysan ve bugün kasların hala tamir olmadıysa, sinir sistemin kendine gelmediyse antrenman yapmamalısın. Bunu nasıl anlarsın biliyor musun:
Eğer kasların hala dünkü ağrısını sürdürüyorsa, eklemlerinden kırt-kırt diye acayip acayip sesler geliyorsa, tendonların ağrıyorsa -bunların geçmesini engelleyecek antrenmanı- yapma. Ama diyelim dün kol çalıştın, bugün eklemlerinden ses geliyor; bu bacak çalışmana engel değil. İşin bir de sinir sistemi boyutu var. Aslında bunu hissedersin -elini çok iyi sıkamazsın mesela- ama başka yollar da var. Daha önce bir yerde okumuştum: tamamen dinlenik olduğunu düşündüğün bir gün baskül alıp elinle sık. Antrenman yapacağın zaman yine baskülü sık ve daha öncekinden daha düşük çıkarsa antrenman yapma. Duruma göre tabi eğer az düşük çıkarsa hafif antrenman yapabilirsin mesela. Daha önce sıktığınsan daha iyi sıkarsan da eğer bu sefer bir dahakine yine o basınca ulaşmaya çalış.
Eğer sürekli çok fazla çalışırsan, yeterli dinlenmeyi ve uykuyu vermezsen overtraining olursun. Overtraining olduysan da bu geçene kadar dinlenmeli [ağır olmayacak şekilde (iyileşme sürecinize zarar verecek kadar ağır), -duruma göre- antrenman yapabilirsiniz] ve daha "sağlıklı" bir programla tekrar sahalara dönebilirsiniz.
Bir de beslenme tavsiyesi vereyim. Potasyum içeren besinler tüketmeye çalışın (Beslenmeyi de çok fazla abartmak yok. Yukarıda bahsettik zararlı :D . Hedefinize göre kararında yiyin ) . Kas ve sinir sistemi sağlığı için yararlı. Toparlanmayı hızlandırıyor.

3.5 yıldır bodybuilding yapıyorum sadece 1 defa overtraining oldum.
Idman dan sonra whey protein + muz çok iyi toparlanma sağlıyor son 2 aydır her idman sonu tüketiyorum.

C vitamini de bu açıdan etkili. Kullandığım bir vitamin var isim vermeyeyim C vitamini + D vitamini + Çinko kombinasyonu. Akşam yemeğinden hemen sonra bunu içiyorum.

Beslenme bu işin temelidir.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8