Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Tanrı ezikler içindir part 2

Hocam anladığım kadarıyla Kuran hakkında baya bir bilgin var . Ben daha birkaç hafta önce bitirdim ve bazı ayetlerle ilgili kafamda soru işareti oluştu . Onlar hakkında ne düşündüğünüzü merak ediyorum .

İnkar edenler zalimlerin ta kendileridir diyor . Onlar sizin sıkıntıya düşmenizi isterler falan diyor . Benim dinsiz birkaç tane arkadaşım var hepside iyi insanlar. Şimdi ben bu ayeti çürütmüş olmuyor muyum ?

Şahitlik konusunda güvendiğiniz iki erkeği şahit tutun. Eğer iki erkek yoksa , bir erkek ve iki kadını sahit tutun diyor. 1 erkek neden 2 kadın değerinde ?

Musa'nın asasi ejderhaya dönüşüyor . Ejderha diye bir varlık olmamasına rağmen neden Kuran'da ejderha geçiyor ?

Muhammed kölesini azat Edip onu evlatlık ediniyor . Onu halasının kızıyla evlendiriyor. Daha sonra bunlar ayriliyor. Bu sefer kızla Muhammed evleniyor . Kendisi evlat edindiği kişisin karısıyla evlenebiliyor ama Kurana göre Muhammed'den sonra onun eşleriyle evlenmek büyük bir günah olarak geçiyor .

Burdaki ayetlerle benzer bir ayet isteseniz bile getiremezsiniz diyor. "Şüphesiz biz bilgili insanları severiz. Onlar için cennette büyük bir ödül vardir. İmkanı olupta cahil kalan insanların ise vay haline! Onlar için büyük bir azap vardır. Hocam şimdi uydurdum gayette benziyor kurandaki ayetlere :D

Daha fazla şey var aslında ama zahmet edipte cevap yazarsan çok yorulma diye uzatmadim
Arkadaşların dindar olmadığını bildiği için sana bulaşmıyorlar. Henüz arana şeytanı sokmamışlar.
Benim ateist arkadaşım var ve namaz kıldığımı biliyor. Onların evinde namaz kılarken önümden atlıyor bilerekten or*spu çocuğu. Dışarı da camiye gideceğim zaman 40 bahane üretip kaza yaparsın diyor. Sen düşün !
Kadınlar islam dinin de her zaman korunmaya layık, zayıf bir cins olarak bahsedilir. Bir de erkekler kadınlardan üstün tutulur. Sebebi bu. Bok atacağına youtube de bir sürü açıklamaları var araştıra bilirsin.
Ejderha ise, Türkçe meal hatası. Biliyorum saçma fakat aslını okursan ( yılanların isimleri geçer ) ;

lk ayette yılanın büyüklüğüne işaret eden “su’ban” sözcüğüyle;

İkinci ayette yılanın genel adı olan “hayyetun” kelimesiyle;

Üçüncü ayette ise kıvraklığı ifade eden daha özel bir vasıf olan “cannun” unvanıyla anılmıştır.

istersen ayetleri de atarım.

İlk önce ayeti doğru okumanı öneririm dostum.

"Eğer kulumuz (Muhammed)a indirdiğimiz (Kur'ân)den şüphe içinde iseniz, haydi onun gibi bir sûre getirin, Allah'tan başka güvendiklerinizin hepsini çağırın; eğer doğru iseniz."

"Yok yapamadıysanız, ki hiçbir zaman yapamayacaksınız, o halde yakıtı insanlar ve taşlar olan, inkârcılar için hazırlanmış ateşten sakının."

Kuranın eşinin benzerinin olduğu bir kitap asla göremezsin. Tevrat ve incil bile apayrı bir yazılışta yaratılmış. Şu ana kadar neden bir kitap yaratılmadı peki?
Taa m.ö 610 yılında indirilmeye başlamıştır. Bir de sen düşün ! İçinde ki bilgilerin bilim ile yarıştığını biliyorsundur zaten onu sana tekrar hatırlatmayayım.
Yoksa ben de sana, daha önce okuyup gördüğün bir ayetin aynısını yazayım. Burada başka bir renk düşünemediğin gibi, başka olmayan bir ayette yaratamazsın kardeşim. İnan bana !
Çok yanlış anlamışsın bu ayeti de.

Şimdi kopyaladığım bir açıklama var o sorduğun hz.zeyd'in ayetiyle ilgili fakat atmayacağım. Ben dahi çözemediğim bir olguyu atmayacağım kendimi sırf haklı çıkartmaya çalışmak için. Böyle şeyi yapmayı aptalca bulurum.
Benim de kafamda bir sürü soru var. Benim de kafamda çelişkiler ve masalca buluşmalar var. Fakat ben arapların gelenekleştirilmiş saçmalıklarının dine eklenerek türk islamına girmesini kanaatindeyim ve Allahın ve islamın gerçekten var olduğu kanaatindeyim.
Bak sana şaşı gibi atlayıp mal gibi inandığımı savunmuyorum.
Elbette ki araştırıyorum ve okuyorum. Fakat her zaman doğru kaynağı ve kesin doğruyu bulamıyorum. Çünkü; büyük bir çaba ve azamet gerektiriyor bunun için. Ben de henüz buna sahip değilim. Ben de dinimi kusursuz bir şekilde bilmek. Fakat o kadar çok kaynak var ki, hangisine inanabileceğimi bilmiyorum. Ben de artık fazla kurcalamama kararını aldım. Sadece yanlışları öğrenmeye çalışıyorum şu an.
Hadislerin %80lik kısmının yalan olduğu. Mezheplerin saçmalık olduğu, Tasavvuf diniyle müslümanlığa bok atmaları falan. Bilmediğim çok şey var şu an fakat, dediğin gibi ateizmi ben de saçma buluyorum. Gidip de, baba oğul ve kutsal ruha tapacak değilim ya. Anne nerede kaldı, onu adamdan saymıyor muyuz amına koyim? Dediğim gibi. Ben bu kainatın bir yaratıcısı olduğu kanaatindeyim. Doğruyu bilmeyi bende isterim. Objektif bir şekilde bakmayı vs. Fakat doğru kişinin bunu bana anlatmasını istiyorum.
Televizyona çıkıp, para kazanmak için bu işi yapanlardan bahsetmiyorum.

Beyler, sağlam tartışmalar fakat kalitesiz tartışmalar dönmüş burada. Evvela insan sinirlenir ve ortaya ego ve kibir falan girer. Orası ayrı mevzular. Bu olmadan tartışma olmasını daha çok isteriz fakat anlık durumlar işte her neyse.
Herkes kendi bildiğini savunmuş ve hiçbir şekilde objektif bakılmamış.
Denildiği gibi 35 yaşında ki adam 30 senelik dinini bırakacak değil bir tartışmada.
Ben de 6 senedir namaz kılıyorum.
Bilmiyorum yani. Benim de aklıma gelmiyor değil, insanları uyutmak için yazılmış gibi vs..
Fakat asla her düşündüğüme inanmıyorum.
Bizim bilmediğimiz bir çok şey var evvela.
Bizi bu çukura düşürenler de zaten insanlar. Dini olduğu gibi göstermek yerine, kırk deliğe bölüp o şekil de görmemizi sağlıyorlar.
Bizim bölünmemiz de zaten bundan kaynaklı.
Çoğu kavgalar, yanlış anlaşılmalardan doğmaz mı zaten?
Ben açıkçası inanmak istiyorum.
İlk insan dahi, kendini ısıtan bir şeye tanrı gözüyle bakıyorsa, benim de bu dönem de tanrısız bir sürünger olarak ölmemi bekleyemezsiniz.
Dediğim gibi ben inanıyorum.
İnanmakta istiyorum açıkçası.
Fakat, gerçeği de görmek ve bilmeyi de istiyorum.
Evet !
Bu benim de hakkım. Dünya ya bir kere geliyoruz.
Sonumuz ya sınav, ya boşluk.
İlkine inanıyorum her zaman olduğu gibi.
İkincisi bana hep saçma gelmiştir. Bazıları yok oluşu kabullenmemekten doğmuş falan demiş.
Ben buna saçmalık gözüyle bakarım.
Bir insan yok oluşu düşünüyorsa, var oluşu da düşünmesi gerekir.
Peki yok oluşu bilip, var oluşu bilmememiz bize ne anlam ifade ediyor?
Bigbang ile falan gelmeyin bana terbiyesizlik yaparım bak.
Ben gerçekten bu mükemmel işleyişi o amını dalını siktim patlamasıyla buluşturamam.
Benden böyle bir şey yapmamı istemeyin.
Ben buraya kimseyi küçük düşürmeye veya tartışmaya gelmedim. O kadar bilgili olduğumu zannetmiyorum. Kaynağımız çok var fakat, neyin doğru ve neyin yanlış olduğunu kestiremiyoruz. En azından kendim için söyleyeyim.
Ben, Allah'ın var olduğuna inanıyorum. Yani burada parmak izleri, sistematik ve matematik düzen vs.. Bir sürü delillere bağlıyorum.
Doğa da yürüyüş yapınca öten kuşlar, renkleri, güzellikleri, doğanın bana verdiği o huzur.
Evrilmemizin doğayla uyumu.
Her şey bana çok huzurlu geliyor.
Aklımı kaçırıyorum adeta !
Fakat böyle yaşayıp, böyle hissedip de, ateizme kaçmak bana aptallık gibi geliyor. Kusura bakmayın ama ben aptal değilim. Ha ! Böyle dedim diye ateist olanlar kendilerini aptal hissetmesinler. Her şeyin bir zamanı vardır.

Beyler, sağlam tartışmalar fakat kalitesiz tartışmalar dönmüş burada. Evvela insan sinirlenir ve ortaya ego ve kibir falan girer. Orası ayrı mevzular. Bu olmadan tartışma olmasını daha çok isteriz fakat anlık durumlar işte her neyse.
Herkes kendi bildiğini savunmuş ve hiçbir şekilde objektif bakılmamış.
Denildiği gibi 35 yaşında ki adam 30 senelik dinini bırakacak değil bir tartışmada.
Ben de 6 senedir namaz kılıyorum.
Bilmiyorum yani. Benim de aklıma gelmiyor değil, insanları uyutmak için yazılmış gibi vs..
Fakat asla her düşündüğüme inanmıyorum.
Bizim bilmediğimiz bir çok şey var evvela.
Bizi bu çukura düşürenler de zaten insanlar. Dini olduğu gibi göstermek yerine, kırk deliğe bölüp o şekil de görmemizi sağlıyorlar.
Bizim bölünmemiz de zaten bundan kaynaklı.
Çoğu kavgalar, yanlış anlaşılmalardan doğmaz mı zaten?
Ben açıkçası inanmak istiyorum.
İlk insan dahi, kendini ısıtan bir şeye tanrı gözüyle bakıyorsa, benim de bu dönem de tanrısız bir sürünger olarak ölmemi bekleyemezsiniz.
Dediğim gibi ben inanıyorum.
İnanmakta istiyorum açıkçası.
Fakat, gerçeği de görmek ve bilmeyi de istiyorum.
Evet !
Bu benim de hakkım. Dünya ya bir kere geliyoruz.
Sonumuz ya sınav, ya boşluk.
İlkine inanıyorum her zaman olduğu gibi.
İkincisi bana hep saçma gelmiştir. Bazıları yok oluşu kabullenmemekten doğmuş falan demiş.
Ben buna saçmalık gözüyle bakarım.
Bir insan yok oluşu düşünüyorsa, var oluşu da düşünmesi gerekir.
Peki yok oluşu bilip, var oluşu bilmememiz bize ne anlam ifade ediyor?
Bigbang ile falan gelmeyin bana terbiyesizlik yaparım bak.
Ben gerçekten bu mükemmel işleyişi o amını dalını siktim patlamasıyla buluşturamam.
Benden böyle bir şey yapmamı istemeyin.
Ben buraya kimseyi küçük düşürmeye veya tartışmaya gelmedim. O kadar bilgili olduğumu zannetmiyorum. Kaynağımız çok var fakat, neyin doğru ve neyin yanlış olduğunu kestiremiyoruz. En azından kendim için söyleyeyim.
Ben, Allah'ın var olduğuna inanıyorum. Yani burada parmak izleri, sistematik ve matematik düzen vs.. Bir sürü delillere bağlıyorum.
Doğa da yürüyüş yapınca öten kuşlar, renkleri, güzellikleri, doğanın bana verdiği o huzur.
Evrilmemizin doğayla uyumu.
Her şey bana çok huzurlu geliyor.
Aklımı kaçırıyorum adeta !
Fakat böyle yaşayıp, böyle hissedip de, ateizme kaçmak bana aptallık gibi geliyor. Kusura bakmayın ama ben aptal değilim. Ha ! Böyle dedim diye ateist olanlar kendilerini aptal hissetmesinler. Her şeyin bir zamanı vardır.
Evrim demişsin evrimi bilen birisi mükemmel düzen olmadığını anlar. Doğada yaşayan türlerin %90'ı yok oldu 2 kafalı adam vs. bunlarda mükemmel düzen göremiyorum. Tanrı kavramı çok önemli özellikle semavi dinlere inanmak çok önemli bir düzen kuruyor çünkü birde terk etmesi aşırı zor küçük yaşta sana din öğretilir ki küçük yaşta öğretilen şeyi sonradan reddetmek çok zordur. 20 yıl boyunca bazı şeyleri din ile bağdaştırırsın mesela ahlakı din kurar iyilik yapıyorsam din sayesinde yapıyorum toplumda düzeni din sağlar zora düştüğümüzde Tanrı'ya sığınmalıyız gibi. Tabi ben de bu düşüncelere çok kapıldım fakat evrimi anlamakla bu düşüncelerimin temelini de anladım şuan da aşırı realist bir insanım asla fantastik manevi ögelere gelemiyorum gelmek istiyorum fakat mantıksal yanım en azından bu tarz konularda ağır basıyor. Bu arada kuran da bir çok hata var hata yok öyle demek istememiş mi pardon anlayayım diye arapça yazılan kuranı okuyamadım çünkü arapçam yok hadi arapça öğrendim apaçık kuranı gene anlayamadım çok saçma geldi veya afrikada doğayla iç içe yaşıyorum tek istediğim şey hayatta kalıp neslimi devam ettirmek eğer bana 1 dolar verirsen senin dinine inanabilirim. Kuran gibi yazılmış kitap tevrat ve incil var onlar da islamın kıtabımıydı neden inanayım ki bana iftira gibi geliyor üstelik tarih hiç te öyle göstermiyor.

Evrim demişsin evrimi bilen birisi mükemmel düzen olmadığını anlar. Doğada yaşayan türlerin %90'ı yok oldu 2 kafalı adam vs. bunlarda mükemmel düzen göremiyorum. Tanrı kavramı çok önemli özellikle semavi dinlere inanmak çok önemli bir düzen kuruyor çünkü birde terk etmesi aşırı zor küçük yaşta sana din öğretilir ki küçük yaşta öğretilen şeyi sonradan reddetmek çok zordur. 20 yıl boyunca bazı şeyleri din ile bağdaştırırsın mesela ahlakı din kurar iyilik yapıyorsam din sayesinde yapıyorum toplumda düzeni din sağlar zora düştüğümüzde Tanrı'ya sığınmalıyız gibi. Tabi ben de bu düşüncelere çok kapıldım fakat evrimi anlamakla bu düşüncelerimin temelini de anladım şuan da aşırı realist bir insanım asla fantastik manevi ögelere gelemiyorum gelmek istiyorum fakat mantıksal yanım en azından bu tarz konularda ağır basıyor. Bu arada kuran da bir çok hata var hata yok öyle demek istememiş mi pardon anlayayım diye arapça yazılan kuranı okuyamadım çünkü arapçam yok hadi arapça öğrendim apaçık kuranı gene anlayamadım çok saçma geldi veya afrikada doğayla iç içe yaşıyorum tek istediğim şey hayatta kalıp neslimi devam ettirmek eğer bana 1 dolar verirsen senin dinine inanabilirim. Kuran gibi yazılmış kitap tevrat ve incil var onlar da islamın kıtabımıydı neden inanayım ki bana iftira gibi geliyor üstelik tarih hiç te öyle göstermiyor.
Kardeşim cidden kimin ateist olup, kimin müslüman olması artık sikim de değil. Ben sadece kendime bakarım artık.
Yok 2 yarraklı erkekmiş, 3 memeli kadınmış. Zerre sikimde değil ne dediğiniz.
Kendi inandığınız ateist saçmalıklarını bana aktarmaya çalışmayın.
Yok neymiş küçüklükten gelen manevi duyguları bırakmak kolay değilmiş seni anlıyorum falan.
Ulan siz çok mu akıllısınız size küçüklükten gelen bu bayram namazlarını bir an da bıraktınız?
Kıssadan hisse, neyi nasıl yaptığınız veya inandığınız zerre sikimde değil.
Artık din ile ilgili sohbetler yapmıyorum hiçbir yer de.

Kardeşim cidden kimin ateist olup, kimin müslüman olması artık sikim de değil. Ben sadece kendime bakarım artık.
Yok 2 yarraklı erkekmiş, 3 memeli kadınmış. Zerre sikimde değil ne dediğiniz.
Kendi inandığınız ateist saçmalıklarını bana aktarmaya çalışmayın.
Yok neymiş küçüklükten gelen manevi duyguları bırakmak kolay değilmiş seni anlıyorum falan.
Ulan siz çok mu akıllısınız size küçüklükten gelen bu bayram namazlarını bir an da bıraktınız?
Kıssadan hisse, neyi nasıl yaptığınız veya inandığınız zerre sikimde değil.
Artık din ile ilgili sohbetler yapmıyorum hiçbir yer de.
Hah amk ben de böyle düşünüyorum da hala ortamlarda yav kardeşim yanacaksın neden öyle yaptın diyenleri görüyorum hala birileri müslüman ülkede islamiyeti yayma çabasında bundan dolayı ben de ateizmi rahatça dile getirebileyim istiyorum kimsenin inancı sikimde değil sadece bazı gerçeklere bunlar yalan bu zaten çürütüldü diyen insanları sevmiyorum onlar asıl insanlara ideoloji aşılıyor ve oradan buradan öğrendiği bilgilerle bilimsel konuya zarar veriyor yanlış öğretiyor istersen kokarcaya tap umrumda değil fakat senin dilin biraz ağırdı ondan dolayı yazayım dedim. Yazıyı da önceden yazmışsın.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8