Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Tanrı ezikler içindir

Tanrıya inanmadan ahlakı temelendiremezsin. Ahlak felsefesinin en büyük sorunudur bu. Felsefe okumadan şu konularda ahkam kesmeyin üzülürsünüz beyler.
İnsanlar beyni, motor becerileri gelişmiş hayvanlar o kadar. Şu anki bilimsel bilgiler onu gösteriyor. Ahlak da uydurma bana sorarsan. Karıncanınki de can köpeğinki de ama köpekle daha çok benzer yönümüz olduğu için empati kurabiliyoruz (ayna nöronları sayesinde). İnsanların korktuğu ölüm aslında her yerde. Kolumuza sinek konduğunda şap diye öldürüyoruz, biz de bir gün şap diye olmasa da öleceğiz; sıradan, doğal bir olay ölüm. Herhangi bir tanrı varsa bile bizle alâkası olmadığını düşünüyorum.

Nee dersen de ama tanrı eziktir diyemezsin. Bu bir saygı meselesi. Senin inanıp inanmadığın umrumda değil ve herneyse de saygılıyımdır ama bir noktaya kadar ki o noktayı sen belirliyorsun. Milyarlarca insanın inandığı ve bu formda birçok kişinin de inandığı herhangi bir tanrıya laf atamazsın dostum. Fikrini belirt ama hakarete gelirse iş kalbini kıranlar olabilir.

Tanrı bir mittir dostum. Ve mitler güçlü zayıf iyi kötü olabilir.

Tartışma küfürleşmeye döndüğü taktirde konu kapatılacak. Konu tartışma kategorisinde olduğu için raporlamanıza gerek yok. Efendi efendi tartışabilirsiniz.

Tanrıya inanmadan ahlakı temelendiremezsin. Ahlak felsefesinin en büyük sorunudur bu. Felsefe okumadan şu konularda ahkam kesmeyin üzülürsünüz beyler.

Gayet de temellendiriliyor bro evrimde türün devamı için oluşan bir davranış olarak tanımlanıyor kurtların birlikte avlanması da bir ahlaktır. Felsefi boyut içinse ahlakın tanrıdan gelmediğini ifade edebilirsin.

Konuya daha önemli bir perspektif katmak için akşam dinler tarihi dinin yeri önemi ve işlevinden bahsedicem.

İyi forumlar...

Dostum sen de benim tanrı konusundaki görüşüme saygı duyarak işe başlayabilirsin.

İyi forumlar...
SAYGI kelimesinin anlamını öğrenmeni tavsiye ederim yoksa
Bunu diyen adamın cumhurbaşkanı bunlar ateist diyerek millete hakaret ediyor, al sana saygı.
Bunu diyen adamın ülkesinde millet çocukluğundan beri zorla islam dersi görüyor, al sana saygı.
Bunu diyen adamın ülkesinde kişiye sormadan (seçim şansı yokken) onun uzvunun bir parçasını kesmek serbest, al sana saygı.
Bunu diyen adamın ülkesinde sabahın köründe hoparlörlerden bangır bangır arapça cümleler söyleniyor, al sana saygı.

Kabe'deki putları yıkan muhammed putperestlere saygı mı duyuyordu?

- Ben uçan at gördüm.
+ Hadi be sende!
- İnanmıyorsan da saygı duyacaksın.

- Ben Barbara Palvin'i siktim.
+ Eooöhh ama!
- İnanmıyorsan da saygı duy sikik!
Bunu diyen adamın yaşadığı ülkenin büyük çoğunluğu Müslüman
Bunu diyen adamın annesi babası dindar
Bunu diyen adam bir şeye inanmıyorum diyor ama dinsizliğe inanıyor.
Dostum annen baban din konusunda üzerine mi geldi?
Yoksa kapalı bir kızdan friendzone falan mı yedin?
İnsanın bu kadar nefret etmesinde bir sebep olması lazım.Kiminle ve neyle ne şekilde sorun yaşadın bilmiyorum ama tavsiyem istediğine inan kimseye de karışma.

Bilmiyoruz. Belki şuan bilmiyoruz belki de hiç bilemeyeceğiz. Belki bir tanrı vardır ama bizden bir şey umduğunu düşünmüyorum. Aslına bakarsan tanrı kavramı bile yaratılmış, tüm kavramlar gibi.
nasıl var olduğumuzu bilmiyorsan, bir şeylerin yoktan var olamayacağını nasıl biliyorsun?

nasıl var olduğumuzu bilmiyorsan, bir şeylerin yoktan var olamayacağını nasıl biliyorsun?
Bro aslına bakarsan günümüz evreni şartladını baz almalıyız şuan termodinamik yasalarına göre madde ve enerji yoktan var ,Vardan yok olamaz bu bize şunu gösterir evren ZATEN VARDI bunu tanrıyı kim doğurdu sorusunun cevabı olan tanrı zaten vardı gibi düşünebilirsin.

SAYGI kelimesinin anlamını öğrenmeni tavsiye ederim yoksa

Bunu diyen adamın yaşadığı ülkenin büyük çoğunluğu Müslüman
Bunu diyen adamın annesi babası dindar
Bunu diyen adam bir şeye inanmıyorum diyor ama dinsizliğe inanıyor.
Dostum annen baban din konusunda üzerine mi geldi?
Yoksa kapalı bir kızdan friendzone falan mı yedin?
İnsanın bu kadar nefret etmesinde bir sebep olması lazım.Kiminle ve neyle ne şekilde sorun yaşadın bilmiyorum ama tavsiyem istediğine inan kimseye de karışma.

Dostum kusura bakma söylediklerin bundan ibaret:
Safsata Savar - YouTube
Ne kadar safsata yöntemi varsa kullanmışsın bunlar savı çürütmez.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8