Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

TARTIŞMA ALANI 3-YENİ NESİL

Bir sonraki tartışma konusu

• Kullanılan toplam oy
    14
Yeni nesil ah ah yakın bir sigara ve yazdıklarımı okuyun. Bunlar önemli bahsettiğim konu bir çok faktörü etkiliyor . Örnek vermek gerekirse ekonomi , siyaset , bir ülkenin geleceği, bir ülkenin tarih sahnesinden yok oluşu , bir ülkenin çağdaş medeniyet'e doğru koşuşu bunları etkileyen en önemli faktör yeni jenerasyon (kuşak) ın nasıl bir eğitimden geçtiği ve nasıl bir yetiştirme tarzıyla büyüdüğü ile alakalıdır.
Bakın bu konu hafife alınacak bir konu değildir. her yıl insanlar doğar büyür ölür yeni insanlar doğar büyür ve bu döngü sürekli devam eder.
nedir bu nesil sözlük anlamı olarak nesil demek aynı çağda yaşayan ve hemen hemen aynı yaşta bulunan kimselerin tümü, kuşak.,nesil
yani biz beş yıl önce doğan ablamız ve 2 yıl sonra doğacak kardeşlerimizdir.
Her yıl aslında yeni bir başlangıçtır.
Lakin bu başlangıçları taçlandırmak eğitimle alakalıdır. Ne yazık ki Türkiye bu eğitimde çok başarısız. Okuma , okuduğunu anlayabilme , kendini ifade etme vb. Konularda Türk milleti çok geri kaldı. İstatisliklere baktığımızda her türlü her konuda ortanın bir üstündeyiz. başarılı olduğumuz alan bilmiyorum.
Herkes kendi dönemini bilir. Örneğin babalarımız hep bizim zamanızda diye başlar ve farklılıkları söyler. sonra biz başlarıız çoçuklarımıza farklılıkları söyleriz ve böyle devam ederse farklılıkları söyleyeceğimiz bir eğitim kalmayacak köle olup gideceğiz gözlerimizi açmaz isek tarihten silineceğiz. Bakın günümüzde ki meslek liselerine hiç bir öğrenci isteyerek bölümünü okumuyor. Yarın sizin evinize gelecek tesisatcı ne ytaptıgını bilmeyecek eğitim bu denli sacmaladi . Yeni nesilde konuşma kabiliyeti yok kendini ifade edemeyen aptallar ordusu gibi birşey oldu . bakın şuan 12.sınıftayım ve 9 lara bakmaktayım. bakınca gördüğüm profil şu 2 kelime yan yana gelmez , ahlak yok , beyin yok aq anlayın beni , bir tutku yok , neden mi böyleler yetiştirme , Türkiye'de çocuk yetiştirmesini bilen çok az , bakın doğurup doğurup sokağa atan insanlar var sabah bırakıyor aksam geliyor çocuk , bazıları bütün gün evinde tablet telefon ve yaşları 5 6 bunlar iyi rakamlar 3 yasında başlıyorlar artık. Yok anne ilgilenmiyor baba ilgilenmiyor. Adamlar çalışmaktan başını kaldıramıyor ki . Veriyorlar tableti tamam cocuk sustu fakat beyni yıkanıyor internette Bakın türk youtuberların takipcilerine Kimlere hitap ediyorlar ? bakın orta okul ilk okul öğrencilerine. Gelişen teknoloji ile çocuklar daha cok mallaştı eskiden sokak diye birşey vardı küfür ederdik lakin ana katmazdık katarsak ne olcağını bilridik şimdi sosyal medyada cocuk agzına geleni söyleyebiliyor. neden ? Bakın bunlar ilerde dediğim gibi geleceğin doktorları mühendisleri , tesisatcıları , Makinecileri olacaklar . Fakat hiç biri düşünemiyorlar 2. olarak eğitim sistemimiz . ezbere dayalı iyi bir eğitim yok. Her yıl sistem değişikliğine gidiyor anasını satayım ...
ne söylesem az bu işin okumuş adamlarını toplayip bir çözüm üretmek lazım.Bakın okullarda öğretmeninden tutun öğrencisine bir baskı var . Okul müdürü öğretmene öğretmen öğrenciye ya sikeyim ne mal bir sistemde yetiştiriliyor bu çocuklar bir kere öğretmen dediğin donanımlı ve öğrenciyle ilgili olmalı dersi anlatıp gecmemeli bügün bir lisede öğretmenler ilk okul öğrencilerine yaptıklarını bu öğrencilere yapmamalı. YA SİKEYİM 12 .SINIFA GİDEN ÖĞRENCİ NEDEN SIĞ DUŞUNUR neden ben aileme sorayım onlar daha iyisini bilir der neden düşünen bir toplum olamıyoruz. Bu gün bir lise oğrencisi neden 2 kitap okumuş oluyor anlamıyorum anasını satayım ...
Ya bunlar içler acısı ilerde burnumuzdan fitil fitil gelecek...
Bakın ülkede akıllı adam kalmadı olanlar beyin göçü ile gitti sanssız olanlar ise türkiye de sürünmekte devlet imkan vermiyor..
Bu gün bir lise öğrencileri neden tarih konusunda duyarsız olur ? bakın bunlar benim neslin sorunları bide biraz dahga genç yaşta olanları düşünün dahada beter bunlar umarım size biraz anlatabilmişimdir kotu yazımla...
Fikir ve düşüncelerinizi yorum kısmına yazın lütfen...
ESEN KALIN.

İlk olarak yaşıtlarım ve lisemden bahsedeyim durumumuzu iyi anlayın: Şimdi ilk ortama girdiğinizde direk farkettiğiniz şey herkesin tenefüslerde telefonla oynaması, vay aq deli gibi telefonla oynuyor herkes! Ya bir kaynaşalım abi ne biliyim konuşalım muhabbet edelim. Arada oynardık telefonu ama bunlar son seviye dozda oynuyorlar. Müdür yasaklamasaydı telefonu emin olun kimse kimseyle dost felan olmazdı öyle geçip giderdi zaman.
Zaman geçtikçe üstünlük kurmaya çalışan aptallar oluyor aslında bunlardan iyi olduğunuzu biliyorsunuz ama yapmanız gereken uzaklaşmak ve aptallıklarını izlemek. Kavga mı ediyorlar? İzle rahatını bozma. Annelerine mi küfür ediyorlar? Karışma ne bok yerlerse yesinler. Onların liderliğe ulaşmak için izlediği yolların aq. Tarih ve din anlamında bitik hepsi. İnançsızlar bile yobaz oluyor ya... Bütün müslümanlara hakaret ediyorlar (genelleme yapmayın hiçbirzaman) Müslüman desek zaten elinde olsa kafamızı kesecek hani onu yapamıyor korkuları var dışlamaya çalışıyor :D İnançsızların gavat /ailevi cinsel istek duyan kesimi var. Ne bileyim abi genç insansın bu düşünceler ne aklın yok mu vicdanın yok mu? Twitch fenomeni jahrein arkadaşlarına ana avrat sövebiliyor fakat arkadaşları ona sövemiyor ve bu kişiyi deli gibi izliyor liseli tayfa. Haliyle bazıları etkileniyor uyguluyor bazıları da zaten yapıyordu dahada yapıyor. Tarih desen kimse objektif değil ya kemalist ya osmanlı torunu olacaksın kafasına sahipler. Alkol ve sigaraya bağımlılar ve bu bağımlılıklarını etrafa yayıyorlar. Kesinlikle ben düşmem kanmam felan demeyin çünkü zayıf noktanızı bulabiliyorlar. Mesela ben cidden derdimden dolayı intihar edecek durumdaydım ve bu pisliğe bulaştım. Ardından kestim zaten. En çok alkolu ben aldım muhabbeti yapmak nedir abi? Bu aynı en çok boku ben yedim en çok çişi ben içtim demeye benziyor. Tadı berbat ve vücuda zarar veriyor insanlar da bunun havasını atıyor. Daha çok şey var ama aklıma daha gelmedi, burada bitireyim. :D

İlk olarak yaşıtlarım ve lisemden bahsedeyim durumumuzu iyi anlayın: Şimdi ilk ortama girdiğinizde direk farkettiğiniz şey herkesin tenefüslerde telefonla oynaması, vay aq deli gibi telefonla oynuyor herkes! Ya bir kaynaşalım abi ne biliyim konuşalım muhabbet edelim. Arada oynardık telefonu ama bunlar son seviye dozda oynuyorlar. Müdür yasaklamasaydı telefonu emin olun kimse kimseyle dost felan olmazdı öyle geçip giderdi zaman.
Zaman geçtikçe üstünlük kurmaya çalışan aptallar oluyor aslında bunlardan iyi olduğunuzu biliyorsunuz ama yapmanız gereken uzaklaşmak ve aptallıklarını izlemek. Kavga mı ediyorlar? İzle rahatını bozma. Annelerine mi küfür ediyorlar? Karışma ne bok yerlerse yesinler. Onların liderliğe ulaşmak için izlediği yolların aq. Tarih ve din anlamında bitik hepsi. İnançsızlar bile yobaz oluyor ya... Bütün müslümanlara hakaret ediyorlar (genelleme yapmayın hiçbirzaman) Müslüman desek zaten elinde olsa kafamızı kesecek hani onu yapamıyor korkuları var dışlamaya çalışıyor :D İnançsızların gavat /ailevi cinsel istek duyan kesimi var. Ne bileyim abi genç insansın bu düşünceler ne aklın yok mu vicdanın yok mu? Twitch fenomeni jahrein arkadaşlarına ana avrat sövebiliyor fakat arkadaşları ona sövemiyor ve bu kişiyi deli gibi izliyor liseli tayfa. Haliyle bazıları etkileniyor uyguluyor bazıları da zaten yapıyordu dahada yapıyor. Tarih desen kimse objektif değil ya kemalist ya osmanlı torunu olacaksın kafasına sahipler. Alkol ve sigaraya bağımlılar ve bu bağımlılıklarını etrafa yayıyorlar. Kesinlikle ben düşmem kanmam felan demeyin çünkü zayıf noktanızı bulabiliyorlar. Mesela ben cidden derdimden dolayı intihar edecek durumdaydım ve bu pisliğe bulaştım. Ardından kestim zaten. En çok alkolu ben aldım muhabbeti yapmak nedir abi? Bu aynı en çok boku ben yedim en çok çişi ben içtim demeye benziyor. Tadı berbat ve vücuda zarar veriyor insanlar da bunun havasını atıyor. Daha çok şey var ama aklıma daha gelmedi, burada bitireyim. :D
Jahreini bende izliyorum mq :D

Toplum her türlu farklılaşcak nostaljik takılmanın kimseye faydası yok hatta ve hatta cahillik ve vasıfsızlık kol gezdiği için işimiz daha kolay bu tamamiyle anne babalardan kaynaklı bir durum.Çok kötü davranıp bir ezik veya çok iyi davranıp hayatı bilmeyen bir şımarık yetiştirme arasındaki dengeyi tutturamıyoruz tüm mesele aslında bundan ibaret.

Toplum her türlu farklılaşcak nostaljik takılmanın kimseye faydası yok hatta ve hatta cahillik ve vasıfsızlık kol gezdiği için işimiz daha kolay bu tamamiyle anne babalardan kaynaklı bir durum.Çok kötü davranıp bir ezik veya çok iyi davranıp hayatı bilmeyen bir şımarık yetiştirme arasındaki dengeyi tutturamıyoruz tüm mesele aslında bundan ibaret.
cahılllik ve vasıfsızlık kol gezdiği için işimiz kolay derken anlayabilmiş değilim dostum biraz acarmısın cahillik ve vasıfsızlık nasıl işimize yarayabilir . ayrıca nostaljik takılalım demiyorum sadece buna hazırsız yakalandık diyorum. ayrıca sana katılıyorum ailelerin davranışları üzerine

cahılllik ve vasıfsızlık kol gezdiği için işimiz kolay derken anlayabilmiş değilim dostum biraz acarmısın cahillik ve vasıfsızlık nasıl işimize yarayabilir . ayrıca nostaljik takılalım demiyorum sadece buna hazırsız yakalandık diyorum. ayrıca sana katılıyorum ailelerin davranışları üzerine
Mesela insanlar tarihi arastirmiyorlar bunun yerine oyun oynuyorlar sen araştırıyorsun gibi...

Son düzenleme:
Ufak bir ekleme de ben yapayım belli başlı üniversitelerdeki yüksek puanlı bölümlere bakacak olursak birçoğu ingilizce eğitim veriyor ve gerçekten utanılası bir durum biz ingiliz sömürgesi miyiz de ingilizce egitim veriyorlar? Ayrıca örnek verecek olursam en basitinden fizik öğrenecek bir adama fiziği türkçe anlatsan bile zar zor anlıyor kaldı ki ingilizce olarak anlattığında anlayacak. Dilimizi yok etmeye çalışıyorlar sosyal medyaya bakacak olursak ne olduğu belirsiz bir sürü değişik değişik yarı ingilizce yarı türkçe kelimeler türemiş durumda hadi şimdiki neslimiz bunların ne olduğunu biliyor ya birkaç nesil sonra? Kısacası dilimizi korumazsak sömürge olmaya mahkum oluruz gelişemeyiz ülke olarak her daim eziliriz.

Ufak bir ekleme de ben yapayım belli başlı üniversitelerdeki yüksek puanlı bölümlere bakacak olursak birçoğu ingilizce eğitim veriyor ve gerçekten utanılası bir durum biz ingiliz sömürgesi miyiz de ingilizce egitim veriyorlar? Ayrıca örnek verecek olursam en basitinden fizik öğrenecek bir adama fiziği türkçe anlatsan bile zar zor anlıyor kaldı ki ingilizce olarak anlattığında anlayacak. Dilimizi yok etmeye çalışıyorlar sosyal medyaya bakacak olursak ne olduğu belirsiz bir sürü değişik değişik yarı ingilizce yarı türkçe kelimeler türemiş durumda hadi şimdiki neslimiz bunların ne olduğunu biliyor ya birkaç nesil sonra? Kısacası dilimizi korumazsak sömürge olmaya mahkum oluruz gelişemeyiz ülke olarak her daim eziliriz.
Bildiniz gibi eskiden dee yapılan bir stratejidir eğer bir ülkeyi silahla alamazsan dilini empoze edersin kültürünu yozlastirirsin bir kaç nesil sonra dil denen bisi kalmaz zamanında ingilizlerin irlandalilara yaptığı gibi bizim millet hazırlıkta İngilizce öğreniyor ama bu tür bir sistem sadece sömürü ülkelerde var somurgemiyiz biz? Bu gün adamlar kendi dilinde eğitim alamıyor fizik kimya matematiği ing dilinde ezbere öğreniyorlar Anadolu lisesi diye bisey çıkarttılar ing eğitiminde koydular millet elit bisi sandı söyle bir algı koydular İngilizce bu şekilde öğrenilir dünyada her yerde böyle uygulanıyor fakat bunu bizden başka yapan yok lakin Oktay Sinan oğlunun dediği gibi her nesil yeni bir başlangıçtır umarım bu düzen değişir

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8