• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Tavsiye Ettiğim Hobilerim

Philliscan

Fahri Üye
Öncelikle şunu söylemeliyim, kendinize 3 ana hobi edinin.
1- fiziksel gelişim sağlayabilecek bir hobi
2- gelir elde edilebilecek bir hobi
3- eğlence amaçlı yapılan bir hobi

Ben bu hobi işinin biraz bokunu çıkarmış olabilirim.
Ama size yaptığım hobileri tavsiye etmemde hiç bir sakınca görmüyorum :p

SPOR
-Fitness
-dövüş sanatları
(Orta profesyonellikte yaptım, bir dönem kariyerim vardı. Esnekliği arttırır, yağ yakar, kendinizi korumayı öğrenirsiniz.)
-yüzmek
(Müthiş omuz ve sırt kaslarımı buna borçluyum hahaha.)
-okçuluk veya atıcılık
(Bir hedefi indirmenin zevkini size anlatamam. kullanabileceğiniz bir silah yoksa bir yay satın alabilirsiniz. Bu arada silah poligonlarına gidip en azından bi elinize silah almanızı tavsiye ediyorum.)
- Free run - parkour
( cüsseme aldanmasın kimse. kondisyonlu zamanımda maymun gibiyimdir hahaha. Herkese önermiyorum, biraz daha tehlikeli bir spor.
- dağ tırmanışı
(Bunu çok yaptım diyemem, ahım şahım tepelere ekipmanlarla falan çıkmışta değilim. Hatta yaptığım şeyin dağ tırmanışı olduğundan emin bile değilim)

- bisiklet
(En sevdiklerimden. Her insanın haftada en azından 2 kere sürmesini tavsiye ediyorum.)

MADDİ KAZANÇ SAĞLANABİLECEKLER
bu bölümde bu hobiyi biraz daha geliştirmeniz gerekmekte.
Yaptığınız şeyi satabilecek potansiyel kafi.

-Fotoğrafçılık
(Çok ekmeğini yedim)

-Videography
(Video düzenleme editörlüğü. Biraz öğrenmek gerek. Fotoğrafçılıktan daha zor. Hani eline kamera alan fotoğrafçı gibi olamıyor bunda. Sağlam bilgi birikimi gerek. Video düzenleme programları ile haşır neşir olmak gerek. bunda tek işte aldığım parayı 6-7 tane fotoğraf çekiminde alıyordum orası ayrı.)

-Takı tasarımı
(Maalesef okuduğum bölüm olur kendileri.
Zorunlu olarak okumasaydım belki sevebilirdim, çünkü el işçiliğinden hoşlanırım. Kendi elinizle bir şeyler üretip satmanın zevkini az çok tahmin edersiniz. Buradaki önemli nokta bu zaten.)

-Enstrüman çalmak
(Yazacak bir şeyim yok. Hem maddi olarak hem de zevk amaçlı yapılabilir. Öğrenin len :p)

-Resim çizmek
(İşte bundan maddiyat kazanmak için ciddi bir profesyonellik gerekiyor. Hiç para kazanmadım bundan.)

-Legal graffiti
(Ben yapmadım da arkadaş bundan iyi para kaldırıyordu. İşte böyle mülkünün dışına yada içine özel olarak graffiti yada resim midir neyse yaptırmak isteyen çok var. Gerek ticari yerler gerek bireysel)

ZEVK AMAÇLI YAPILAN HOBİLER
-Entrüman çalmak
-Kibritten ev vs. yapmak
-Çiçek yetiştirmek
-Kayak
-Yemek yapmak
-Ev eşyaları tamiri
-Koleksiyon
-Otostop & gezginlik
-Dart
-Satranç
-Masa tenisi (bayılırım :p)
-Bilardo
-Dans ( yapmadım. Hem zevk hem maddi açıdan yapılabilir.)

Yani bunların hepsini güncel olarak yapmıyorum tabii ki.
Hepsine bir dönem zaman ayırmışımdır.
Zaten dediğim gibi ana olarak 3 hobi belirleyin.
Kalan zamanlarınızda zaman geçirmek için seçeceğiniz bol.

Şimdiden başarılar ve iyi eğlenceler dilerim.
✌🏻

Euron

Üye
Takı tasarımı bölümünü ilk kez duydum. Onun dışında baya para harcamış gibi görünüyorsun bunlar için. Maddi kazançların diğer hobilerin masrafını karşıladı mı?

Philliscan

Fahri Üye
Takı tasarımı bölümünü ilk kez duydum. Onun dışında baya para harcamış gibi görünüyorsun bunlar için. Maddi kazançların diğer hobilerin masrafını karşıladı mı?
Karşıladı mı hiç bilmem onun hesabını değil de şunların hesabını yaptım;
2 yıldır alkol kullanmıyorum. Bi bara yada cluba gittiğimde cebimden en az 100 lira çıkıyordu. Ayda 4-5 defa gittiğimi düşünürsek yüksek bir para. Şimdi gittiğimde sade soda falan içiyorum .)

Sigara olarak tütün sarıyorum, sardığım paket 60 kuruşa denk geliyor. Aylık En az 250-300 lira kar

Okuluma bisiklet ile gidiyorum, aylık 160 lira saf kar.

Yemeğimi kendim yapıyorum aylık 150-200 civarı kar ediyorum.

1 dakikalık bir düzenlenmiş video reklamı 600 TL dem başlıyor.

1 günümü birine ayırıp fotoğraf çekmek için buluşuyorsam hem eğleniyorum hem sosyalleşiyorum hemde 100 lira civarı bir ücret alıyorum.

Peki şuan maddi olarak ne yapıyorum?

HİÇBİR ŞEY hahahaha.

Şuna sadece spora gidip yüzüyorum kitap makale falan okuyup evde yatıyorum yani maddi açıdan biraz problemliyim :pp

Son düzenleme:

Morpheus

Üye
1 günümü birine ayırıp fotoğraf çekmek için buluşuyorsam hem eğleniyorum hem sosyalleşiyorum hemde 100 lira civarı bir ücret alıyorum.
Makineyle mi çekiyorsun ? Çekiyorsan hangi marka model kullanıyorsun ?

Ben de fotoğraf çekmeyi severim ve elimde makine olmadığı için telefonumla çekiyorum. Bayağı kaliteli fotoğraflar elde ediyorum. Photoshop bilgim de var ama ekmeğini yiyemedim bir türlü. Telefonumla fotoğraf çekmemi isteyip üstüne de isterse photoshopla düzenleme yapmamı isteyen birilerini nerden bulabilirim ?

Freak

Üye
Ben denizciyim maddi hobim denizcilik gercekten severek yapiyorum zevk amacli olarak dunyayi siklemedigim icin pc oynamak gezmek sigara külü biriktirmek felan gelisim olarak sadece pdf okuyorum onuda nadiren yapiyorum fazla vaktim olmuyo

Alfolog

Üye
fotoğrafçılık kursuna gitmeyi düşünüyorum fotoğraf makinesi almam gerekli mi acaba?

Muhteşem

Üye
Grafiti konusunda,bizim buralarda bir çok kafe logolarını duvarlarına grafiti ile çizdiriyorlar cidden kazancı var.

Parkur bir ara yapmıştım eğlenceli ama belli bir seviyeden sonraki hareketleri çalışırken sakatlık yaşayabilirsiniz,extrem spor sonuçta.

Vücut geliştirmeyi öneririm isteğe göre fitness da yapılabilir. Hem stres atarsınız rahatlarsınız hemde fiziksel gelişim elde edersiniz başlayalı çok olmadı ama baya şey kattı bana örneğin:yemek yapmaya zorluyor aynı şeyleri yemekte sıktığı için farklı şeyler deniyorsunuz sos,pişirme tarzı filan,mental açıdan da faydası olur,gerisi dediğim gibi fiziksel gelişim stres atmak filan.

alfabey

Üye
Video düzenlemeyi öğrenmek için önerin var mı?(İnternet sitesi,youtube kanalı vb.)