Tavsiyeni Yesinler

mohamed-nohassi-229698-unsplash.jpg
Photo by Mohamed Nohassi on Unsplash (free fotoğraf sitesi bu)

Benim sözlerimi ne kadar umursuyorsunuz bilmiyorum. Aramızda bazı arkadaşlar var podcastlerden dolayı beni tanıyor ve dinliyor. Onlar başta olmak üzere herkese bir kaç şey söylemek istiyorum.
Bunları birileri seneler sonra bile okuyabilir. Bu yüzden dikkatli yazmaya özen göstereceğim.
Bu söyleyeceklerim son zamanlarda yaşadığım bazı değişimler ve gelişimler.
Bunu isterseniz bir abi tavsiyesi isterseniz de bir kanki sohbeti olarak okuyabilirsiniz. İsterseniz iplemeyin ben yazayım da...

Tek tek başlayayım.

- Kızlar.
Grubumuzun ana konusu bu ya, bundan başlayayım. Hayatıma sene başından beri yani 5 aydır ciddi bir ilişki koymadım. Daha öncesinde de koymamıştım ama bu kez bulmaya bile çalışmadım. Tinder gibi tüm uygulamaları sildim vesaire. Instagram'a doğru düzgün resim atmaz oldum, girmedim bile neredeyse. Günde 1 kez, gece yatmadan önce girdim o kadar. O da 9gag'den önce 10 dakika falan...

Bir-iki kızla rastgele tanıştım ve bir kaç hafta sohbet edip, zamanımı yediklerini fark ettikten sonra şuna benzer bir cümle kurdum;
'' Canım, ben seninle bir şeyler yaşamak istiyorum ama şu anda aramızdaki ilişkinin bir ismi olmadığı için zaman kaybetmek istemiyorum. Sevgilim olmak istiyor musun yoksa istemiyor musun?'' gibi. Tabi tam olarak böyle değildi ama siz anlayın.
Sonuç olarak bir tanesiyle biraz takıldık ve diğeri de henüz emin olmadığını söyledi ve daha fazla konuşmadık.

+ Artıları
Hayatımda zaman olarak bir boşluk kaldığını fark ettim. Bu zamanımı derslerime ayırdım ve ortalamamı yükselttim. Bu dönem aldığım tüm dersleri verdim fakat okulu bitiremedim çünkü daha önceden kalan derslerim vardı. 1 Sene uzadı okulum. Ama ortalamam yükseldi.
Kendime ayırdığım zamanda biraz spor yaptım ama daha çok eğitime odaklandım. Bu yaz sporu arttıracağım.
Yabancı dilimi geliştirdim. Çok iyi bildiğimi düşündüğüm İngilizceden bile bilmediğim şeyler olduğunu fark ettim.
Şu anda alt yazısız filmleri hiç takılmadan izleyebiliyorum ve yabancı youtuberların gameplaylerini vs çok rahat anlayabiliyorum. Yabancı gazeteleri ve makaleleri okuyabiliyorum. Daha önceden de seviyem iyiydi ama bu kadar iyi değildim.
Bununla birlikte essay dediğimiz makaleleri yazabiliyorum. Eskiden yazarken zorlanırdım.

- Bilgisayar Oyunları
Hayatımdan bilgisayar oyunlarını çıkarttım. Oyunlara para vermek yüklemek ve oynamak yerine, önce oynayan youtuberları izlemeye başladım. Böylece param cebimde kaldı. Bir çok oyunun ''the movie'' versiyonunu izledim. Misal God of War gibi.
İngilizceme de katkısı oldu ve bana yine bir zaman bıraktı. Bu zamanımı da kendimi geliştirmek için değerlendirdim.

+ Artıları
Bu zamanımı arkadaşlarıma ayırmayı düşündüm bir süre ama sonrasında kitap okumaya ve kendimi geliştirmeye karar verdim. Çünkü en yakın arkadaşım Güney Amerikaya yerleşti ve diğerleri de benden uzakta oturuyor.
Burada şöyle bir yol izledim, yalnız kalmak, kimsesi olmamak ve kafamdaki şeyleri birilerine anlatamamak bir problem olmaktan çıktı.
Çevremdeki insanların nasıl düşündüğünü, benim zannettiğim kadar kötü bir ülkede yaşamadığımızı anladım. Daha da boktan bir yerde yaşadığımızı fark ettim. Evet, sandığımdan bile daha kötü daha boktan bir yerde yaşıyormuşum. Bunu en çok bisikletle sahilde gezerken insanları izlediğimde ve facebooktaki bazı arkadaşlarımın gönderilerinde gördüm. Bir de haberleri takip etmeye başladım.
Güzel bir ülkede yaşamıyoruz.
İnsanlar sinirli ve saygısız.
İnsanların çoğu rüzgar nereye götürürse oraya gidiyorlar, amaçları yok, cahilce yaşıyorlar ve kendilerini diğerlerinden daha az cahil kabul ediyorlar.
Kendi düşüncelerinden olmayan bir kişiye hakaret ederken hiç çekinmiyorlar.
Bunun nedeni aslında yöneticilerimiz, onları sevmeyenler bile onlara benziyor. Peki ne yaptım?

- Çevremdeki pislik insanları temizlemeye başladım. Yazmadım, buluşmadım ve görüşmedim. Benim için instagramdaki takipçi sayımı 1 tane arttıran sayıdan başka bir istatistik değillerdi artık.
Hedefleri olmayan, amaçları olmayan birer sayı oldular sadece.
Bunun yerine ilk olarak elit insanlarla tanıştım. Yani sanatçı demeliyim.
Bu insanların dünyasını anlamaya çalıştım. Bana bir çok şeyde farklı bakış açısı kazandırdılar.
Kadınlara bakarken de, paraya bakarken de, doğaya bakarken de... Müzik dinlerken bile.
Felsefi konuşmalar yaparken 31 çekmekten daha çok keyif aldım diyebilirim.

AMA BU DA YETMEDİ.

Kendimde hala bir şeylerin eksik olduğunu düşündüm ve çok zengin olan CEO ların falan hayatlarını okumaya başladım. Başarı hikayelerini vesaire.
Sonrasında bir kaç kaliteli, zengin insanla tanıştım. Bunlar tekneleri olan, bana gelecekte iş sağlayabilecek insanlar. Kocaman abiler.
(Aramızda bilmeyenler varsa ben kaptanlık okuyorum.)
Bana iş ile ilgili bir çok taktik ve insan yönetimi ile ilgili acı gerçekleri anlattılar. Amerika'da okuyan adam bile, Türk insanının saygıyı HAK ETMEDİĞİNİ ve eşek gibi SEMER vurularak yönetilmek istediğini söyledi. Kanıtladı.
Üzdü.

+ Artıları
Çevremde daha kaliteli insanlar olmaya başladı. Egoist youtube fenomenlerinin söylediklerini veya sosyal medya akımlarını 2-3 hafta sonra öğrenmeye başladım. Mesela şu laiklik elden gidiyor diyen bir dede varmış. Bunu daha 2 gün önce falan öğrendim diyebilirim. Ama yine de İZLEMEDİM. Umursamadım.
Zaman kaybettireceğini biliyordum çünkü. Yani sonuç olarak bu kaliteli insanlardan borsa, bitcion, yatırım, para kazanmak, felsefe, doğa ve sanat hakkında bir sürü şey öğrendim.

Tavsiyelerim
- Eğer bu ülkede yaşamak istemiyorsanız İngilizceye abanın. Abanın. Başka çaresi yok bunun.
- Çevrenizde, sizlere bir şey katmayan insanları tutmayın. Sizden daha bilgili ve daha donanımlı insanlar ile konuşun.
- Arkadaşlarınız size trip atıyor diye üzülmeyin. Bırakın atsınlar. Siz kendinize zaman ayırın, defteri kalemi alın ve ders çalışın, yabancı dil çalışın.
- Para konusunu kovalamaya başlayın. Ya ben şu kadar maaş alırım tamam yeter diyen insanlardan olmak istiyorsanız amenna, ama yeni çıkan coin'ler, kripto para sektörü, borsa ve hisse senetlerini takip edin. İleride elinize para geçtiğinde bilinçli yatırım yapabilirsiniz.
Ben 500 lira yatırdım 2 ayda 800 lira yaptım ve 500ünü çektim. Şu anda havadan 300 liram var ve onunla da al-sat yapıp duruyorum.
Bugün 200 milyara aldığınız hiç bir ev size aylık 3.000 lira getirmezken, 4.000 lira getirebilecek yatırımları görmek anca o zaman mümkün olabilir.
- Haberleri okuyun ama umursamayın. Sadece ne oluyor diye bakın hepsi bu.
- Sosyal medya trendlerini seeekitir edin. Bir şey trend oluyorsa orada kalitesiz insanlar vardır. Kaliteli insanlar, başarının sırrını paylaşıp trend yapmaz. Herkes Elon Musk değil.
- Uyuşturucu kullanmayın. Asla. Sizin uyuşturucunuz spor olsun. Gerekirse logboard falan yapın veya vücut geliştirin ama uyuşturucu kullanmayın.
- Her gün bir tane farklı müzik keşfetmeye çalışın. Açacağınız yerler belli, youtube, spotify, Free Music Online - Internet Radio - Jango falan.

Daha bir çok şey yazabilirim. Buraya gelen ve gelecek olan yorumlara göre bu gönderiyi güncelleyebilirim ve aşağıya yeni şeyler ekleyebilirim. Unutmayın...
Bu hayata bir defa geliyorsunuz.

"Sizin uyuşturucunuz spor olsun. "
"İngilizceye abanın. "
"Bir şey trend oluyorsa orada kalitesiz insanlar vardır. "
Tavsiyelerin için teşekkürler.

Godless-Alpha

Mekanın Sahibi
Yönetici
İşte bu ya görmek istediğim paylaşımlar bunlar. Abi onlarca kitap okuyorsunuz ve yazacak 2 satırınız bile yok öyle mi? Bu bana inandırıcı gelmiyor her insanın anlatmaya değer şeyleri vardır.

Tek katılmadığım nokta şu hepinizin kafasında ülkeyi terk etmek var. Bu kadar basit mi ülkenizden vazgeçmek? Yapmayın etmeyin. Geliştirin kendinizi her alanda ve bu ülkeyi kurtarabilmek için elimden geleni yaptım diyebilin.

Tamam eyvallah yöneticilerimizin tamamı kendi çıkarlarını düşünüyor, halkımız bilinçsiz.

Unuttuğunuz bir şey var. Eski jenerasyon gidiyor ve yeni jenerasyon daha iyi düşünüyor ve eğitilmesi daha kolay. Yani düşüncelerinizi empoze edebilmeniz daha kolay.

Eski nesil denemekten korkan bir nesildi. Yani şu an ki anne babalarımız dedelerimiz vs. Hatta anne babalarımız dedelerimize göre daha az korkak.

Eski neslin tamamen temizlenmesi maksimum 10 yıl sürecek ve geri kalan tamamen yeni jenerasyon olacak. Yani tamamen eğitilebilir insanlardan oluşacak. En azından okuma yazması olacak ve okuduğunu anlayabilecek.

Bu nedenle benim bu ülkeden hala umudum var. Söylediğim gibi haklısınız ama haksızsınız. İsyan etmekte haklısınız ama ülkeyi terk etmekte haksızsınız. Bir 10 sene uğruna ülkenden olmak mı yoksa 10 sene daha sabredip ülkeni daha iyi yerlere getirmek mi?

Benim seninle tanışmama vesile olan bir arkadaşım vardı. O kitap önermişti. Sadece Başbakan Okusun - Erdal Demirkıran Kitabı bir solukta okudum ve bu ülkeye karşı bakış açım değişti. İnanın imkansız değil.

Nutuk kitabını okudunuz mu bilmiyorum ama sözde dinci kesim, lazlar, kürtler ve diğerleri. Herkes ülkeden ümidi kesip kendini kurtarma derdindeydi. Hatta Osmanlı bile. Osmanlı'nın düşüncesi İstanbul'a dokunmayıp diğer şehirleri başka ülkelerin sömürge etmesine izin vermekti. Karadeniz bölgesi bize dokunmayın diğer yerler sizin olsun derdindeydi. Kürtler Doğu illerine dokunmayın gerisi sizin olsun derdindeydi hatta bu uğurda ayaklanmalar ve karşı çıkmalar çok oldu. Dinci kesim kendini kurtarma derdindeydi. Sonuç olarak hepsi kendini kurtarma derdindeydi. Bütün bunlara rağmen inananlar sayesinde bu ülke kurtuldu ve kuruldu.

Bugünkü ülkenin durumunu Kurtuluş Savaşı döneminden farksız görüyorum. Yine benzer bir olay var ama şu an durum yarı yarıya. O zamanlar %10'luk bir kesim inanıyorsa şu an %50'lik kesim inanıyor. İleride bu yüzde daha da artacak.

Gidin görün gezin ama ülkenizi sevip sahip çıkın.

Yazının geri kalanında katılıyorum anlattıkların tecrübelerin olağan şeyler. Millet çok üst düzey şeyler bekliyor. Sihirli değnek ile dokununca bir anda bütün hayatının değişmesini falan bekliyorlar. Lakin yok öyle bir dünya. Yavaş yavaş düzene giriyor hayat. İnsanız robot değiliz ki programlayıp hayatımızı düzene sokalım bir anda.

Başarılarının ve yazılarının devamını diliyorum. Podcastlerin duruyorsa burada yayınlayabiliriz.

200 Liralık kar için, 2 ay günde 1 saat civarında bilgisayarda takılırken ona da baktım. Zaten bilgisayar başındaydım, dolayısıyla ona özel bir zaman harcamadım aslında. Elimdeki zamanı değerlendirdim.
Bu arada, son zamanlarda 800 lira oldu elimdeki kar ve şu anda 600'e düştü, bitcoin düştüğü için.

Godless, podcastler duruyor ama güncel değil içindeki bilgiler. Yayınlamayı düşünmüyorum sonrasında pişman olacağım hareketler yapmak istemiyorum.

Tavsiyeleri okuyup facebooktan yazan arkadaşlar oldu, umarım bir çok kişi ne demek istediğimi anlamıştır. Sizlerin konularını da gezmeye başlayabilirim.