Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Telefon kullanmamak

Merhaba,

1 sene önce telefon kullanmayan bir arkadaş edinmiştim. Adam okula da gitse, dışarı da çıksa telefonsuz çıkıyordu. "Telefonu gereksiz buluyorum" diyordu. İlk başta biraz garip gelmişti ama her geçen gün çocuğa hak vermeye başladım. Telefonu gözümüzde biraz fazla büyütmüşüz gibi geliyor. Tamam istediğimiz zaman istediğimiz kişi ile görüşebiliyoruz ama bunun getirdiği dezavantajları düşünemez olduk. Ben sosyal medyadan konuşulan hiçbir şeyi samimi bulmamaktayım. Sanki bir robot ile konuşmaktayım. Her yazıştığım kişi farklı kodlanmış ama duygusuz. "DAKJDGAKWG" ile duygu aktarılmıyor maalesef.

Şimdilerde ise en azından birileri ile görüşürken telefon kullanmamaya çalışıyorum. Bir kız ile görüşeceğim zaman telefon kullanasım gelmiyor. Bir arkadaştan, gruptan gereken bir şey isteyeceğim zaman veya aramam gerektiği zaman mecbur telefonu kullanıyorum. İmkanım olsa telefonu hiç kullanmak istemiyorum. Eğer ben görüşeceğim birini yarın veya diğer gün görecek isem söyleyeceğimi yazışarak değil de yüz yüzeyken söylüyorum.

Şu anki fikrim bu ama sizin de bu konu hakkındaki fikirlerinizi öğrenmek istiyorum. Sizin bu konu hakkındaki düşünceniz nedir?

Gayet mantıklı bir hareket. Günümüz koşullarında telefon kullanmayana garip bakılıyor. Adam bin liralık maaş bile alsa cebinde üç-beş bin liralık telefon ile dolaşıyor. Ağzı açlıktan koksa da yemeyip içmeyip telefon alıyor.

Gerçekten telefonda işim olmadığı zaman elime bile almıyorum. En fazla 3-5 dakika instagrama girer whatsappdan gelen mesajlara cevap verir arada foruma bakarım. Onun dışında boş zamanlarımda sadece (otobüste falan) müzik dinlerim. Kafam rahat. Kızlar da şaşırıyor. Neden girmiyorsun telefonuna diye. Gereksiz bir uğraş.

Yanımda kitap yoksa mecburen telefondan okurum. Yada araştırmak istediğim bir konu varsa telefona bakarım.

Sorun aslında telefona uzun süre bakmak değil BOŞ BAKMAK. Adamın yapacak bir şeyi yoksa tabiki instagramda tüm gün girecek çünkü yapacak BİR İŞİ YOK.

O yüzden telefon, oyun vs. bağımlılığı olanların telefondan, oyundan uzaklaşması değil önemli olan HAYALLERİNİ HEDEFLERİNİ BULMALI. ONUN İÇİN ÇALIŞMASIDIR.

Yoksa ne yaparsa yapsın. Yine de ALFA(!) olamaz.

Kendi hayatımdan örnek vermem gerekirse bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum. Etrafımda gördüğüm çoğu kişi telefonu rafa kaldırıp tuşlu bir telefona geçtiler. Ders çalışabilmek için. Ama gel gelelim ki çalışıyorlar mı HAYIR. BAŞKA İŞLER İLE MEŞGUL OLUYORLAR AMA AMAÇLARINDAN KOPUYORLAR.

Çocukta diğer insanlara göre farklılıklar var mıydı?

bende telefon kullanmam . mesala şöyle düşün bir insana verilecek en büyük cezalardan biri bence boş bırakmak o insanı boş bırakırsın saatlerce düşünür ve çıldırır , eğer telefon olamassa boş kalırsın kendimizi kandırmıyalım en az 2 saatlik bir boşluk olur bu boşluğu telefonla dolduramıyınca dışarı gidersin yada evde bir iş yaparsın en basidinden odanı toplar gömleklerini ütülersin . Yada git abi dövüş sporuna yazıl mesela .İstemsiz bir şekilde bir şeyler yapmak isticeksin

Adam aseksüel ise neden wingmanlık yapıyor anlamadım benmi aseksüelliğin tanımını bilmiyorum yani çekim hissetmeden bu işi yapmak..., o mu söyledi aseksüel olduğunu sen mi tahmin ettin?

Aslında orada benzetme yapmaya çalıştım. Adam aseksüel olduğunu kendisi söyledi. Kendisi kimseden hoşlanmıyor diye ortamı bozmuyor aksine yardımcı oluyor.

Aslında orada benzetme yapmaya çalıştım. Adam aseksüel olduğunu kendisi söyledi. Kendisi kimseden hoşlanmıyor diye ortamı bozmuyor aksine yardımcı oluyor.
ben tam okuyamamışım benzetme olduğunu belirtmişsin zaten

Ben de 6 7 aydır telefon kullanmıyorum. Açıkçası, zarardan çok kârı var. Vakit kalıyor, radrasyondan kaçıyorsun, cebinde boş yer kalıyor ve rahatsızlık oranın düşüyor. Fakat çok fazla soruya ve eleştiriye maruz kalıyorsun. Bir de kızların tel no falan alamadığın için kötü oluyor. :)

Ben de 6 7 aydır telefon kullanmıyorum. Açıkçası, zarardan çok kârı var. Vakit kalıyor, radrasyondan kaçıyorsun, cebinde boş yer kalıyor ve rahatsızlık oranın düşüyor. Fakat çok fazla soruya ve eleştiriye maruz kalıyorsun. Bir de kızların tel no falan alamadığın için kötü oluyor. :)
Bende 2 gündür kullanmıyorum, fakat zaman konusundaki farkı ben bile hissettim, zaman için kesinlikle yararlı.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8