Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Tırnak Yeme Alışkanlığının Nedeni?

Versay

Forumdan Uzaklaştırıldı
Benimde sevmediğim ama bilinçli olarak yapmadığın bir eylemdir kendisi. Bu davranış halk tarafından stres altında kendini rahatlamak için yapılan bir davranış olduğu bilinse de. Bu davranışın altında kişi hakkında bilgiler edinirsin. Genellikle bu Tırnak Yeme Alışkanlığı daha çok küçük yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Genellikle bu alışkanlık bireyde 4 yaşından sonra başladığı gözlemlenmiştir.

Peki Neden Tırnak Yeme Alışkanlığı Var?

Küçük yaştan itibaren aile içi şiddete maruz kalan çocukların, hislerini, kaygılarını, streslerini dışa vuramadıkları için daha doğrusu söyleyemedikleri için bu stresi beyin her beden dilini bilen insan gibi ellere aktarıyor. Ellerle oynamak yetmediği için Tırnaklarla bir münakaşaya giriyor. Yani hareket istiyor bir tepki istiyor beyin. Bunu çocukken gördüğü şiddetle bastırıldığı için çocukta özgüvensizlik, kaygı, stres, içe kapanıklık, kendini ifade edememe gibi hayatını olumsuz yönde gözle görülecek cinsten etkileyen bu faktörler birleştiği için çocuk bu olumsuz duyguları ve davranışları dille veya hareketle meydana getiremediği için otomatikmen vücut bu stresi bir hareketle atması gerek. Bu da Eller ve Tırnaklar en uygun yer oluyor. Alışkanlığın Meydana çıkmasının nedeni budur.

Tedavisi Nasıldır?

-En başta bilinmesi gerek şey; Tırnaklarını Yeme gibi bir Söylemde bulunmak boşunadır. Çünkü kişi bu davranışı sergilerken bilinçli olarak yapmıyor. Ellerinin ağzında olduğunu bilmiyor. Bundan dolayı bu yöntem etkili değildir.
  • Kişi Hangi durumlarda bu davranışı sergilediğini gözlemlenmesi gerekir.
  • Kişi Aile içi şiddetten uzaklaştırılmalı bu şiddet devam eder veya dozu artarsa çocuk bu davranışının miktarını da arttıracaktır.
  • Korku ve şiddt içeren filmler veya içerikler izletilmemeli
  • Bu davranış başladığı anda kişi ellerini meşgul edecek başka bir şeyler bulmalı.
  • Tırnak Yemenin sonunda kişinin elleri kötü görünüme sahip olacağı için bunun kendine saygı bakımından kötü bir şey olacağına farkındalık yaratılmalı
  • Bırakabileceği konusunda Desteklenmeli
  • Bu işe zorlamak Kaygı oluşturacağından dolayı zorla değil, güzel dille uyarılmalı. Aksi takdirde miktar artacaktır.

Gördüğünüz gibi normal bir hastalık değil. Yani bir ilaç içelim de iyileşelim gibi bir mantığı yok. Tamamen Psikolojik. Ben de bu durum küçük yaşlarda aile içi şiddetten dolayı çıktığını söyleyebilirim. Bu alışkanlığımı büyük ölçüde yendim. Sadece Film izlerken gerilimli sahnelerde bu davranış ortaya çıkıyor. Onun dışında özgüvensizlik gibi bu psikolojik sorunu yaşamıyorum.

Saygılarımla Versay.

Ben de küçük yaşta tırnak kemirmeye başladım ve 16 yaşıma kadar falan devam etti. Dediğin gibi kim "tırnak kemirme" dediyse de boşa konuşuyordu. Ben kendimi geliştirmek isteyen biri olduğumdan psikolojik olarak kendimi düzeltmeye çalıştım. Bir yandan psikolojik rahatlama, bir yandan da o çirkin görüntüden kurtulma isteği bu sorunu çözmemi sağladı.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8