Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Topluluk önünde konuşurken dikkat edilmesi gerekenler

İlk olarak; Kendim den örnekler ile bu konuyu geliştirmek istiyorum.

2 yıl öncesine dönersem,ezik bir çocuktum.Kimse ile konuşamazdım.Zaman ile bunu yendim ve türlü konferanslar veriyorum.

Kendinizi psikolojik anlamda hazırlarken;Beden dilini de unutmamak gerek.Eğer beta bir beden dili sergilersen her zaman ki gibi seni siklemeyeceklerdir.

Psikolojik olarak kendinize telkinler verin.

"Ben onlara bilmediklerini anlatacağım için buradayım ve herkes beni dinleyecek.Yapabilirim çünkü insanüstü biriyim."

Bu tarz telkinler sizi hayatın her yönünde etkiler.Dizilerde bile dişileri senin gözünde büyütecek telkinler veriyorlardı.
Zaten orada bulunmanız,sizi sokaktan alıp getirmedikleri için bir değerinizin olduğunun belirtisidir.Orada ki aptallara kimin en iyisi olduğunu göster!

Beden diline dikkat et.

Sahneye girerken,insanlar alkışlayacak.Ellerini halkı selamlar gibi,avuç içlerini dışa göster.Bu insanlara "Ben bir hırsız değilim.Tamamen doğru bir insanım" algısını oluşturacak.

Sonrasında ise tek elini havaya kaldır.Herkese eline odaklanması için bir fırsattır bu.Çoğu konuşmamda bunu uygularım.

10 saniyelik sessizlikte anlatacağınız konuya başlayın.Anlatırken,vücudunuz seyirciye dönük olsun.Bu insanlarda "kendine güveni sağlam." algısı oluşturacak.Çeşitli beden hareketleri ile konuşmanıza renk katın.Asla çekinmeyin.İnsanlar sözcüklerden daha fazla,bedenini kontrol ediyor.

Diyafram en önemlisi.

Konuşacağınız konuya ilginç bir hikaye ile başlayın.Az komik olsun fakat siz hikaye sonunda alaycı bir gülümseme ile ortamı ısıtın.
"Evet,ben yazılıma başladığım ilk günleri hatırlardım.Tam 5 yıldır hâlâ o matrix kodlarının ekranda uçuşabileceğini hayal ediyorum.(El havaya aynı zamanda yüz de havaya) Tanrım!O günleri bana göster! (Hafif bir gülümseme ile seyirciye dön)

Ortam ısındıktan sonra konuya girin.Söylediğiniz cümlelerde,vurgu yapılan yeri yüksek bir ses ile koruyun.Bu hem seyircinin konsantresini arttıracak hem de seni can kulağı ile dinlenmeni sağlayacak.

"Soruyorum kendime (baş az aşağı) "LANET OLSUN,BUGÜNDE KÖLEDEN BİR FARKIN VAR MI?"(ciddi bir yüz ifadesi ile seyirciye dön.) Bu cevap nedense hep EVET ÖYLESIN! oluyor."

Diyafram+Beden dili+Psikolojik rahatlık=etkilenmiş insanlar

Bu 3 şey seni hem dişi hem de insanlar yönünde üste taşıyan şeyler.

Bir daha ki konuda beden dili alıştırmaları ile ilgili bir yazı yazacağım.

ALFALIKLA kalın.İyi günler ALFALAR!

Konuşma yapmak için güzel tavsiyeler eline sağlık dostum.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8