• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Üniversite Sınavına Hazırlık

DrHunter

Üye
Merhaba arkadaşlar, içinizde üniversite sınavına hazırlanan ve/veya hazırlanmayı düşünenler için yazıyorum. Ben şuan tıp fakültesi okuyorum, kendi bildiklerimi ve uyguladıklarımı aktaracağım. Hadi başlayalım:
1- Kendine inan
Birçok şey inanmakla başlar. Olumlu düşünceler birbirini pozitif besler. Yapamazsın , olmaz, başaramazsın diyenlere kulak asmayın. Hatta araya mesafe koyun.
2-Net hedefler belirle
Kazanmak istediğin bir veya birkaç bölümü ve şehri seç, ona göre çalısmaya başla. Bu önemli çünkü enerjini odaklaman lazım (örn:Ben kazandığım sene tıp, diş hekimliği veya eczacılık ve İstanbul, Ankara veya İzmir hedeflemiştim. O zamanlar MF3 puanına göre bazı derslere ağırlık vermem gerekiyordu, tabi büyükşehirde okumak için de çok çalışmak)
3-İyi ve zayıf konularını, eksiklerini keşfet
Bunu anlamanın en iyi yolu bol bol deneme çözmek. Sonuçlara göre rotanızı çizin.
4-Kisilerle değil kendinle yarış
Cevrendekileri boş ver. Bu sınava milyonlarca insan giriyor. Her gün daha iyi olmak için çalışmak, dünkü seni geçmen gerek(Bu sadece sınav değil her konuda geçerli :)
5-Bol bol soru bankası, deneme çöz ve mutlaka
çıkmışlara bak

Bilgiyi kalıcı hale getirmek için onu kullanmak gerek, ayrıca yaptıkça hız kazanırsın, soru çözmek bu yüzden önemli. Denemelerle kendini ölçer, eksiklerini görürsün. Çıkmış sorular sana fikir verir, çalışmanı yönlendirirsin. Ayrıca sorular genelde benzer çıkar yani uzaydan gelmiyorlar;)
6-Öğrendiklerini başkalarına anlat, çok meşgul değilsen onların da sorularını çöz
Hem kalıcı öğrenme hem de pratik yapman için.
7-Çalışma duvarı veya panosu oluştur
Hem eğlenceli hem faydalı oluyor. Boş vakitlerinde veya ezber yaparken ordan çalışabilirsin. Flaş kartlar ve anahtar kelimeler kullanmanı tavsiye ederim.
8- Bu sınav hayatının dönüm noktalarından biri olabilir, o yüzden disiplinli olup bazı konulardan fedakârlık yapmalısın
Bu süreçte zaman çok değerli. Onu boşa harcama . Sana eğlenme demiyorum ama 1 yıl bunu kısıtlayınca zarar değil fayda görürsün.
9- Hocalarını ve çalışkan arkadaşlarından alabildiğini al(tabiri caizse onları sömür)
Kısaca makyevelist ol diyorum
10- Sınava 1 ay kala hızlı tekrar ve denemeler doping gibidir
Özelliklerl son ay şampiyonlar belli olur. Sık dişini abicim az kaldı
11-Sınava son 1 veya 2 gün kala etkili dinlen
Yani ne yapmak istersen onu yap(uykunu ve sağlığını bozmamak şartıyla)
Hiçbir başarıya çiçekli yollardan gidilmez
Aklıma gelenler bu kadar arkadaşlar, eklemek veya sormak istedikleriniz varsa yorum yapınız.
Kendinize iyi bakın

Van Wilder

Üye
Katılıyorum, hatta eski sınıflardan eksikleriniz varsa onlara da zaman ayırmanız gerekir. Hafta sonları bakabilirsiniz, daha iyi olur. Kocaman bir zaman ve ona harcanan emekler. Çalışın, çalışın ve daha çok çalışın.

7anka7

Üye
dersane baştan başlatıyor temel kavramlar vs ben direk zor konulardan başladım fonksiyon tirigonometri ne dersiniz buna

7anka7

Üye
bide kanki pharmatonun faydası olurmu yorgunluk stres vs etkileri azaltmak için

DrHunter

Üye
dersane baştan başlatıyor temel kavramlar vs ben direk zor konulardan başladım fonksiyon tirigonometri ne dersiniz buna
Dershane ile uyumlu çalışmanı tavsiye ederim. Arta kalan zamanlarda eksik olduğun konulara çalışabilirsin.

Euron

Üye
İstanbul'da ucuza kaynak kitap bulabileceğimiz yer biliyor musun? Ya da elimizdekini takasla değiştirebileceğimiz? Kardeşim hazırlanıyor bu sene onun için arıyorum

DrHunter

Üye
Maalesef bilmiyorum. Yardımcı olmak isterdim; ama henüz İstanbul'a gitmek nasip olmadı

Prlark12

Üye
Bu sene sınava hazırlanıyorum üstüne set açıyım mı ve açılmalımı sizce. Ek olarak sporada gidiyorum