Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Unutkanlık

bendede var ama ben deki masturbasyondan gibi haftada bire indirmeyi başardım ama pzt 2 kez 15 dk arayla yaptım mast yapınca beynim doluo odaklanamiyorum unutuyorum hatirlamiyorum (ha bu arada bu 100. Mesjim :)))))

Birçok nedeni olabilir. Öncelikle git bir kan-idrar tahlili yaptır, belki vücudundaki bir vitaminin-mineralin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Nihayetinde beyin dediğimiz organ öyle Allah'a emanet çalışmıyor, belli başlı yakıtları var ve onları alamadığı zaman unutkanlık, odaklanma problemli, uyku sorunları vb. gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Bunun haricinde, genetik de olabilir. Bazı insanların atalarından aldıkları belli başlı karakteristik genler vardır ve bunlardan biri de hafıza konusundaki yeteneksizlik olabilir.

Ama bana sorarsan, bunların hepsinden daha da etkili olan bir sorun varsa o da; yaşam biçimi. İstersen beynini en iyi besinlerle besle, istersen 7 kuşak atan hafıza şampiyonu olsun ama eğer sen kendi yaşam biçimine dikkat etmiyorsan o zaman unutkanlık yaşaman çok normaldir. Mesela internette, chat uygulamalarında, Instagram'da vesaire yerlerde çok vakit geçirmek beyninin odaklanma yetisini ciddi anlamda düşürüyor, çünkü beynimiz multitasking'e yani çoklu odaklanmaya elverişli bir organ değil, fakat internet ise sana sürekli çoklu odaklanma sunuyor. E haliyle beyninin de performansı ciddi anlamda düşüyor.

Bu yüzden, yaptığın işe tam olarak odaklan. Zihninin habeş maymunu gibi daldan dala atlamasına izin verme. Onu disipline etmeyi başarırsan, ki bu hiç kolay değildir, işte o zaman hafızan da gelişmeye başlayacaktır çünkü insanların odaklandıkları bir konuyu 1 hafta sonra bile hatırlama olasılıklarının %85 olduğu tespit edilmiş.

Bu yüzden bu noktalara dikkat edersen durumu düzelteceğine inanıyorum. Ha bir de, sporu ihmal etme, spor yalnızca kaslarına değil beynine de ciddi anlamda harika bir egzersiz.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8