Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Uyku getiren ve sindirimi kolay besinler

Önceki yazdığım konuya ithafen:Uyku üzerine
Selamlar,
Forumda bazı arkadaşların uyuyamamaktan muzdarip olduğunu gördüm. Ben de uyuyamazken bu besinlerden yiyordum ve gerçekten faydası oluyordu. Sorunu olan olmayan herkesin işine yarayabileceğini düşündüğüm bir konuyla buradayım :)

Not: Arkadaşlar yatmadan 1-1.30 saat önce bu besinlerden 1-2 tanesini yiyin ama üstüne su hariç bir şey yiyip içmeyin hatta mümkünse su bile içmeyin yatağa olabildiğince aç karnınıza gidin.

•Muz: İçeriğindeki magnezyum sayesinde kasları gevşetir ayrıca önceki konuda da bahsettiğimiz melatonin içeriğinden ötürü uyku için harika bir besin.

•Ilık süt: Bunun uyku getirmediğini söyleyecek birini tanımıyorum zaten. Uyku ve bilişsel işlevlere yardımcı olan triptofan aminoasidinden bol miktarda içerir.

•Bal: Özellikle ılık sütle beraber klasikleşmişlerden :)

Evet favori üçlüm yukarıda. Bazen 2si bazen 3ünü bir arada karıştırarak içerdim ve hem tadı güzel, faydalı bir içecek içmiş olur hem de güzel bir uyku çekerdim.

•Papatya çayı: Bu çayın sakinleştirici etkisini bilmeyen yoktur.

•Badem: Kalsiyum ve triptofan içeren bir besin daha.

•Elma: Elmanın da uykuyu son derece destekleyen bir besin olduğunu okudum. Ben elma yemiyordum geceleri ama hem sağlıklı hem iyi uyutuyormuş, denenebilir :)

Kardeşim bal sütle karıştırılırsa özelliği sadece şeker yerini görür. Uyumadan önce şeker yemek sizce uykuyu getirir mi ?
Vücudunuz enerji alırken hele ki bal çok güzel bir enerji veriyor. Bunu yiyip uyumak gibi bişey yapmayın bence.

Kardeşim bal sütle karıştırılırsa özelliği sadece şeker yerini görür. Uyumadan önce şeker yemek sizce uykuyu getirir mi ?
Vücudunuz enerji alırken hele ki bal çok güzel bir enerji veriyor. Bunu yiyip uyumak gibi bişey yapmayın bence.
Dostum, bal şu an endüstriyel muammalardan biri, o açıdan haklısın. Doğal bal bulabiliyorsanız en iyisi. Bulabildiğiniz en kaliteli balla yapın bu karışımı ve evet bal çok güzel bir enerji kaynağıdır fakat bu noktada bizim işimiz enerjisiyle değil. Ballı süt karışımında en fazla 1-1.5 kaşık bal koyulur. Ve bal triptofan denilen vücuda yatma zamanının geldiğini hatırlatan bir kimyasal içerir. Triptofan vücudda serotonine dönüşür ve bu hormon vücudun rahatlamasını sağlar. Daha sonra serotonin melatonine dönüşür. Melatonin ise uyku kalitesini önemli oranda artıran bir hormondur. Ayrıca dikkat edin lütfen. Bu besinleri yiyip yatın demedim, aksine en az 1-1.30 saat önce yiyin ve yatağa olabildiğince aç karnınıza girin dedim.

Kardesim elmada guzel kafein var zit olmadilar mi :))
Dediğim gibi ben elmayı denemedim fakat bu yiyecekleri yatmadan hemen önce değil en az 1-1.30 saat önce yemeniz gerektiğini atlamayın lütfen. Ayrıca elmanın nefesi rahatlatmak gibi etkileri olduğunu biliyorum bu da uyku için önemli bir kriter.

Genel olarak besinleri seçerken triptofan aminoasidi bulundurmasina dikkat cekmissin ve bunun dolaylı olarak uykuya etkisinden bahsetmissin ancak şöyle bir gerçek de var 1.30-2 saat önce yediğin besindeki aminoasiti vücut kullanamaz ki midedeki kimus daha bağırsaklara yeni geçer. -belki de geçemez bile-

Genel olarak besinleri seçerken triptofan aminoasidi bulundurmasina dikkat cekmissin ve bunun dolaylı olarak uykuya etkisinden bahsetmissin ancak şöyle bir gerçek de var 1.30-2 saat önce yediğin besindeki aminoasiti vücut kullanamaz ki midedeki kimus daha bağırsaklara yeni geçer. -belki de geçemez bile-
Bahsettiğin süre kişinin metabolizmasından tut o gün yediği yemeklere göre bile değişir. Lakin dolu olmayan bir mide için o kadar uzun da sürmez.
Aminoasit gibi monomerler difüzyonla dahi bağırsaktan kana karışır besinin tamamının sindirimi tamamlanmadan triptofan çoktan vücuda girmiş olur. Ayrıca burada önemli olan bu işlemin kişi yattığında gerçekleşiyor olmasıdır. Yukarıda triptofanın serotonine onun da melatonin e dönüştüğünden bahsetmiştim bu hormonlar da uyku kalitesini oldukça artıracaklardır.

Aminoasit gibi monomerler difüzyonla dahi bağırsaktan kana karışır besinin tamamının sindirimi tamamlanmadan triptofan çoktan vücuda girmiş olur.
Dışarıdan hazır bir şekilde triptofan supplementi kullanıyorsan dediğin doğru olabilir ama besindeki triptofan mideden çıktığında aminoasit halinde değildir. En iyi ihtimalle dipeptit halindedir. Dipeptit ince bağırsaklarda monomerlerine ayrılacaktır. Sindirim kişiden kişiye midenin doluluğuna vs degismekle beraber ortalama bir süresi "It generally takes 4 to 5 hours for the stomach to empty after a full meal and a bit less after a snack or liquid, though it varies depending on how much and what kind of food you ate." alıntıladığım yazıda belirttiği gibi 4-5 saati bulur ki bu 4-5 saat tam sindirim değil midenin bosalmasi için geçen süre. Ama uykuda sindirim tamamlanacağından triptofan kullanılacaktır bu konuda haklısın. Bunun uyku kalitesini ne kadar artıracağı da tartışmalıdır. Başlık uyku getiren yiyecekler olduğundan uyku öncesi durumdan bahsetmek daha doğru olur

Dışarıdan hazır bir şekilde triptofan supplementi kullanıyorsan dediğin doğru olabilir ama besindeki triptofan mideden çıktığında aminoasit halinde değildir. En iyi ihtimalle dipeptit halindedir. Dipeptit ince bağırsaklarda monomerlerine ayrılacaktır. Sindirim kişiden kişiye midenin doluluğuna vs degismekle beraber ortalama bir süresi "It generally takes 4 to 5 hours for the stomach to empty after a full meal and a bit less after a snack or liquid, though it varies depending on how much and what kind of food you ate." alıntıladığım yazıda belirttiği gibi 4-5 saati bulur ki bu 4-5 saat tam sindirim değil midenin bosalmasi için geçen süre. Ama uykuda sindirim tamamlanacağından triptofan kullanılacaktır bu konuda haklısın. Bunun uyku kalitesini ne kadar artıracağı da tartışmalıdır. Başlık uyku getiren yiyecekler olduğundan uyku öncesi durumdan bahsetmek daha doğru olur
Alıntıladığın yazıdaki "after a full meal" ifadesine dikkat çekerim bizim burada yiyeceğimiz bir adet muz vs. Sindirimi dediğin süreleri asla bulamaz amacımız zaten olabildiğince boş bir mideye bu besinleri alıp 1.30-2 saat içerisinde yatağa girmek. "Bu 4-5 saat tam sindirim değil midenin boşalması için geçen süre" demişsin fakat şöyle bir gerçek var ki o 4-5 saat içinde sindirim işlemini yapan tek organ mide değil. Mide kendi sindirimini yaparken aynı zamanda ince bağırsakta kendi sindirimini yapar ve bir yandan da besin emilimini gerçekleştirir. Yani 5 saat boyunca mide önce boşalsın sonra çalışmaya başlarım demez. O 5 saatlik zaman dilimi içerisinde midede devamlı bir sindirim olurken bir yandan da ince bağırsağa gelen besinler sindirilir ve bu sindirilen besinler de kana emilir. Yani bu süreçte dediğin gibi besinin tamamını vücut kullanamaz fakat vücuda triptofan girer ve biz istediğimiz uyartıyı almış oluruz.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8