Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Uyku üzerine

Selamlar
Son zamanlarda birtakım uyku sorunları yaşamamdan mütevellit biraz uyku hakkında konuşalım istedim.
Biliyoruz ki uyku vücut ve beyin için bir zorunluluk. Özellikle beyin için. Bu kadar çok ek uyarana maruz kaldığımız bir dönemde gece yattığımızda sağlam bir tarama ve ayıklama sürecinden geçmesi gerekiyor. Bunun için 8 saatlik bir uyku süresi öneriliyor fakat kendi üstümde uyguladığım uyku metotlarından gördüm ki bu süreyi daha aşağılara çekebiliyoruz fakat bunun hakkında şu kadar saat uyuyabiliriz diye bir şey söyleyemem. Çünkü insandan insana değişiklik gösteren bir şey, mesela ben uyku süremi sporu bırakarak 2.30 saate kadar indirdiğimde berbat bir hale gelmiştim bazı şeyleri algılamakta bile zorlanıyordum yine de beynin alışması için 21 gün süre verdim lakin durum iyileşmekten ziyade kötüye gidince bıraktım. Uyku hakkında 8 saatten fazlasını ziyan olarak görüyorum bu arada onu da söyleyeyim. Nerdeyse yaşamımızın üçte birini uykuda geçiriyoruz fakat neden uykuya ihtiyaç duyduğumuzu hala tam olarak bilemiyoruz, hele bir de işin içine rüya boyutu girince iyice karışıyor ortalık.
Bir de verimli saatler var akşam 10 dan gece 2 ye kadar ve ya öğlen 11 ile 14 arasının diğer saatlere göre katlarca değerli olduğu söyleniyor, katılmıyor değilim az uyku süreçlerimi bu saatlere denk gelecek şekilde dizayn ediyordum ve gerçekten kaliteli uyuduğumu hissediyordum.
İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre, güneş doğarken, batarken ve tam tepe noktasında iken uyursa, verimsiz ve gerçek manada dinlenmemiş oluyorlar. Güneşin, bu esnada uyuyan insanların beyni ve diğer biyolojik sistemleri üzerine olumsuz etkiler yaptığı biliniyor.
Kaliteli bir uyku uyumak için yatmadan 1.30 saat önce yeme içmeyi kesmek ve telefon bilgisayar vs. Mavi ışık yayan cihazlardan uzaklaşmamız gerekiyor, bunu yaptığınızda gerçekten de kendinizi iyi hissedeceksiniz. Düzenli egzersiz de önemli, ayrıca odanızın zifiri karanlık olmasına dikkat edin bu özellikle epifiz bezi için önemli salgıladığı melatonin hormonu uykuyu düzenler ve ışıktan muazzam derecede etkilenir. Öyle ki 3. Göz olarak da anılır. Ayrıca Descartes epifiz bezinin bulunduğu bölge icin ruh ve bedenin kesişim noktası demiştir. Üstüne çok fazla teori olan bir mesele mutlaka araştırın. Özellikle de florürün bu epifiz bezini kireçlendirdiği ve burdan salgılanan hormonları negatif etkilediği bilinmekte. Bu hususta diş macunundan tut yediğimiz içtiğimiz ürünlerde bile fazlasıyla bulunmakta. Florürün ilk kullanımı Nazi Almanyasına dayanıyor. Askerlerin içme suyuna florür katılıyor ve bunun sonucunda askerlerin daha itaatkar olduğu gözleniyor. Anladınız sanırım :)
Her neyse daha fazla metafiziğe kaymadan olayı bitirelim.
Bu arada şunu da söyleyeyim bizzat tecrübeme dayanarak söylüyorum biyolojik uyku saatlerinizi bulmak ve buna göre yatıp kalkmak istiyorsanız kampa gidin. Evet tamamen doğayla iç içe olmanız önemli. Hiç bir teknolojik alet yok. 3 gün içerisinde düzeliyorsunuz. Şehre döndüğünüzde uyuduğunuz saatlere çok şaşıracaksınız tabii şehir hayatı bunu devam ettirmenize çok izin vermeyecek...

Arkadaşlar ufak ufak bir çok konuya değindik bunlar hakkında yorumlarınızı bekliyorum okuduğunuz için teşekkürler :)

Ben de bir zamanlar çok fazlı uyku ile uyuyarak geçirdiğim süreyi 4 saate düşürmeyi denemiştim fakat devamlılık sağlayamamıştım. Ancak şimdi dönüp baktığımda ergenlik döneminden henüz çıkmamış hiç kimseye tavsiye etmiyorum. Uyku özellikle gelişme dönemimizde çok daha önemli. Uzmanların söylediklerinden, insanların tecrübelerinden anladığım kadarıyla 20.00-05.00 arası uyku en ideal uyku gibi duruyor. Ben ise uyuma saatini biraz geciktirip uyanma saatini de biraz erkene çekip, gün içinde bir de 40 dakikalık bir öğlen uykusuyla çok daha verimli günler geçirilebileceği kanaatindeyim. Ne zaman uyuyup ne zaman uyandığımı bilmediğim şu günlerde uykumu düzene sokmak niyetindeyim. Bugünden itibaren başlıyorum. Zaman zaman vücudumdaki, zihnimdeki değişimleri ve gün içinde nasıl hissettiğimi de yazacağım. Teşekkür ediyorum bu güzel yazın için.

Ben de bir zamanlar çok fazlı uyku ile uyuyarak geçirdiğim süreyi 4 saate düşürmeyi denemiştim fakat devamlılık sağlayamamıştım. Ancak şimdi dönüp baktığımda ergenlik döneminden henüz çıkmamış hiç kimseye tavsiye etmiyorum. Uyku özellikle gelişme dönemimizde çok daha önemli. Uzmanların söylediklerinden, insanların tecrübelerinden anladığım kadarıyla 20.00-05.00 arası uyku en ideal uyku gibi duruyor. Ben ise uyuma saatini biraz geciktirip uyanma saatini de biraz erkene çekip, gün içinde bir de 40 dakikalık bir öğlen uykusuyla çok daha verimli günler geçirilebileceği kanaatindeyim. Ne zaman uyuyup ne zaman uyandığımı bilmediğim şu günlerde uykumu düzene sokmak niyetindeyim. Bugünden itibaren başlıyorum. Zaman zaman vücudumdaki, zihnimdeki değişimleri ve gün içinde nasıl hissettiğimi de yazacağım. Teşekkür ediyorum bu güzel yazın için.
Ne demek. Ben de cevabın için teşekkür ediyorum ve yazdıklarına katılıyorum. Bu öğlen uykusu aslında çok faydalı ve ben de öyle bir düzene geçmeyi çok istedim fakat yaşam şartları buna izin vermiyor tek fazlı uyku benim için tek yol korkarım. Kendindeki değişimler ve gün içinde nasıl hissettiğine dair yazılarını merakla bekliyorum :)

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8