• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Üzerinde 3 Aydır Çalışıyorum (Özgüven)

Rider22

Üye
Arkadaşlar 20. Maddeden sonrası en önemli noktalar onları kendime tavsiye verir gibi yazdım sizde öyle yapın. 50 kadar videonun özetidir diyebilirim ve devamı gelebilir söz vermiyorum ama :)

1-Pozitif Olmak : Hangi durumun içinde olursan ol her zaman olaya iyi yönünden bakmalı insan çünkü kötü, karamsar düşünmek ve hareket etmek sana hiçbir şey kazandırmaz.

2-Hedef Çizmek ve Uygulamak:Eğer bir hedef belirlenmişse o hedefe adım adım gitmelisin bir anda kendine aşırı yük bağlayıp kaldıramayacağından fazlasını yüklersen şayet başarılı olamazsın ve durum özgüvenini etkiler o yüzden başlangıçta o hedef için kendine küçük küçük chanlanggelar yapmalısın örneğin amacın kilo almaksa bir anda yicem ve birden 1 ay içinde 10 kilo alıcam demek yerine 1 ayda 3 kilo almaya bak.

3-Kendini Kıyaslamak : Kendini sadece kendinle kıyasla çünkü insanların neler yaparak oraya geldiğini bilemezsin, senin iyi yanların olduğu gibi onlarında var. Kendini Kıyaslamak yerine o kişiyi analiz et nerelerde doğru yapıyor.

4-Negatif İnsanlardan Uzaklaş
Onlarla vaktini kaybetme seni aşağı çeken insanları bırak.

5-Başarılı Olduğun şeyleri yap.

6-Güzel giyinmek, kendine bakmak, duruşun,

7-Çekindiğin veya utandığın durumların üstüne git eğer kimseye zarar vermeyeceksen. Nelerden çekiniyorsan üzerine git ve onu yap. Sen o insanlardan utanıp çekiniyorsun ama onların umrunda bile değilsin, onlar seni düşünmüyor bile.

8-Ortama girdiğin zaman oranın hep en komiği olmaya çalışma boşver bırak sen her zaman komik olacakasın diye bir şey yok. Kendimi insanlara kanıtlamama gerek yok ben zaten espirili biri olduğumun farkındayım yani demek istediğim bu tarz şeyleri düşünmek bana bir şey kazandırmaz. Sen ortamda ne kadar konuşursam o kadar iyi diye düşünebilirsin ama bu doğru değil insanların çoğu özgüvensizliğini bastırmak için çok fazla konuşmaya çalışıyor. Senin kendini insanlara ispatlamana gerek yok.

9-Öğren ve Geliş: Bu sayede kendine saygın artsın.

10-Pronoya(Beyaz Kurt) düşün ve paranoyayı (Siyah Kurt) bırak. Paranoya senin hayatın bakış açın hirbir zaman gerçek değil.
Dışarda kimse sana zarar vermiyor veya kimse seni çok fazla umursamıyor 7/24 seni izlemiyor Paranoya yapma. Hayatı, insanları ve herkesi sana yardım eden, senin başarılı olmayan için çabalayan bir döngü olarak gör.

11-Konfor alanında kendini hapsetme, kendi güvenli alanını oluşturup ordan çıkmamazlık yapma, yeni şeyler denemelisin, yeni insanlar tanımalısın, yeni bilgiler öğrenmelisin, kopyala-yapıştır yapma, sürekli alışkanlıkların dahilinde yaşama. Yeniliğe açık olmasın yoksa sonun her zaman yalnızlık olur. İnsanlar istediği zaman senin konfor alanına girer senin onların yanına gitmen gerekir. Konfor alanı senin mutlu olduğun alan değildir senin gelişimden uzak olduğun yerdir. Tüm seni geliştiricek şeyler konfor alanının dışarısıdır.
#İnsanlar yeniliğe çağırdığı zaman her daim evet olsun cevabın.
#Haftanın en azından 1 günü gezmeye ayır.
#Müsait değilim yalanına sığınma.

12-Karar Verme Treni
Verdiğim her karar beni büyütmeli, unutmamalıyım ki verdiğim her karar özgüvenimi etkileyecek. Asla ve asla duygularıma hele ki üşengeçlik veya erteleme duygularıma teslim olmamalıyım herşeyi yerinde ve zamanında yapmalıyım. Duygularına o kadar önem verme. Onlar geçici ve yanıltıcı.

Sosyal Fobi
*Yüksek sesle kitap okumalısın ve sesini kaydetmelisin ve hergün dinlemelisin en az 3-5 kere. En az 40 boyunca devam etmelisin.
*Bolca nefes almalısın ve doğru almalısın. Nefes alırken diyaframdan nefes almalısın karnın genişlemeli.
*Hayal kur insanların arasında rahat gezdiğini, duygularını ifade ettiğini düşün.

13-Olayları doğru değerlendir kendi özelliklerini bil, genellemeler yapıp hayatında yaşadığın bazı kötü olayları hayatının her bölmesine aktarma. Bir anda yaptığın hatadan dolayı bütün başarılarını silme. Ben hayatımda engeller çıktığı zaman önüme onları aleyhime nasıl kullanacağımı biliyorum ve engellerin gelişmem açısından önemli bir yere sahip olduğunuda biliyorum. Hatalar yapmadan bir işi kolay kolay öğrenemem ve hatalarım dünyanın sonunu getirmiyor. Stres, kaygı, endişe, heyecan bunlar aslında benim dostum çünkü bunlar beni hayata hazırlayan ve benim iyiliğimi isteyen duygular. Kötü yaşanmaması gereken duygular değil.

14-Felaket tellallığı yapmayı bırak düşündüğün herşey gerçek değil özellikle felaket senaristliği yaptığın anıları gerçek kabul etme. Umursama bu durumları çünkü sonunda abarttığın şeylerin hiçbirisi gerçek değil. Olumlu bir senaryo yaz kafanda o kötü düşündüğün şeylerin iyi bittiğini hayal et.

15-Karşıdan bağır birisini çağır. Bir dükkana gir absürt birşey sor.

16-Kendimi kabul etmeliyim ve Başardığım herşey ile kendimi gururlandırmalıyım, mükemmeliyetçi olmak bana HİÇBİRŞEY kazandırmayacak, Hırslarım(aşırı) olanlar iyi değil. Amacıma ulaştığımda küçük olsun büyük olsun kendimle gurur duymalıyım.

17-Kafanın İçinde Yaşama
Yapacaklarını,ilişkileri,insanlar ile konuşmanı, vereceğin bir konferans veya konuşmayı vb. şeyleri kafanda kurma hayal etme gitmeden önce. Sadece git ve konuş, sadece git ve yap.

18-Anı Uzatma ; Bunu yapmamalıydım ,orda öyle söylememeliydim, keşke şurada şunu yapsaydım veya söyleseydim diyerek orda yaşadığın anı tüm güne yayma unut gitsin nasıl olsa o anı değiştirme şansın yok o yüzden uzatmanında manası yok.

19-Kendini Kabullen
Kendine ait başka bir vücuda mı sahipsin sevmek için ? Neden memnun değilim ama benim vücuduma sahip olmak için can atan binler , milyarlar vardır. Değiştirmeyeceğim şeyleri kabul ediyorum ne var sanki kolum bacağım mı yok ? Bende herkes gibiyim, artık kendimde anormal gördüğüm bir durum yok böyle saçma şeylere asla takılmayacağım , mükemmel olamam ki neden böyle bir amacım olsun ki ben zaten karakteri neşeli, insanları güldüren, akıllı bir insanım neden başkası olmaya çalışayım ki ? Yapmam gereken tabikide hatalı gördüğüm durumlarımı düzeltmek olacak ama karakterimi değil. Şu zamana kadar kendimde değiştirmek istediğim durumları değiştirebildim mi ? Tabiki de hayır çünkü, o bana ait birşey neden değiştirmeye çalışayım ki . Her gün o kadar çok şükür etmeliyim ki Allah'a bana bu vücudu verdiği için bana bu ayakları,bu yüzü,bu elleri,bu zekayı ve verdiği herşey için o kadar çok şükür etmeliyim ki anlatamam ! Benim yerimde olmak isteyecek milyonlarca insan vardır buna eminim o yüzden ağlamayı bırakıp kendimi bu yeryüzünde kimseyi sevmediğim kadar çok sevmeliyim.

20-Duygulara Takılıp Kalmak
Duygular birer yalandır onlara
aldırmamalıyım onların hepsinin birer amacı var ve amaçları beni hayatta tutmak , korktuğum zaman üzerine gitmeliyim , heyecanlandığım zaman o işi yapmaktan vazgeçmemeli aksine daha çok üstüne gitmeliyim. Umursamamalıyım duygularımı ,korku,heyecan, sıkıntı, üşengeçlik vb. Bunlar çok normal duygular ama ben duygularıma göre hareket etmiyorum ve etmeyeceğim de. Onları takmıyorum çünkü duygular çok basit şeyler aniden değişebiliyorlar ben bu yüzden onları kafama takmıyorum.