Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Vücut Dili - El Hareketleri

Katılım
21 Nisan 2018
Mesajlar
26
Tepkime puanı
91
Yaş
33
Şehir
Adana
AÇIKLIK VE DÜRÜSTLÜK

Tarih boyunca açık avuç gerçek, dürüstlük sadakat ve teslimiyetle bağdaştırılmıştır.
Birini açık ve dürüst olduğunu anlamanın en iyi yollarından biri avuç hareketlerine bakmaktır.
Örneğin insanlar tamamen açık veya dürüst olmak istediklerinde her iki avuçlarını da karşılarındaki insana açık tutarak “Sana tamamen dürüst olacağım” gibi bir şeyler söylerler. Birisi açılmaya veya gerçeği söylemeye başladığında avuçlarının tamamını veya bir kısmını karşısındakine açmaya başlarlar.Birisi yalan söylerken avuçlarını arkasına, ceplerine saklar veya kollarını kavuşturur.

AVUÇLARIN KANDIRMAK AMACIYLA BİLEREK KULLANILMASI
Başkalarıyla iletişim halindeyken açık avuç hareketini kullanarak kendinizi daha inandırıcı kılmanız mümkündür.İlginçtir ki çoğu insan avuçları açıkken yalan söylemekte zorlanır.

Avuç Gücü
3 temel avuçla kumanda hareketi vardır.Avuç yukarıya bakıyor, avuç aşağıya bakıyor ve avuç kapalı parmak ileride.
Avucun yukarıya bakması edilgen ve tehdit etmeyen bir harekettir.Bu sebeple avucumuz yukarıdayken bir kişiden bir şey istediğimizde onun gerçekleşmesi daha muhtemeldir.
Avuç aşağıya doğru çevrildiğinde anında daha otoriter olursunuz ve kişi sizinle aynı statüdeyse istediğiniz reddedilebilir.
Avuç kapalı parmak ileride olduğu durum tehditkar bir durumdur ve karşıdakini rahatsız eder.

EL SIKIŞMA
El sıkışma mağara döneminin bir kalıntısıdır.Mağara adamları karşılaştıklarında silahları olmadığını veya silah gizlemediklerini göstermek için avuçları açık olarak kollarını havada tutarlardı.Bu avuçlar havada hareketi geçen yüzyıllar süresince değişime uğrayarak avuç havada , avuç kalbin üzerinde ve sayısız diğer varyasyonun türemesine yol açmıştır.

Baskın ve Saldırgan El Sıkışmalar
Egemenlik, el sıkışma sırasında elinizi avucunuz aşağıda kalacak şekilde çevirerek iletilir.Avucunuz doğrudan yere bakmamalı ama karşınızdakinin avucuna göre aşağıya bakmalıdır. Bu kontrolü ele almak istediğiniz mesajını iletir.

Bunun tersinin olduğu durumlarda yani avucumuz yukarıda olduğu zaman denetimi karşıdakine bırakmak isteriz.

Birisi size baskın bir el uzattığında baskın el sıkıcıyı etkisiz hale getirmek için el sıkışırken sol ayağınızla ileri adım atma egzersizi yapmanız gerekmektedir.Ardından sağ ayağınızı öne getirirken sol ayağınızı karşınızdakinin önüne ve kişisel alanına getirin.Ardından sol ayağınızı sağ ayağınıza çapraz getirerek manevrayı tamamlayın.Bu taktik karşıdakini edilgen duruma getirmenizi sağlar.Ayrıca kontrolü ele geçirmenizi sağlar.

El Sıkışma Stilleri
Avuç içinin aşağıya baktığı durum en saldırgan el sıkışma olarak bilinir.Bu durumu az önce bahsettiğimiz yöntemle karşılayamıyorsanız karşıdakinin elini üstten tutarak el sıkışabilirsiniz.Fakat karşıdaki için utanç verici olduğundan dikkatle kullanılmasını tavsiye ederiz.

Ölü balık el sıkışması yani, elin ters çevrilerek yapılan el sıkışma ise çok iticidir.Karşıdaki bunu zayıf karakterlik göstergesi olarak algılar.
Avucun aşağıya bakması gibi gergin kol uzatmada saldırgan tipler tarafından kullanılıp sizi belli bir mesafede tutmak amacı taşır.Kimi kırsal bölgelerde yetişen insanlarda bu el sıkışmayı kullanabilir.

Ancak kırsalda yetişenler bunun yanında öne eğilip,tek ayak üzerinde durma eğilimindedirler.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst