Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Yansıma

Bir bilge, bir göletin başında oturmaktadır. Susuzluktan kırılan bir köpeğin devamlı olarak gölete kadar gelip, tam su içecekken kaçması dikkatini çeker. Dikkatle izler olayı.

Köpek susamıştır ama gölete geldiğinde sudaki yansımasını görüp korkmaktadır.

Bu yüzden de suyu içmeden kaçmaktadır. Sonunda köpek susuzluğa dayanamayıp kendini gölete atar ve kendi yansımasını görmediği için suyu içer.

O anda bilge düşünür: ”Benim bundan öğrendiğim şu oldu” der.
Bir insanın istekleri ile arasındaki engel, çoğu zaman kendi içinde büyüttüğü korkulardır. Kendi içinde büyüttüğü engellerdir. İnsan bunu aşarsa, istediklerini elde edebilir.
Ama biraz daha düşününce aslında gerçek öğrendiği şeyin bundan farklı olduğunu görür.

Asıl öğrendiği şey, insanın bir bilge bile olsa bir köpekten bile öğrenebileceği bilginin var olduğudur. Bu yüzden ne varsa paylaş, senin hikayenden de öğrenilecek çok şeyler vardır diğer insanlar için…

Bir bilge, bir göletin başında oturmaktadır. Susuzluktan kırılan bir köpeğin devamlı olarak gölete kadar gelip, tam su içecekken kaçması dikkatini çeker. Dikkatle izler olayı.

Köpek susamıştır ama gölete geldiğinde sudaki yansımasını görüp korkmaktadır.

Bu yüzden de suyu içmeden kaçmaktadır. Sonunda köpek susuzluğa dayanamayıp kendini gölete atar ve kendi yansımasını görmediği için suyu içer.

O anda bilge düşünür: ”Benim bundan öğrendiğim şu oldu” der.

Ama biraz daha düşününce aslında gerçek öğrendiği şeyin bundan farklı olduğunu görür.

Asıl öğrendiği şey, insanın bir bilge bile olsa bir köpekten bile öğrenebileceği bilginin var olduğudur. Bu yüzden ne varsa paylaş, senin hikayenden de öğrenilecek çok şeyler vardır diğer insanlar için…

Bu hikayeyi değiştirerek binlerce örnek gösterilebilir.
Genelde instagram da bu gibi şeyleri paylaşırlar. Ekmeğini yiyenlerse terapi grupları, para avcıları oluyor.
Sonra bir kitap basıyorlar, o kontrol altına alınmış insanlar sayesinde kitaplar binler satıyor :)

Halbuki söyleseler bilirdik, söylemedikleri için parasıyla söylüyorlar :) Öyle değil mi ?

tamam motive edici oluyor ama boş cümlelere karnımız tok en azından ben öyle düşünüyorum sürekli insanlara hayallerinin hedeflerinin peşinden koş diyorlar koşmayı öğreten sistemi değiştirmeye çalışan yok

tamam motive edici oluyor ama boş cümlelere karnımız tok en azından ben öyle düşünüyorum sürekli insanlara hayallerinin hedeflerinin peşinden koş diyorlar koşmayı öğreten sistemi değiştirmeye çalışan yok

Bu da kendi yolumuzu kendimiz oluşturmamız ve değiştirmemiz gerektiği anlamına gelmez mi ?
Çok ince düşünmemek lazım, sadece yola gir :) Zaman geçiyor...

Bak ben deli miydim öğrenmek için sıfırdan okul okur gibi ders yapmak istiyorum, halbuki yolu neredeyse yarıladım deli mi s**ti beni acaba :)
Bir tane akademisyen ile sırf bu gibi konulardan dolayı instagramda tartıştım. Ben bunun için 20 senemi harcadım dedi haklı olarak. Bir şeyi iyi yapıyorsan bunu bedavaya yapma :) Sence de haklı bir sebep değil mi ? 20 sene ya 20 sene...

O yüzden sadece yap.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8