Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Yapay Gerçek Deadline

Bir işe başlayacağım diyip 2 ay sonrasına ertleyen ve asla başlamayan Üşengeç tiplerdenseniz sizi bu konuya alalım.

Yapay gerçek Deadline sisteminin özü Beyine “Başaramazsam kaybedeceğim” sinyalini vermektir. Bilinçaltımıza oynadığımız psikolojik bir oyundur.

Peki Nasıl uygulanır bu Yapay Gerçek Deadline ?

Yapay gerçek Deadline sistemi yapmanız gereken ama sürekli ertlediğiniz bir işin kendi bilinçaltınızda öncelik sırasını değiştirmek üzerine kuruludur.

Misalen Bugün Alfaloji blogunda iki adet makale yazmak istiyorum. Ama sürekli erteliyorum. Bunun sebebi Beyinimizin “Fazla önemli değil” diye bizi şartlandırmasıdır. Beyin Makale yazmamı boş iş sınıfına sokup öncelik sıramda en arka taraflara atıyor.

Peki bu beyini nasıl kandırıp İşimize odaklanacağız ?

Yapay bir sorumluluk oluşturarak ;

Makale örneği üzerinden devam edelim , Makale yazmak istiyorum ama başlayasım yok bir türlü , yapmam gereken Forumda benim için değerli olan bir insana “Bugün iki tane makale yayınlıyacağım” diyip kendimi şartlandırmam. “Önemli insan” bu konuda kilit rol oynuyor. Seçeceğiniz insan gerçekten değer verdiğiniz ve gözünden düşerseniz kaybedeceğinizi düşündüğünüz biri olmalı.

Benim için değerli olan ve sorumluluk hissettiğim kişiye gerekli sözü verdikten sonra Beyin otomatik olarak Öncelikler listesinde Yapmak istediğiniz işi öne alıcaktır. Zira “Yapamazsam kaybederim” düşüncesi beyini sarıcaktır. Ve yapmak istediğiniz işe odaklanmanız büyük oranda artıcaktır. Beyin bir kere değer verdiğiniz insanın size karşı Negatif bir yönde görüş oluşturmasını engellemek için deli gibi uğraşacaktır. Bunun nedeni beyinin en temel içgüdüsünün “Hayatta kalma” olmasıdır. Kaybetmek hayatta kalma güdüsüne ters gelip “Hayatta kalma potansiyelinizi” düşüreceği için beyin sizi o işi Dört dörtlük yapana kadar rahat bırakmayacaktır.

Bu yöntemin uygulanışı biraz zordur. Ama Velakin uygulandığı taktirde Üşengeçlik , Odaklanma problemi gibi sorunlarınızı büyük ölçüde azaltıcak ve Sorumluluk olgunuzu geliştiricektir.

İyi forumlar dilerim

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8