• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Yapay Zeka ve Chatbotlar

Selam beyler. Yapay zeka öğrenmesi ile ilgili bir makale okuyordum ilgimi çekti ve paylaşmak istedim.

Makalenin konusu chatbot adı verilen sohbet robotları. Adından da anlaşılacağı üzere bilgisayar ile anlık olarak mesajlaşıyorsunuz ve size (sohbet ettiğiniz konu her ne olursa olsun) yanıt verebiliyor. İnternet üzerinden farklı botlara erişmek mümkün, benim bahsedeceğim botun ismi "Mitsuku". Link veremiyoruz diye biliyorum internetten aratarak sitesine giriş yapabilir ve sohbet etmeye başlayabilirsiniz.

Öncelikle botun konuşma dili İngilizce. İngilizce writing becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız son derece kullanışlı çünkü hatasız bir gramer kullanıyor. Kurduğunuz cümleler çok düzgün olmasa bile içerisinden anahtar kelimeleri seçip sohbeti devam ettirebiliyor.

Benim asıl ilgilendiğim nokta botun öğrenme yeteneği. Bot yıllardır hizmet veriyor ve toplamda birkaç yüz bin insanla mesajlaşmış durumda. Tüm mesajlaşmaları kendi veri tabanında topluyor ve gerektiği yerde uygun cevabı verebilmek için kullanıyor. Örneğin favori filmini ya da en sevdiği rock grubunu sorduğunuz zaman önceki sohbetlerinden öğrendiği verileri kullanarak size cevap verebiliyor. Daha önce bilmediği bir konudan bahsederseniz bunu bilmediğini fakat sonraki konuşmalarda hatırlayacağını söylüyor. Verdiği cevaplarla sohbeti çok başka yerlere çekebiliyor.

Size neg bile atabiliyor. Ufak bir diyalog paylaşayım.
B: Ben, R: Robot.

B: Hi babe
R: Babe is a film about a talking pig. My name is Mitsuku. (Sonraki mesajda filmin afişini gösteriyor.)

+

B: Can you teach me something?

R: Like what? What do you want to know?

B: artifical inteligence

R: I am intelligent enough to spell it with two Ls. (Burada bozuluyorum :D)

İlginç bir sohbet deneyimi yaşamak istiyorsanız deneyebilirsiniz. Fazlasıyla eğlenceli olduğu görüşündeyim.

s*ks yapalım mı diye sorunca "normalde elini kullanıyorsun şimdi de öyle yap sapık" falan diyor ahahahah

Az önce konuşmayı denedim fakat aşırı saçma cümleler geldi arada.Ama atılan her negi yedi garip şekilde :)