Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Yavaşlatırsan Ölürsün! Korkma! İstediğimiz Rahat ve Hızlı Bir Uyku, Peki Ama Nasıl ?

man_sleeping_nap_main_1280.jpg

Ne yaptıysanız olmadı. Bir türlü uyuyamadınız.
Ya size bunu çok basit bir yöntemle yapabileceğinizi söyleseler, bence mümkün.
Kendimde denemek üzere bütün sırrı aşağıda sizinle paylaşacağım, hadi bakalım :)
He bu arada deneyen olursa aşağıda tecrübelerinizi belirtirseniz sevinirim.
Malum bu forumda çokça müzdarip olduğunu düşündüğüm insanlar var.

30 Saniye veya Daha Kısa Sürede Uykuya Dalmak Mı Hadi Ama :)

4-7-8 solunum Tekniği

✅ Bu teknik Pranayama adı verilen eski bir yojik tekniğe dayanır.
✅ Daha sonra
Dr. Andrew Weil tarafından geliştirilmiştir.
✅ Stres, endişe, uyku problemi için kullanılan bir nefes alma tekniğidir.
✅ Nefes alma tekniği şaşırtıcı derecede basittir ve hayatınızı değiştirebilir.

Bunu nasıl yapacaksın ?

Ruhsatlı bir sağlıklı yaşam pratisyenine göre,

Tekniğin Mucidi - Canlı ÖRNEK:

Türkçe Örnek:

✅ Dört saniye boyunca burnundan nefes al, nefesini yedi saniye tut ve ağzından sekiz saniye nefes ver.
✅ İlk kez denediğinizde, başka bir nefes almak için çaresiz durumda kalabilirsiniz. ( Suda nefessiz kalıp çıkarken ki nefes alma ihtiyacı gibi )
✅ Nefes alma sayınızı hızlandırmak isteyeceksiniz büyük bir ihtimal, bunu yapmamanız gerektiğini de Ruhsatlı Pratisyenimiz öneriyor.
✅ Bunları yapmamanız gerekiyor.
✅ Rakamları “tutturmanız” gerekiyor (veya en azından denemelisiniz)
✅ Herhangi bir mola vermeyin, düzenli nefes almaya devam etmeden art arda 4-7-8 dizisini tekrarlayın.
✅ Bunu sürdürerek, kalp atış hızınızın gerçekten yavaşladığını hissedebilir, zihniniz daha sakin hale gelir ve tüm vücudunuz fiziksel olarak rahatlar.
✅ Sakinleştirici, rahatlatıcı bir ilaç gibi sizi yıkıyor. İlk 4-7-8 setini geçmiş olduğumu asla hatırlayamıyorum, ”diyor uygulayıcı.

Ölüp ölüp diriliyorum, kalpten gitmesem iyi :)

Neden Bu Kadar Basit ?

✅ The Thirty yazarlarından Alina Gonzalez, sağlık uzmanı aracılığyla 4-7-8 nefes tekniğini anlattı ve kayda değer sonuçlar elde etti.
✅ Gonzalez’e göre, sayıların kombinasyonlarının beyinde kalp atışını yavaşlatan ve birinin uykuya dalmasına yardımcı olan kimyasal bir etkisi var.
✅ Sağlık pratisyeni Gonzales’e bu yöntemin işe yaradığını söyledi ve bu tam olarak Gonzales’de de oldu. Bu çılgıncaydı.
✅ Bu numara testini tüm inançsızlığımla yapmak için sabırsızlandım ve ertesi sabah uyandığımda 4-7-8 setinin son setini bitirdiğimi bile hatırlayamadım çünkü bu test beni tamamıyla saf dışı bıraktı” diye bağırdı. ( Gonzales )

Deneme 1-2-3

Testi deneyen başka bir uygulayıcı.

✅ Dün gece ilk sefer için kısa bir test yaptım.
✅ Sonuç olarak hemen uyuyakaldım.
✅ Genelde gecenin ortasında uyandığımda, tekniği tekrar yaptım ve uykuya daldım, gecenin başlangıcındaki gibi olmadı, ama çabucak uykuya daldım” diyor.

Neden Çalışıyor ?

✅ Stres ve solunum ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır.
✅ Yüksek stres seviyeleri sık nefes almayı sağlar ve sık nefes almak daha fazla strese neden olur.
✅ Üzgün veya stresli olduğumuzda nefes almamız çabuk ve sık hale gelir.
✅ Derin ve yavaşça nefes almak bizi anında zihinsel ve fiziksel olarak sakinleştirir.
✅ Stresli veya endişeli kişilerin kronik olarak soluk alması ve bazen bilinçsizce nefesini tutması nadir değildir.

Toplam dört defa soluk alırsanız,
Kendinizi daha fazla oksijen almaya zorlarsınız, nefesinizi yedi saniye tutarak oksijenin kan dolaşımınızı etkilemesine izin verirsiniz.

✅ Ardından sekiz saniye boyunca sürekli soluk alarak akciğerinizden karbondioksit yayarsınız.
✅ Bu teknik, kalp atış hızınızı etkili bir şekilde yavaşlatır.
✅ Kan dolaşımınızdaki oksijeni artırır ve hatta hafif yatıştırıcı bir etki ederek çakırkeyf gibi hissetmenize neden olabilir.
✅ Gonzales, “Kalbinizi, zihninizi ve genel merkezi sinir sisteminizi anında rahatlatacak çünkü sık ve kısa nefes almalara karşı nefesi kontrol altında tutuyorsunuz” diye açıklıyor.

Aklı ve Vücudu Nefesi Düzenlemeye Zorlama

Bu 4-7-8 solunum tekniğinin neden bu kadar güçlü olduğunu açıklayan kilit nokta.

✅ Nefes almak vücudumuzu derin bir rahatlama durumuna getirir.
✅ Vücuda oksijeni yenilemek için zaman verir, organ ve dokularınızda ihtiyaç duyulan oksijen artışını sağlar.
✅ Bunun gibi gevşeme teknikleri, vücudun dengelenmesine yardımcı olur, savaş ya da kaç müdahale sistemimizi düzenler.
✅ Stresli gecelerde genelde yaşanan uyku problemlerinin çözülmesinin yolu uykuya geri dönebilmek için onunla mücadele etmektir.
✅ 4-7-8 tekniği, zihni ve bedeni, uyumama konusunda endişelenmek yerine nefesi düzenlemeye odaklanmaya zorlar.
✅ Weil’i “sinir sistemi için doğal bir sakinleştirici” olarak nitelendiriyoruz.

Healthline’a göre, genel olarak 4-7-8 solunum kavramı aşağıdaki gibi uygulamalarla karşılaştırılabilir:

🔴 Alternatif burun deliği solunumu, diğer burun deliğini kapalı tutarken, bir seferde bir burun deliğine nefes alıp vermeyi içerir.
🔴 Dikkatlilik meditasyonu, dikkatinizi şu an için yönlendirirken odaklanmış nefesi teşvik eder.
🔴 Görselleştirme, zihninizi doğal nefesinizin yoluna ve düzenine odaklar.
🔴 Güdümlenmiş görsellik, nefes alırken zihninizi mutlu bir anıya veya hikayeye odaklanmanıza teşvik eder.
🔴 Yani hayal gücünüzü kullanarak sizden kendinizi mutlu bir yerde hissetmenizi sağlar.
🔴 Bu basit bir tekniktir, ancak birçok güçlü element içerdiğini görebilirsiniz. Genellikle en iyi fikirler en basit olanlardır.

Kaynak: 1,2

Son düzenleme:
Reis ben de uyku apnesi var . 8 saat uyusam da yorgunum 2 saat uyusam da yorgun oluyorum . Üstüne üstlük uyku apnesi ,kısa boylu , şişman ve yaşlı insanlarda olurmuş . Bende hepsinin tersi var.

Reis ben de uyku apnesi var . 8 saat uyusam da yorgunum 2 saat uyusam da yorgun oluyorum . Üstüne üstlük uyku apnesi ,kısa boylu , şişman ve yaşlı insanlarda olurmuş . Bende hepsinin tersi var.

En doğru teşhisi doktor koyabilir.
Ne desem boş...

Uyumakta çok zorlanıyordum, inşallah olur da arşa ererim erkenden.

kanka gerçekten işe yarıyor çok teşekkür ederim senden çok şey öğreniyorum kardeşim daha fazla paylaşım istiyorum senden :)

Azcık arabeske bağlıyım. :) Dertlerden uyuyamıyoz ki arkadaş :)

Hiç sorma :)
Tam denemelere devam ederken Arda Ayten'in 1 milyonu kazanması bütün çalışmanın içine etti :) Adam Tarihe geçti...
Şimdi bu teknik bile beni uyutamaz. Twitter da sabahlamak var bu gece sd.sD:S

Sanırım işe yarıyor. Hafif başım ağrıdı ama olsun.

Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8