• Forumda soru soracağınız zaman sadece Soru-Cevap kategorisine konu açmalısınız. Soru-Cevap kategorisi harici kategorilere soru sormak için konu açan kişiler forumdan uzaklaştırılacaktır.

Yeni Kural (Banlanmamak için okuyunuz)

Godless-Alpha

Mekanın Sahibi
Yönetici
Herkese selamlar beyler.

Bir süredir dikkatimi çekiyor aranızda bazı arkadaşlar fütursuzca eleştiride bulunuyor. Forumda gereksiz başlıkları onaylayıp gerekli olanları onaylamadığımızı düşünüyorlar. Hatta gerekli olan başlıkların yeterince ilgi görmediğini bu yüzden yerinizde saydığınızı söylüyorlar.

Öncelikle forum bünyesinde çalışan maaşlı personeller değilsiniz. Buradan memnun değilseniz çekip gitmekte özgürsünüz. Buna yönetici ekibi de dahil. Kimse bu forumdan gelir elde etmiyor, kimsenin bu forumdan çıkarı yok. Forumda veyahutta diğer oluşumlarımızda reklam bulunmuyor. Eskiden bulunuyordu ama 3-5 kuruş için kullanıcıları reklamlarla uğraştırmak istemediğimden reklamları kaldırdım.

Burada insanların çıkarı olacaksa bu sadece kendisini iyi hissettirmek diyebilirim. İnsan bildiklerini başkalarıyla paylaşıp, başkalarına yardımcı olunca kendisini iyi hisseder. Başkalarından güzel yorumlar alırsa bu onu sadece iyi hissettirir. Onun dışında hiçbir çıkarı olamaz buradakilerin.

Öte yandan gelen eleştirilerden birisi gereksiz başlıklardan dolayı gerekli başlıkların yeterince ilgi görmediği yönünde. İnsanlar almak istemezse siz özellikle veremezsiniz. Her yerde olduğu gibi burada da bazıları yerinde sayacak bazıları da gelişim gösterecek. Buna siz müdahale edemezsiniz. Almak istemeyen adama zorla veremezsiniz. Yine de öğrenmeye hevesli insanların olduğunu da unutuyorsunuz. Bu nedenle herkesten rağbet görmeniz mümkün değil. İnsanlar buraya konu açarken ilgi görmek, kendisini iyi hissetmek istiyor. Haklı olduklarını da düşünüyorum. Kimse ilgi görmediği bir ortamda düşüncelerini paylaşmak istemez. En büyük sanatçılar bile beğenilme kaygısı güder. Sanatını icra ederken beğenilme arzusuyla yaparlar. Bu yüzden buradaki arkadaşlarımızın ilgi görme arzusu gayet anlaşılabilir bir durum.

Benim burada anlayamadığım nokta burada olmak zorundaymış gibi konuşmanız. "Benim bilgilendirici yazılarım ilgi görmüyor, gereksiz başlıklar ilgi görüyor. Buradakiler hiçbir şeyi hak etmiyor. Bu yüzden hep yerinizde sayıyorsunuz." Bu tip yorumları çok sık görür oldum. Böyle düşünen arkadaşlara söylemek istediğim tek şey; yazmak zorunda değilsiniz. Tekrar söylüyorum burada insanlarla bir şeyler paylaşmak gibi bir mecburiyetiniz yok. Bunu içinizden geldiği için yapıyorsunuz. İlgi görmeyince insanları eziklemeye hakkınız yok.

Burada olmak zorunda da değilsiniz. Buradaki insanların hiçbir şeyi hak etmediğini düşünüyorsanız burada bulunmak zorunda değilsiniz. Daha önce söylediğim gibi burası size fayda sağlamıyorsa bırakın, girmeyin. Sadece burası için konuşmuyorum size faydası olmayan yerlerde bulunmayın. Ben buradayım çünkü burada olmak beni iyi hissettiriyor. Ben buradayım çünkü insanlara yardımcı olmayı seviniyorum. Ben buradayım çünkü bilmediğim çok şey öğrendim. Sizlerin de çünküsü yoksa burada olmak için sebebiniz yok demektir.

Diğer konuya gelirsek aranızda forumun gelişmesi adına hiçbir şey yapmayıp eleştirenler var. Adam geleli aylar olmuş ve insanlara fayda sağlayacak tek konu açmamış. Buna rağmen forumu eleştirmeye kalkıyor. Eğer forumun gidişatından memnun değilseniz düzeltmek için ilk adımı siz atın. Buranın değişmesi, gelişmesi için elinizden geleni yapmıyorsanız eleştirmeye de hakkınız yok demektir. Gandhi'nin de dediği gibi "Dünyada görmek istediğin değişimin kendisi ol."

Biz alttan aldıkça, tevazu gösterdikçe üstümüze gelmeye çalışanlar var aranızda. Kafanıza göre eleştirmeyi kendisine hak görüyor bazılarınız. Ben dahil herkes burada olmak istediği için burada. Kimsenin burada olmak için herhangi bir mecburiyet yok. Sadece içimizden geldiği için buradayız. Bu yüzden bazı şeylere sanki yapmaya mecburmuşuz gibi davranmayın. Sizin kahrınızı çekmek zorundaymışız gibi eleştirmeye hakkınız varmış gibi davranmayın. Bu forum beni iyi hissettirdiği için açık. Burada kendisini değiştirip eskisinden daha iyi olan onlarca insan olduğunu biliyorum. Bu beni iyi hissettiriyor bu yüzden açık ve açık kalmaya devam edecek.

Burada yaklaşık 1700 kişiyiz ve her türden insan var. Hatta üye olmadığı halde takip eden fazlasıyla insan var. Kimin neye ihtiyacı olduğunu bilemezsiniz. Sizin için saçma/gereksiz veyahutta fazla basit gelen sorular adamın hayatının problemi olabiliyor. Kimse sizinle aynı anda farkındalık kazanmıyor. Kimse sizin bildiklerinizin aynısını bilmiyor. Siz de onların bildiklerinin aynısını bilmiyorsunuz. Kimse kimseyle birebir aynı hayatı yaşamıyor. Kimse sizinle aynı problemleri yaşamıyor. O yüzden insanları eleştirmeyi bırakın.

İster bildiklerinizi, tecrübelerinizi anlatın ister anlatmayın. Burada "bunlardan bir şey olmaz" diyerek kimseyi küçümsemeye hakkınız yok. Beğenmiyorsanız terk edin. Yine de eleştirilerinizde haklılık payı bularak anasayfa da görünen konuları ayırdım. Soru-cevap konuları için ayrı bir bölüm oluşturdum, sadece özellikle görmek isteyenler görebiliyor. O kısma tıklamazsanız görmezsiniz konuları.

Son olarak yararlı konuların artmasını istiyorsanız o konulara daha fazla ilgi göstermelisiniz. İlgi geldikçe insanların paylaşım hevesi artıyor unutmayın.

Zaman zaman burada öneri/şikayet konusu açıp sizleri dinliyoruz. Önerilerinizin birçoğunu gerçekleştirdiğimiz gibi şikayetlerinizi de değerlendiriyoruz. Zaman zaman yine açacağız bu konulardan. Yine dinleyeceğiz öneri ve şikayetlerinizi. Forumu geliştirmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bahsettiğimiz konular harici herhangi bir konuya eleştiri yorumu gelirse forumdan uzaklaştıracağız.

İyi forumlar dilerim.

Philliscan

Üye
“Sizin için saçma/gereksiz veyahutta fazla basit gelen sorular adamın hayatının problemi olabiliyor.”

Kimsenin seviyesi aynı değildir. burada toplanma amacımız birbirimizle yardımlaşıp kendi eksiklerimizi tamamlamaktır.

Birisi grup içinde “benim yazdıklarım çok önemli bu saçma sapan şeyleri neden okuyorsunuz ?”
Derse bu öncelikle bencilliktir.
Sonrasında egoistliktir.

Arkadaş genel olarak agresifti biraz :D bana karşı da gereksiz yükselmişti. Polemiğe girmedik ama.
Umarım bir şeylerin farkına varır ve birbirimizle bilgi paylaşımlarına devam ederiz.