• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Yeni nesil ve tembellik.

zerkes1

Üye
Neslimiz; etkisiz, kokmayan, bulaşmayan, pasif bir durumda. Bunların aksine bir o kadar da durumdan şikayetçi ve tepkili. Bir şey elde etmek isteyen ancak bunun için çabalamayan, elde etmek için zırlayan şımarık bir velet gibi.
İnsanoğlu engellerle karşılaştığında kaçmayı ya da savaşmayı seçer. Bu durum gayet ilkel bir durumdur. Emek vermeyi, onuru, acıyı öğretmeyen ebeveynlerin yetiştirdiği bu boktan neslin karşılaştığı sorunlara karşı gösterdiği tutum ise şaşırtmayan cinsten; "mücadele etmekten kaçmak". İnsan pragmatizm, yararcılık dediğimiz bir kanserle doğar. Minimum emekle maksimum mutluluğu ister. Çelişki ise şuradadır; kolay kazanılanın değersiz gelmesi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanoğlunun bu kanseri tehlikeli boyutlara ulaşmış, her şey kullan-at formatta sunulur hale gelmiş ve ne yazık ki bu şekilde kabul görülmüştür. İkili ilişkiler çıkmaza girdiğinde dahi kolay olan seçilir, bitirilip yenisi bulunur; çaba harcama ve emek vermek gibi niteliklerden yoksun şekilde ilerler. Eskilerin bir lafı var: "Bir şey bozulduğunda onu atmaz, tamir ederdik." Ne yazık ki o dönemde doğamadım ve bu kanserle uğraşmam gerekti. Tabii benim toplumun gözünde önemsiz olan ve prim yapamayacağım motivasyonlarım vardı; onur, şeref, saygı, samimiyet vs. Adam hayatı boyunca rahat yaşayacağının farkındaysa (havadan gelen ekonomik rahatlık) bu erdemleri arama gereği duymuyor. Her şeyden şikayetçi. Evet cümlenin devamı bile yok. Koca neslin özeti sadece iki kelime. İşin garibi ne kadar boktan bir durumda olduklarının farkındalar fakat kendilerini kandırmaktan da geri değiller. "Ben onun götünü yalayayım, o benim götümü yalasın. Benim dilim o göte değmeli, o dil götüme layık değil." İpin ucunu yakalayamaz ve bu tutumunda ısrarcı olmaya devam ederse insanoğlu; talep ettikleri, kaybettikleri için ağladıkları değerlere asla ulaşamayacak. Kolay olanı, önüne konulanı kabul eden; boktan zevkleri, fikirleri, trajedileri olan ve hunharca güdülen bir nesille engellerin arasına sıkışacağız. Memnun değilsen harekete geç ve bir kez olsun ödleklik yapma. Çözemeyeceğin kadar büyük olsa da sorunun, savaş ve bir fark yarat. Dünya içinde bulunduğu bu vaziyetten daha iyisisini hakediyor.

Mentorignal, Alıntıdır.