Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

YKS Çalışma Sürecim

Merhabalar . Ben bundan 1.5 sene önce YKS'ye hazırlanıyordum ve çalışmalarımın sonucu meyve verdi . Anladığım kadarıyla forum'da YKS'ye hazırlanan bir sürü kişi var ve onlara yardımcı olmak isterim . Yardımcı olursam minnettar kalırım .

Bölüm 1 : Amaçları ve Hedefleri Belirleme

Burada yapacağınız şey , kendinize bir amaç ve hedef belirlemek olmalı . Mesela , "Ben ilk 1000'e girip tıp okumak istiyorum" veya "Benim yükseklerde gözüm yok . Bu yüzden x bölümü yada şu üniversiteyi kazanmak istiyorum " gibi örnekler çoğaltılabilir .

Bölüm 2: Hedefe Uygun Çalışma Planı Hazırlama

Çalışma planı hazırlamada çok fazla vakit kaybetmeyin ancak uygulanabilir ve gerçekçi bir plan olmalı . Plandan kastım şu değil : "Sabah aç karnına 100 türkçe sorusu , akşam tok karnına 200 matematik sorusu çözülecek ."gibi şeyler değil .
Planı daha geniş tutarsak ; çalışacağınız konuları hedefinize göre ayarlayın . Mesela ilk 100.000'e girmek isteyen birisi ilk 100'e girecek biri gibi çalışamayabilir . Hedef netlerinizi belirleyip yapamadığınız konuları çalışmayabilirsiniz . Yanlış anlamayın , ilk 100.000'e girmek isteyen biri , ilk 100'e girecek kadar çalışamayacağı için bu limitleri kendinde kabullenirse daha az stres olur ve hedefine ulaştığında daha fazla tatmin olmuş olur . Ha aranızda ilk 100-1000'e girmek isteyen varsa da onların yapacağı tek şey yemek yemeyi unutacak şekilde ders çalışmaları . Ama daha düşük hedefi olan biri de çok çalışmalı . Çünkü basite indirgenecek bir sınav değil bu . Aslında bu süreç çok uzun ve sınava girip soruları yapmak işin 1%'lik kısmıdır .

Bölüm 3 : Soru Sayısı Sorunu

En çok sorun olan şeylerden biri de soru sayısıdır . Çoğu sınava hazırlanan öğrenci : "Günde 500 soru çözeceğim ve sınava kadar makine olacağım" gibi şeyler söylüyorlar. Ancak bunu söyleyen öğrencilerin çok büyük kısmı bunu uygulamıyor ve hiç ders çalışmıyor . Elbette çok soru çözmeniz lazım ancak mantıklı ve kendinize dürüst olacak şekilde bu sayıyı belirleyiniz . Soru çözme işi "sayı" işi değildir . Bunu aklınızdan çıkarmayın . Eğer bir konuyu anlamak istiyorsanız soru çözün ama o konuyu anlayana kadar. Bazı öğrenciler o konuyu 100 soru çözüp anlar , bazısı 300 soru çözerek anlar . Soru sayısının burada pek bir önemi kalmıyor .

Bölüm 4 : Denemeler

Denemeler sizin aynanızdır . Deneme çalışmadır ,deneme candır... Deneme çözmemezlik yapmamanız gerekir . Çünkü size hatalarınızı , eksikliklerinizi gösteren en önemli araç odur . Denemeyi çözüp bir kenara atmayın . Denemede hangi konuları yanlış yaptıysanız tespit edin ve o soruları analiz edin . "O konuyu anlamadığım için mi yanlış yaptım , yoksa arada bazı hatalarım olduğu için mi hata yaptım ?" diye sorun kendinize . Eğer konuyu anlamadıysanız o konuya tekrar çalışın ve o konuyu anlayana kadar soru çözün . Yada bazı eksiklikler/hatalar varsa konuya göz gezdirin ve pratik amaçlı birkaç soru çözün.

Bölüm 5 : Kitap Okumak

Kitap okumak , sadece hobi amaçlı yapılacak bir şey değil . Kitap okumak , anlama gücünüzü birkaç kat arttırıyor ve soruları daha iyi anlamanızı sağlıyor . Kitap okumaya özen gösterin.

Eğer sınavla alakalı herhangi bir farklı soru olursa seve seve cevaplarım . Umarım yardımcı olabilmişimdir...

Dostum benim matematiğim rezalet. Ve daha tyt matematiğine bile başlamadım. Okumak istedğim bölüm ise yazılım mühendisliği.
Bana ne gibi tavsiyelerin vardır? Sence geç mi kaldım

Sıralamam ne kadardı OBP falan bunlar ne kadar etkiledi?

İlk denemelerde kaç netle başladın sonra kaç nete kadar çıkardın?

İlk denemelerde kaç netle başladın sonra kaç nete kadar çıkardın?

Dostum bu soru herkesin tatmin edici bir cevap beklediği ve herkesin aklından geçen bir soru sanırım çünkü geçen sene ben de böyle örnekler arıyordum. Sana kendi yaşadığımı anlatayım ve bu soruyu burda bırakıp derhal çalışmaya koyul. İlk senemde denemelerde 40-45 ayt yaparken sınavda 33 ayt yaptım. 2. senemde son zamanlarda denemelerde 70 leri gördüm fakat sınavda 60 yaptım. Yani hedefine ulaşman gayet mümkün aklında soru işareti kalmasın sen sadece çalış deneme sonuçlarına fazla takılma gördüğün gibi sınav başka oluyor.

Dostum bu soru herkesin tatmin edici bir cevap beklediği ve herkesin aklından geçen bir soru sanırım çünkü geçen sene ben de böyle örnekler arıyordum. Sana kendi yaşadığımı anlatayım ve bu soruyu burda bırakıp derhal çalışmaya koyul. İlk senemde denemelerde 40-45 ayt yaparken sınavda 33 ayt yaptım. 2. senemde son zamanlarda denemelerde 70 leri gördüm fakat sınavda 60 yaptım. Yani hedefine ulaşman gayet mümkün aklında soru işareti kalmasın sen sadece çalış deneme sonuçlarına fazla takılma gördüğün gibi sınav başka oluyor.
Şuan daha ayt denemelerine başlamadık tyt ondan 50-60 net arası yapıyorum.
kendi hedefimi koydum ve ona göre çalışıyorum.

Kuşçubaşı bu konuyla ilgili bir podcast hazırlamıştı.Ona da bi bakın derim

Dostum benim matematiğim rezalet. Ve daha tyt matematiğine bile başlamadım. Okumak istedğim bölüm ise yazılım mühendisliği.
Bana ne gibi tavsiyelerin vardır? Sence geç mi kaldım
Vakit kaybetmeden çalış bence . Ha birde şöyle bir taktik verebilirim . Eğer üniversite sınavına ilk kez giriyorsan ve mezuna kalmak gibi bir düşüncen varsa bu sene sadece TYT'ye çalış . Seneye AYT'ye çalışırsın . Çünkü geçen seneki TYT puanını bir sonraki sene de kullanabiliyorsun . Bu tamamen sana kalmış

Vakit kaybetmeden çalış bence . Ha birde şöyle bir taktik verebilirim . Eğer üniversite sınavına ilk kez giriyorsan ve mezuna kalmak gibi bir düşüncen varsa bu sene sadece TYT'ye çalış . Seneye AYT'ye çalışırsın . Çünkü geçen seneki TYT puanını bir sonraki sene de kullanabiliyorsun . Bu tamamen sana kalmış
Bunu aslında düşündümde bilmiyorum bunun için 1 yıl daha beklesemmi beklemesemmi

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8