• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Yunan mitolojisi

Philliscan

Fahri Üye
Birazda mitolojiden bahsetmek isterim dostlar.
Üniversite tezimin konusu olan Yunan mitolojisini
Size anlatacağım.
Yunan Mitolojisine göre, hiçbir şey yokken khaos vardı. Bu khaos adı verilen şey* dünyevi ve tanrısal her şeyi içinde bulunduran kozmik bir varlık yada Tanrı diyebiliriz.

Ardından khaos, gaia’yı (toprak ana) yarattı.
Aynı zamanda kendini baş tanrıça olarakta belirtebiliriz.
Gaia, başka birisine ihtiyaç kalmadan kendi kendine doğurabilir.
Ve bu doğumlarda önce uranosu (gök Tanrı yada direk gök) ardından dağları ve pontosu (Deniz) yaratıyor.
Bu sefer uranos ile birleşen gaia titanları doğurur (6 kadın 6 erkek toplam 12 tanrıydı sanırsam.)
Daha sonra tek gözlü kyklopları ardından 100 kollu 100 başlı hekantonkheirleri doğuruyor.

Daha sonra kendi doğurduğu Pontos ile birleşen Gaia
Nereus, Thaumsai, Phorkys, Keto ve eurybie’yi doğurur. Gaia, son olarak tartarosla birlikte olarak bütün canavarların babası ve en tehlikelisi sayılan, yarı yılan yarı insan typhonu doğuruyor.
Uranos ve gaia’ya dönelim.
Şimdi bu uranos baktı bu titanlar Yunan heykeli gibi millet, gurur kaynağı resmen. daha sonraki kiklop ve hekantonkheirlere bakınca ben nerde hata yaptım diyip, evlat olsanız sevilmezsiniz mottosuyla bunları bir bir tartarosa sürgün ediyor. (Tartaros binevi cehennem gibi, sonsuz azap.)

Gaia bunu görüyor ve titanlara babalarını kötülüyor.
Ardından demir bir tırpan yapıyor ve bunu sağlam delikanlı kronos’a veriyor.
Kronos, babası tam uyuyacakken gizlice tırpanla saldırıyor ve babasının taşakları kopartıp hadım ediyor. Ve iktidarı elinden kaybediyor.
Sonra titanlar kardeşlerini tartarostan çıkarıyor.
Ee tabi yağız delikanlımız kronos hemen “ben koskoca uranosu indirmişim, taht benim” Diyerek tahta çıkıyor ve ilk icraati zaten ortam malına dönmüş kikloplar ve hekantonkheirleri tekrar tartarosa şutluyor.
Ardından Kronos, Titan kardeşi Rheia ile evlenip
Olympos tanrılarını dünyaya getiriyorlar.
Olympos çocuklarını da bi göreceksiniz, şampiyonlar ligi.
Zeus’dan tut poseidon’a hades, Hera falan. Sağlamlar yani...
Kısa bir zaman geçer Kronos bey’in aklına bir olay gelir.
“Lan ben kendi babamın toplarını kestim attım, attığım yerde cennet adalar felan oluştu, iyi güzelde; ben babama bunu yaptıysam, çocuklarımda bana aynısını yapar. Malum etme bulma dünyası, götü sağlama alalım.’’ Diyerek kendi çocuklarını yutup midesine indirmeye başlar. Çocukları kendisine sunan rheia, son çocuk olan Zeus’u vermek yerine bir adaya götürüp onu saklar. Bir taşa bez bağlayıp kronos’a -sözde- çocuğu takdim eder. Ve kronos’da son lokmayı afiyetle yutup sigarasını yakar.
Zeus’a bakan melekler felan var. aslında keyifler gıcır. Ama çocuk bir intikam ateşinde. Görseniz içi içini sığmıyor anasını satayım.
Gel zaman git zaman zeus büyür.
Zeus ile annesi buluşup konuşmaya başlar.
Derki; anacığım, beni kronosun saki’si yap.
Sonra bana kusmasını sağlayacak zehirli bir karışım ver ve ben onu kronos’un şarabına koyayım.
İşte oluyor bitiyor kronos şarabı içiyor ve böğürüp kusmaya başlıyor. Önce yuttuğu taş, ardından bütün olympos tayfa çıkıyor.
Sonrasında Titanlar ve olympos’luların 10 yıl sürecek savaşı başlıyor. Savaş hep eşit gidiyor. zeus tartarostan otoban kiklopları ve hekantonkheirleri çıkartıp savaşı kazanırlar. hayretlere düşürecek bir haber. Tartaros transfer sezonunda bir değişiklik! Tartaros, bünyesine ilk kez kikloplar ve hekantonkheirler haricinde Tanrı’lar (titanları)katıyor...
İşte zeus başa geçiyor felan öyle. Sonrası çok karışık o yüzden gece gece girmeyeceğim .) belki daha sonra

Son düzenleme: