• ADBlock (Reklam Engelleyici) aktif olduğunda sitedeki videoları görüntüleyemezsiniz. Videoları izleyebilmek için reklamengelleyicilerinizi devre dışı bırakmalısınız.

Yunan Mitolojisine dair kısa bilgiler

Bully

Üye
Katılım
22 Temmuz 2019
Mesajlar
12
Yaş
20
Şehir
İzmir
Zeusun çapkınlıkları mı dersin,4 ayaklı at adamlar mı dersin, Pan isimli insan ayaklı keçi mi dersin türlü türlü mitolojik öğelerin bulunduğu Yunan mitolojisi karışık bir mitolojidir.
Öncelikle Khaos ilk tanrıdır,tanrıların ilkidir, boşluk anlamınada gelir, günümüzde kullandığımız kaos kelimesi buradan gelmektedir. Khaostan türeyen tanrılar Eros(hani şu elinde ok ve yay olan çocuk aşk tanrısı)Nyx(Gece) nüks diye okunur.Gaia(Yeryüzünün anası, Toprak ana) Gaia kendi kendine dağları(Ourea)denizi(Pontos)ve gökyüzünü(Uranos)meydana getirmiştir.Önemli bir tanrıdır.Daha nice bilgiler bu mitolojidedir.Anlatmaya kalksam çok uzun olacak kısaca bir kaç bilgi vereyim.
Olimpos Tanrıları Zeusunda içinde bulunduğu Zeusun soyundandır karısı Hera çocukları Apollon Athena Hermes kardeşi Poseidon Hades Demeter falan Dioynsos Hephaistos Ares falan mesela Zeustan örnek verecek olursak aşırı çapkın bir tanrı bu arada baş tanrı diye geçer mitolojide eşi ise yani Herada baş tanrıçadır.Zeus Olimpostan gözüne kestirdiği güzel ve seksi olan ölümlü, ölümsüz, peri nefes alan her beğendiği kadına kıza sahip olmak istemiştir, karısı ise kocasının bu çapkınlıklarını bildiği için bazen bazı tanrılarla anlaşıp onu gözetlettirirdi veya canavar görevlendirildi.
Zeus bir keresinde Olimpostan yeryüzüne bakarken gözüne kestirdiği bir erkek çocuğu parlak ve kız gibi olan çocuğa aşık olmuştur ve onu Olimposa kaçırmıştır ve onu şarap sunucusu(Olimpos tanrılarının şarap kadehini dolduran) yapmıştır.Bu çocuğun adı Ganymedestir.Ve daha bir sürü örnek.
Mesela Olimpos Tanrıları ve Titanların ünlü bir savaşı vardır bilirsiniz bu savaşı Tanrılar Zeusun Yıldırım gücü sayesinde kazanmışlardır.Çoğu Titan Tartaros denen cehenneme tıkılmıştır.Hadeste Tartarostan sorumlu bir tanrıdır İçlerinden Atlas vardır bilirsiniz Rapçi Şehinşahın oğluna verdiği isim. Zeus bu titanın çok güçlü olduğunu bildiği için onu ömür boyu Gök kubbeyi sırtında taşıma cezası vermiştir.
Olimposun bazı rivayetlere göre Bursa/Uludağ olduğu söylenir.Mesela Kuşadasında yaşayan varsa bilir Zeus mağarasını onunda kısa bir öyküsü var. Zeus Poseidon ile kavga ettiğinde Poseidon sinirinden öfkesinden her yeri sular seller içinde bırakırmış malum deniz tanrısı ve at terbiyecisi bir tanrı benim en favori tanrım bu arada;)Zeus çok güçlü bir tanrı olmasına karşın kardeşine zarar veremeyeceğinden ve vermek istememesinden ötürü o mağaraya saklanır ve kardeşinin öfkesinin dinmesini beklermiş ki bu mağara hiç bir şekilde zarar görmüyormuş bütün yapılar ağaçlar onlar bunlar sular altında kalırken bu mağara sağlamlığını koruyormuş işte bunun hikayeside bu.
Afroditi değinmeyi unuttum Afrodit güzellik tanrıçası aşırı seksi bi tanrı ölümlüler onu gördüğünde büyülenirlermiş onun güzelliği karşısında Afroditin kocası Hephaistostur. Hephaistos zanaat tanrısıdır eli yetenekli bir abimiz:p amma velakin gel gelelim topal bir tanrı bunun sebebi ise yanlış hatırlamıyorsam bir sebepten ötürü Olimpostan yeryüzüne atılmıştı bebek iken o sebeple topal.
Afrodit ile Aresin(savaş tanrısı)yasak aşkları vardı Afrodit kocasını beğenmiyordu onu boynuzluyordu.Kaltak Bihter hshshshsjs Bihter, Behlül, Adnan karakterleri canlandı gözümde :LOL: Hephaistosun haberi oldu en sonunda bu ilişkiden ve eline bir silah alıp 2 tanrıyıda öldürdü.... Şaka şaka zanaat ustası olduğu için bir gün yataklarına bir düzenek kurdu ağ düzeneği gibi düşünün ve bu 2 aşık yatağa girdikleri anda ağa yani oltaya tutuldular bir nevi.Sonrasında Hephaistos diğer tanrılarıda çağırıp onları herkesin gözü önünde rezil etti.
Evet daha nice hikayeler, anlattığım olaylarda hatalarım vardır muhakkak hatalarım varsa eğer yorumlarda belirtin ve bende ona göre doğrusunu öğreneyim. Bence bu mitoloji kızla konuşulacak konular arasında olmalı genel kültür bakımından öğrenmenizi tavsiye ederim, çoğu hikayede çok güzel bence mübalağası bol.
 
Son düzenleme:
Katılım
1 Ağustos 2019
Mesajlar
146
Şehir
İstanbul
Afroditle Hephaistos'un evliliği hikayesi ile doğadaki zıtlıkların birbirini çekme olayı zekice anlatılmış yunan abilerce..
 
Üst