Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Zayıflamak Üzerine Doğru Bilinen Saçmalıklar

Daha diyetin ne zayıflama olduğunu zanneden beyinlerin çok azımsanmayacak sayıda olduğu ülkemizde gayet doğal bir durumdur. Hatta sadece ülkemizde değil dünyada zayıflamak üzerine konuşan beyinler çok ama düşünen beyinler azdır.

"HARCADIĞIN KALORIDEN DAHA AZ KALORİ AL"

Bu yöntemin çoğu kez başarısızlık olmasının nedeni çok basit. Daha az besin aldığımızda beyin de uzmanlık alanını konuşturuyor ve daha az harcama yapıyor. Siz basit bir matematik oyunu oynadığınızı sanarken başkaları sizin beyninizde oyun oynamıştır! Daha az kalori harcamak üzere evrimeleşen insanoğlu daha az kalori aldığında tabi ki daha az harcayacak. Organları, kaslar daha az verimde çalışacak.

"KALORI HESABİNİ YAP"

Bunu doğru yaptığını sanan o kadar çok kişi var ki...
Adam kalori hesaplarken kola ile peynirin kalorisini bir tutuyor. Birisi şeker yükü diğeri başka bir dünyada...
Rafine şekerle havuçtan aldığınız kaloriyi bir tutmak anlamsız. Her besin farklı bir şekilde metabolize edilir.

Aynı besin bile kişiden kişiye, tüketildiği saate göre, bağırsaktaki bakterilere, enzimlere ve birçok faktöre göre farklı bir şekilde metabolize edilirken bunu yapmak matematiğe aykırı.

Ketalojik diyeti araştırın derim

Sağlıklı uyku, egzersiz, sağlıklı beslenme, mutluluk hayatınızı daha sağlıklı bir hale sokacaktır.

İnsan vücudu boşuna bu koşullarda daha iyi bir şekilde çalışmıyor.

NOT: Bu yazı yazılırken Popular Science Türkiye Dergisi'nin Temmuz 2019 sayısı kaynak edinilmiştir

En iyi diyet vücudunuz ihtiyacı olan kaloriyi alarak yapılan diyettir. Şöyle ki 2000 kalori alıyorsun bu normal bazal metabolizma hızımız. Fakat ağır ağırlık antrenmanı ve kardiyo ile vücut tüm kiloyu yağdan verecek. Spor yapan arkadaşlar için ise not : gerçek definisyon'da kalori aşağı indirilmez :)

En iyi diyet vücudunuz ihtiyacı olan kaloriyi alarak yapılan diyettir. Şöyle ki 2000 kalori alıyorsun bu normal bazal metabolizma hızımız. Fakat ağır ağırlık antrenmanı ve kardiyo ile vücut tüm kiloyu yağdan verecek. Spor yapan arkadaşlar için ise not : gerçek definisyon'da kalori aşağı indirilmez :)
Ben şuan kilo almak istiyorum kaloriye abanıyorum tamamen yulaf falan aldım iş görür mü ?

1. Madde yapılan spora göre değişir. Evet insan doğası daha az enerji harcamaya ve depolamaya zorunlu bir şekilde evrimleşmiştir. Fakat eğer harcamak zorunda kalırsan harcarsın. Yapman gereken tek şey spor yapmak ve temel enerji ihtiyacını karşılamak. Bunu yaparken beslenmeyi protein üzerine bina etmek en iyisidir böylece kas kaybı minimalize edilir. Güzel yazı ellerine sağlık

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8