Press "Enter" to skip to content

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Stephen Covey – Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı PDF Kitap indir

Stephen Covey’in Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı isimli kitabında dünyada başarı sağlamış 7 insanın ortak alışkanlıklarından bahsediyor. Ben bu 7 alışkanlığın tamamını vermek yerine 2 tanesinden bahsedip konuyu kapatıyorum. Hem burayı okuyan olmuyor hem de kendisini zaten kanıtlamış bir kitap için methiyeler dizmeye ne gerek var?

Yakın akrabalarımdan biri, bana sık sık ailesinin geçmişte nasıl yoksulluk içinde yaşadığını, çocukluğunun ve gençliğinin ne kadar zorlu şartlarla geçtiğini hatta arkasında duran kimsesi olmadığı için üniversiteyi kazanamadığını anlatır. Şimdilerde de eğitimsiz ve işsiz olduğum için maddi durumum çok kötü keşke bana destek olan biri olsaydı şimdi hiçbir şey böyle olmazdı diye söylenip duruyor. Diğer bir akrabam da aynı şekilde önceden nasıl bir yoksulluk içinde olduklarını ne kadar zor şartlarda hayata tutunmaya çalıştıklarını ve kendilerine yardımcı olabilecek hiç kimseleri olmadığını anlatır. O da diğer akrabam gibi maddi yetersizliklerden dolayı iyi okullara gidemediği için üniversite sınavında yeterli başarıyı gösteremediğini ve istediği üniversitede istediği bölümde okuyamadığını söyler. Ama aynı akrabam bu zorlukların kendisini zamanından önce olgunlaştırdığını çalışkan ve kendine güvenen bir adama dönüştürdüğünü anlatıyor. Ve sonuç olarak da geçmişte yaşadığı o zorluklar sayesinde bugün zengin ve refah bir yaşam sürdüğünü söylüyor.

Hiç dikkat ettiniz mi? Her iki akrabam da şu anki durumlarını aynı sebeplere bağlıyor. Birinci akrabam gibi insanlara REAKTİF insanlar denir. Onlar daima kendilerinin kontrol edemeyecekleri, yönetemeyecekleri şeylere odaklanırlar ve her şeyden her zaman şikayet eder dururlar. İkinci akrabam gibi insanlarsa PROAKTİF insanlardır. Bu tarz insanlar kendilerinin idare edebildikleri ve değiştirebilecekleri şeylere odaklanırlar. Ve kendilerine bağlı olmayan şeylerin üzerinde durmayıp yalnızca güçlerinin yettiği yapabilecekleri şeylere odaklanırlar.

 

Biliyor musunuz? İnsanın kendine “bu durumu değiştirmek için neler yapabilirim” sorusunu sorması çok zor bir şey. Neden biliyor musunuz? Çünkü bu sorunun cevabı olarak düşünecekleri şeyleri gerçekleştirmek uzun süren zahmet, azim ve uykusuz geceler gerektirecek.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen Covey PDF indir

 

Beynimiz de her zaman en rahat ve en kolay şeylere odaklandığı için bir çoğumuz böyle bir zahmetten korkar. Hep etrafımızdaki insan ve sebeplerden dolayı şikayet eder ve başarımızın kendi çaba ve çalışmamıza bağlı olduğunu unuturuz. Böylece diyebiliriz ki etkili insanların başarılı olmalarının ilk sebebi Proaktif olmaları ve sadece kendilerinin yapabilecekleri şeylere odaklanmalarıdır. Bir cenazede olduğunuzu hayal edin ama herhangi birinin değil kendi cenazenizdesiniz diye düşünün. Herkes ağlıyor ve siz de kendi tabutunuzun önündesiniz ve cesedinize bakıyorsunuz. O an kendinizle ilgili ne söylemek isterdiniz? Bu soru belki de hayatta kendinize soracağınız en önemli sorudur.

 

Ben çok iyi bir eştim demeyi hepimiz isteriz değil mi? Peki öyleyse birçoğumuz neden işten eve geldiğimizde eşimizle güler yüzle değil de sinirli ve negatif bir şekilde konuşuyoruz? Kendimize layık gördüğümüz eş modeli bu mu sizce? Yoksa toplum için çok değerli biriydim, insanlara çok yararım dokundu birçok kişinin hayatına değer kattım demek ister miydiniz? Eğer gerçekten öyleyse kendinizle ilgili böyle şeyleri söylemeyi hakedecek bir şeyler yapıyor musunuz? Yoksa başarısızlığa uğramaktan ve kaybetmekten korktuğunuz için büyük şeyler yapmaya büyük adımlar atmaya cesaretiniz yok mu? Ve çoğu insanlar gibi siz de ortalama bir yaşam mı sürüyorsunuz? Ya da eğitimli, bilgili ve elinden her iş gelen biriydim demek ister miydiniz? Eğer öyleyse, o zaman yeni ve gerekli bilgiler öğrenmek, kitap okumak ve düşüncelerinizi hayata geçirmek için ne kadar zaman ayırıyorsunuz? Eğer kendimize öldüğümde nasıl anılmak istiyorum diye sorarsak hayatımızla ilgili çok büyük değişiklikler yapma imkanımız olacaktır.

 

Böylece, başarılı insanların ikinci özelliği bir şeyi yapmaya başlarken hangi sonuçlara ulaşmak istediğini önceden düşünmeleridir. Sizin için hayatta en önemli şeyler nelerdir? Eminim çoğunuzun cevabı sağlığım ilişkilerim ailem vs. olacaktır. Herhalde tv izlemek, saatlerce facebook veya twitterdeki paylaşımları okumak veya yorumumu beğendiler mi diye kontrol etmek instagramdaki resimlere takılıp saatlerce zamanımızı öldürmek gibi cevaplar vermeyeceksiniz diye düşünüyorum.

 

Şimdi kendinize bir iyilik yapın ve bu kitabı okumaya başlayın ben size etkili insanların 2 özelliğinden bahsettim devamını kitabı okuyarak öğreneceksiniz. Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabı kişisel gelişim alanında bir başyapıttır.  Birçok gerek yerli gerek yabancı yazarlar da bu kitabı önermektedir.

PDF Kitap indir

3 Comments

  1. Ömer Faruk Yazıcı Ömer Faruk Yazıcı

    Bu kitabı okumak için sabırsızlnıyorum

  2. Meryem atılgan Meryem atılgan

    Merhaba
    Yazınızı hem gülümseyerek hemde çok keyif alarak çok geçte olsa okudum
    Ellerinize sağlık umarım devam yazılarınızı bulur ve okurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir