Press "Enter" to skip to content

Homo Deus – Yarının Kısa Bir Tarihi

Homo Deus – Yuval Noah Harari PDF indir

Daha önce sizlerle Yuval Noah Harari‘nin Sapiens isimli kitabını paylaşmıştım. Şimdi ise aynı yazardan Homo Deus kitabı sizlerle. Bu kadar her şeyin bollaştığı, hepimiz her şeye çok rahat şekilde ulaşabildiğimiz halde neden mutlu değiliz? Neden sürekli tüketiyoruz gibi konulara yer vermiş.Bunları felsefe gibi mutluluk nedir gibi değil bilimsel verilerle de zenginleştirmiş ve araştırmalara yer vermiş. Bu kitap da Sapiens gibi çok akıcı bir kitap. Ve şimdiye kadar benim hiç düşünmediğim konular var bu kitapta. Gerçekten ufkumu açan bir kitap oldu Homo Deus. Homo Deus, tanrı insan demek anlamına geliyor. Yani yazarın sürekli vurguladığı şey insanoğlu kendini öyle bir yerde görüyor ki artık tanrı rolüne soyundu. Artık tanrı olmak istiyor ve tanrılığını ilan ediyor. Çünkü yapay zekalar yaygınlaşmaya başlandı. İnsanın gerçek organları yerine yapay organlar kullanılmaya başlandı.

Yuval Noah Harari – Homo Deus Yarının Kısa Bir Tarihi

İnsanlık çıtayı çok yükseltti ve artık gözü yükseklere dikti. Şimdilerde ise ölümsüzlüğü bulma peşinde. Daha fazla insan ölmesi diye çabalanıyor. Peki insanlar ölmezse ne olur? Hiçbirimiz ölmezsek, ölümsüzlüğün formülünü bulursak ne olur? Yazarımız işte bu sorulara her iki açıdan da bakarak cevap vermeye çalışmış.. Benim en çok etkilendiğim kısım ise “dünyada terör ve savaş olaylarında bir sürü insan ölüyor ama daha fazla ölüme sebep olan şey şu anki beslenme şekliniz diyor. Obezite ve obezitenin yol açtığı hastalıklar insanları toplu halde öldürüyor. Herkes yine savaş olaylarına medyanın yönlendirmesiyle odaklanırken, arka planda çok farklı şeyler dönüyor. İnsanlığı yok eden, insanlığın genini- genetiğini bozan asıl şey fastfood gibi besinlerdir. Ben bu kitabı okuduktan sonra o konularla ilgili başka araştırmalar da yaptım ve bambaşka dünyalarla karşılaştım.

Belki de gelecek sandığınız gibi olmayabilir. Kafanızdaki gelecek algısını tekrardan düşünün. Filmlerde, dizilerde gelecekle alakalı senaryolar çok fazla yapılıyor. Bu kitaptan sonra kafanızdaki o gelecek algısı tamamen değişecek. Herkesin hakkında konuştuğu yapay zekalar sizleri memnun etse de ileride oldukça mutsuz edecek. Özellikle de birçok meslek grubu ölüp milyonlarca insan işsiz kaldığında bu durumu anlayacaksınız. Günümüzde bile hızlı şekilde bazı meslek gruplarının öldüğünü görüyoruz. Bu durum daha da hızlandı ve yapay zeka insanlara hizmet eder hale gelecek. Bu yapay zekanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Bu kadar spoiler yeter kitabı okumaya geçebilirsiniz artık.

 

PDF Kitap indir

One Comment

  1. Med Adar Kasırğa Med Adar Kasırğa

    eyvallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir