Press "Enter" to skip to content

Zengin Baba Yoksul Baba

Zengin Baba Yoksul Baba PDF Kitap indir

Kitabın yazarı Robert Kioysaki, benim iki babam var diyor. Biri öz babası, diğeri ise yazarın sonradan multimilyoner olmasında büyük katkısı olmuş ve ona bildiği her şeyi öğretemiş olan en yakın arkadaşının babası. Öz babası, doktora yapmış ve üniversitede ders veriyordu. Diğer babasıysa sekizinci sınıfı bitirdikten sonra hayata atılmış ve çoğu şeyi yaşayarak öğrenmişti. İki babasının da başlarda kendilerine tam yetecek kadar gelirleri vardı. Fakat biri (2.babası) Havai adalarının en zenginlerinden biri olarak vefat ediyor ve evlatlarına milyonlarca dolar miras bırakıyor. Diğeri ise (kendi babası) vefat ettiğinde evlatlarına ödenmesi gereken borç ve vergiler bırakıyor. Para kazanmak aslında bir bilim. Öyle bir bilim ki okullarda ve üniversitelerde öğretilmiyor. Okullarda öğretilen ve insanlara aşılanan şey iyi bir kariyer yapmanın yolları sadece. Bu yüzden çoğu aileler evlatlarına benzer şeyler öğreterek onları aynı yola yönlendiriyorlar. Eğer anne babanız gelirlerini kendileri kazanmışsa ve o en zengin %1’lik kesimden değilse, size bir nevi fakir olmanın yollarını öğretmiş olacaklar. Sizin kötülüğünüzü istediklerinden değil tabi ki. Böyle yapmalarının sebebi kendilerinin de bu konuda bilgisiz ve tecrübesiz olmaları ve ilgili konuda hiç kitap okumayarak hep aynı şekilde düşünmeye devam etmeleridir.

Fakat daha çok para, sorunları çözmüyor. Aslında asıl sorunlarımızı çözen şey daha çok para kazanmanın yollarını bilmekten geçiyor. Şöyle ki bir çoğumuzun asıl sorunu ömür boyu sadece para için çalışmak. Çektiğimiz zahmet ve verdiğimiz zamanın karşılığında sadece maaş almak. Aslına bakarsak birçoğumuz ilk önce para için çalışmalıyız ki para biriktirelim. Bu bir gerçek. Fakat gerçekten zengin olmak isteniyorsa öyle hareket etmeli ki kişi para için değil parası onun için çalışsın ve katlanarak büyüsün. Bunun için de biz bu iki finansal terimleri çok iyi kavramalıyız. Aktifler ve pasifler.

Robert Kiyosaki – Zengin Baba Yoksul Baba

Eğer üniversitede muhasebe ve finans dersleri aldıysanız o zaman aktif ve pasif konusunda bildiklerimizi unutalım. Ve bu terimleri çok basit bir dille anlamaya çalışalım. Aktifler kısacası cebinize para koyar. Pasifler cebinizden para çıkartır. Her şey hem aktif hem pasif olabilir. Mesela eğer bir arabanız varsa ve onun için aylık 200TL gibi bir harcama yapıyorsanız o zaman arabanız Pasif. Eğer arabanız varsa ve onu kiraya vererek her ay 200TL kazanıyorsanız o zaman arabanız Aktif. Aktiflere örnek olarak kendi işletmeniz, size para kazandıran menkul ve gayri menkulleriniz hisse senetleri ve daha birçok şey söyleyebiliriz. Pasifler ise sizin için hayati önem taşımadığı halde alınmış eşya ve emlaklardır. Mesela pahalı telefonlar, lüks arabalar, daha büyük ev, krediyle alınmış eşyalar vs. Bu farkı anlamak çok önemli.

Hiç düşündünüz mü? Neden genelde zenginler daha da zengin oluyor fakirlerse hep yerinde sayıyor veya daha da fakirleşiyor? Çünkü zengin kazandığı parayı aktife yatırıp daha çok kazanıyorken yoksul pasife yatırıyor. O yüzden fakirin zamanla hayat standartları aynı kalıyor veya daha da çok fakirleşiyor.

Eğer siz de benim gibi %1’lik zengin kısımın içinde doğmadıysanız size de bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Zengin Baba Yoksul Baba – Robert Kiyosaki PDF Kitap indir

 

PDF Kitap indir

21 Comments

 1. ostab ostab

  teşekkürler

 2. Rahym Rahym

  Ben bu kitaby okamak isteyorum

 3. Rahym Rahym

  Okamak isteyorum

 4. Human Human

  Normal insanlar birşey öğrenmek isterse okuluna gitmeli ama bu okul nasıl olmalı

 5. Ahmet Ahmet

  İndirmek için butonu tıklıyorum açılmıyor sebebi ne olabilir?

 6. seyran seyran

  Cik tesekurlar

 7. Aygul Aygul

  Guzel kitap

 8. soner karacan soner karacan

  guzel kıtap oldugunu cok duydum bakalım anlattıkları kadar varmı

  • Godless Alpha Godless Alpha

   Link paylaştım zaten linkten indirebilirsiniz.

 9. Robert Kiyosaki Robert Kiyosaki

  link ölmüş

  • Godless Alpha Godless Alpha

   Linkler güncellendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir