Alfaloji Forum

Sitemizde şu anda bakım yapılmaktadır. Üyelik istekleri ve konular bakım sonrasında onaylanacaktır.

Türkçe Ezan Tartışması

Olası tartışma konuları ne olsun.

• Kullanılan toplam oy
    19
ezanların dışarıya vurulmaması şuanda Türkiye'de yapılacak birşey değil toplumun kültürü bunu kaldırmaz. Her olayın bir alt hazırlığı vardır. Eğer bir kurbağayı kaynayan bir tencereye atarsanız, ziplayip kaçarak kurtulur. ama önce soğuk su dolu bir tencereye koyup yavaş, yavaş ısıtarak suyu kaynatirsanız, kendi vucut isısını da arttirir ve suyun sicakligini farketmez hale gelerek patlayarak ölür. Aynı mantık toplumlar içinde geçerlidir. Laik bir ülkede yaşıyoruz (sözde). ve bazı sınırlar vardır halkın kaldırabileceği fakat günümüzde ki siyasetçiler sağolsun. Halkı öyle bir manipüle ediyor ki . Halk düşünmekten yoksun arkasından takip ediyor. Yapılabilcek bir şey olsa dahi , bunu yapılamaz kılıyorlar. sağol yorumun için.
Sen sağol konuyu açtığın için, arkadaşlara da sesleniyim bu konu önemli ve insanlar birbirlerini kırabilirler bu konuda. Mümkün olduğunca hatta hiö tartışma olmadan düşünce belirtip aradan çekilelim. Akıllı adamlarız zaten bu sitede olmamız toplanmamız bunun kanıtı.

Ben bu konulara hakim bir insan olarak görmüyorum kendimi. Ama şunu biliyorum, ezan müslümanlar için ibadete çağrıdır. Yaratıcısına karşı sorumluluklarını ona hatırlatmak için okunur. Okunma amacı cami dışındaki insanları camiye davet etmektir zaten, dışarıdan duyulmayacak şekilde okunursa bir anlamı kalmaz. Mesela kiliselerde çalınan çanlar da benzer bir amaç taşır, kilise bulunan bir yerde yaşayan insanların bundan şikayetçi olduğuyla alakalı bir şey duyduğumu ya da okuduğumu hatırlamıyorum. İnanan insanların da inanmayan insanların da birbirine saygı gösterebildiği bir ortam bence medeniyetin büyük bir göstergesidir.

Ezanın Türkçe okunması dine uygun mudur değil midir bilmiyorum. Ancak merak edenler basit bir aramayla ezanın anlamını öğrenebilir. Gerçekten kafanıza takılan şey buysa tabi ki.
Fakat ezanın hitap ettiği kitle Türk ve anadili Türkçe okunduğu yer Türkiye sınırları içerisinde. İlginçtir ki ben ülkemde yabancı bir cümleyi neden araştırma gereği duyayım ? Anlamıyorum arkadaş benim dilimde değil türkçe anlamını okutmak varken neden ezbere dinliyoruz ki şöyle bir olay var bugün bir dua ezberle yada yabancı belli bir konuşma ezberle anlamını sular seller gibi oku zamanla bu anlamı unutacaksın fakat bu anadilinde olduğu zaman unutmak gibi bir algı yok .

Eğer ayni kafadaysak haklisın kardeşim.

Din ve siyaset,italyan mafyasina benzer. öyle ki içine girdiniz mi çıkamazsinız.

Ve aynı zamanda insanları birbirine çok yakinlaştiran ve çok uzaklaştiran tek iki konudur.
Kesinlikle haklısın fakat arkadaş ortamında konuşmaktan çekinirsek ve böyle anonim bir ortamda fikrimizi belirtmezsek ne zaman konuşabiliriz . Kaldı ki bu ortamda kimseyle 1e1 muhattabım arkadaşlığım yada bir samimiyetim yok. Ne kadar etki edebilir bana yalnız arkadaş ortamında bu tür şeyler konuşulmaz gerçektende sıkıntı haklısın bu konuda.

Kesinlikle haklısın fakat arkadaş ortamında konuşmaktan çekinirsek ve böyle anonim bir ortamda fikrimizi belirtmezsek ne zaman konuşabiliriz . Kaldı ki bu ortamda kimseyle 1e1 muhattabım arkadaşlığım yada bir samimiyetim yok. Ne kadar etki edebilir bana yalnız arkadaş ortamında bu tür şeyler konuşulmaz gerçektende sıkıntı haklısın bu konuda.

Bilemiyorum güvendiğin birilerinin yaninda ya da ayni dinden insanlar ile konuşabilirsin.

Özellikle din'in böyle bir durumda olmasinı pek sevmiyorum...

Sokakta adama sorsam hristiyanlığa gecmek istermisin diye, ordan tek parça halinde çıkmam mucize olur.

Ama adam hem icki içer hem eşine şiddet uygular.

Welcome to turkey

Valla reisler siyaset yüzünden burdaki arkadaşlıklardan olmak istemiyorum :D

Şöyle düşündüm: a kişisini tanımıyorum siyaset yaparken birbirimize kin duymaya başladık. Oysa siyaset ile tanışmasak belkide birsürü ortak özelliğimiz vardı

Aga bee bir dostluk başlamadan bitti dndnnfn

Fakat ezanın hitap ettiği kitle Türk ve anadili Türkçe okunduğu yer Türkiye sınırları içerisinde. İlginçtir ki ben ülkemde yabancı bir cümleyi neden araştırma gereği duyayım ? Anlamıyorum arkadaş benim dilimde değil türkçe anlamını okutmak varken neden ezbere dinliyoruz ki şöyle bir olay var bugün bir dua ezberle yada yabancı belli bir konuşma ezberle anlamını sular seller gibi oku zamanla bu anlamı unutacaksın fakat bu anadilinde olduğu zaman unutmak gibi bir algı yok .

Ben saygı duymayı seçiyorum. Çünkü bu ülkede din yüzünden, siyaset yüzünden ve ideolojiler yüzünden insanlar vaktiyle birbirine çok zarar verdi. Ben bu anlamsız çatışmanın bitmesini istiyorum. İnsanlar birbirine saygı gösterirlerse bir şey kaybetmezler, ancak gereksiz yere kargaşa içine girerlerse bir taraf değil bütün taraflar kaybeder. Tarihte olduğu gibi. Profil resmine fotoğrafını koyduğun ve benim de cidden örnek aldığım ve saygı duyduğum bir adam olan Mustafa Kemal Atatürk'ün bir sözü vardı, aslında olayı kısa ve net bir şekilde açıklıyor: "Mecbur kalmadıkça savaş cinayettir."

Valla reisler siyaset yüzünden burdaki arkadaşlıklardan olmak istemiyorum :D

Şöyle düşündüm: a kişisini tanımıyorum siyaset yaparken birbirimize kin duymaya başladık. Oysa siyaset ile tanışmasak belkide birsürü ortak özelliğimiz vardı

Aga bee bir dostluk başlamadan bitti dndnnfn
ya siyasetin bitirdiği flörtler :D

Ben saygı duymayı seçiyorum. Çünkü bu ülkede din yüzünden, siyaset yüzünden ve ideolojiler yüzünden insanlar vaktiyle birbirine çok zarar verdi. Ben bu anlamsız çatışmanın bitmesini istiyorum. İnsanlar birbirine saygı gösterirlerse bir şey kaybetmezler, ancak gereksiz yere kargaşa içine girerlerse bir taraf değil bütün taraflar kaybeder. Tarihte olduğu gibi. Profil resmine fotoğrafını koyduğun ve benim de cidden örnek aldığım ve saygı duyduğum bir adam olan Mustafa Kemal Atatürk'ün bir sözü vardı, aslında olayı kısa ve net bir şekilde açıklıyor: "Mecbur kalmadıkça savaş cinayettir."
Elbette insanların dinine saygı duyarız. Kimseye karışmayız neden bunu yaparsın diye. seni anlıyorum keşke dünya dediğin gibi bir yer olsa. Fakat sınırlar vardır. Ve bazı şeyler hakkında konuşmak gerekir en basitinden Atatürk'ün zamanında cumhuriyet değil saltanat vardı herkes saltanat yanlısı idi. Atatürk geleceğe dönük mantıklı ve realist biriydi. Herkesten farklı görüşleri vardı. Çok az bir kesim desteklemesine rağmen cumhuriyeti kurdu. Doğru olan cumhuriyetti fakat bunu getirmek bazı ölümlerde getirecekti ki getirdi. Toplumların sınırları vardır. gerçekten de savaş zaruri olmadıkça cinayettir fakat. Sana yumruk atan birine hiç bir şey yapmamak aptallıktır. Bazı çatışmalar anlamsızdır doğru fakat bazıları zorunludur ki dediğin gibi bir ortamda devlet gibi, bir güç olmaz insanlar barış huzur içinde yaşardı. Fakat her zaman bir tarafta yanlışı savunan kişiler olacaktır ve her zaman yanlışı savunan kişilerin arkasında kitle olacaktır. Bu kitleyi susturmazsanız yanlışı doğru yaparlar. ve bir bakmışsınız ki herkes yanlışı savunur olmuş.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8