Press "Enter" to skip to content

Sapiens Hayvanlardan Tanrılara

Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens PDF indir

Yuval Noah Harari‘ye ait olan Hayvanlardan Tanrılara – Sapiens isimli kitap listeleri alt üst etmeyi başarmış. Kendini kanıtlamış bir kitaptır. Ayrıca yazarın ilerleyen zamanlarda paylaşacağım 2 tane daha güzel kitabı var.

Çekici erkek, kaliteli erkek, alfa erkek adına her ne derseniz artık kültürlü olmak zorundadır. Geçmişini bilmeli, nereden geldiğini ve nereye gittiğini anlamalıdır. Yaşam amacını öğrenmeli o uğurda devam etmelidir. Bu bağlamda bu kitap günümüzde önemli bir yere sahip olmuştur.

Sapiens yani insan türünün evrimini anlatıyor. Nereden geldiğimizi, hangi süreçlerden geçtiğimizi ve nasıl bu hale geldiğimizi çok net şekilde gözler önüne seriyor. Bir alfa erkeği insan davranışlarının altında yatan sebepleri öğrenmeli. Hangi davranışı neden sergilediklerini bilirse ona göre hareket edip insanları manipüle edebilir.

Ayrıca girdiğiniz her ortamda söyleyecek 3-5 kelimenizin olması gerektiğine inanırım ben. Girdiğiniz ortamlarda hiç fikrinizin olmadığı konularla karşılaşmak sizi kötü bir duruma sokabilir. Konu bilimden, evrimsel psikolojiden, tarihten açıldığında bu kitap sayesinde söyleyecek sözleriniz olacak.

Ayrıca bu kitap insanın geçmişinden sonra insanın geleceği hakkında da tahmin yürütüyor. Görünen köy kılavuz istemez derler ya öyle gerçekten. Gidişata göre geleceği görmek pekte zor değil. Gelecek hakkında fikrinizin olması da size değer katacak etmenlerden biridir.

Yuval Noah Harari – Sapiens

Para neden herkesin güvendiği tek şey?
Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?
Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?
Geleceğin dini bilim mi?
İnsanların miadı çoktan doldu mu?
100 bin yıl önce Yeryüzünde en az altı farklı insan türü vardı.
Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak?

Sapiens: Hayvanlardan Tanrılara – Yuval Noah Harari Kitap indir

Yaklaşık 13,5 milyar yıl önce , Big Bang olarak adlandırdığımız bir şeyle madde, enerji, zaman ve uzay ortaya çıktı. Evrenimizin bu temel özelliklerinin hikayesine fizik diyoruz.

Bunların ortaya çıkışından yaklaşık 300 bin yıl sonra madde ve enerji, atom adını verdiğimiz daha karmaşık yapılar ortaya çıkardılar, bunlarda zamanla birleşerek molekülleri oluşturdu. Atomların, moleküllerin ve aralarındaki etkileşimin hikayesine kimya diyoruz.

Yaklaşık 3,8 milyar yıl önce, Dünya adı verilen gezegende, bazı moleküller organizma adı verilen oldukça geniş ve karmaşık yapılar oluşturdu. Organizmaların hikayesine biyoloji diyoruz.

Yaklaşık 70 bin yıl önce Homo sapiens e ait organizmalar, kültür adını verdiğimiz daha da karmaşık yapılar oluşturdular. Bunu takip eden insan kültürlerinin gelişimine tarih diyoruz.

Tarihin akışını üç önemli devrim şekillendirdi: Yaklaşık 70 bin yıl önce başlayan Bilişsel Devrim, 12 bin yıl önce bunu hızlandıran Tarım Devrimi ve tarihi sona erdirip bambaşka bir şeyi başlatabilecek yalnızca 5 bin yıl önce başlayan Bilimsel Devrim. Bu kitap, bu üç devrimin insanları ve diğer organizmaları nasıl etkilediğinin hikayesini anlatıyor.

Keyifli okumalar dilerim.

PDF Kitap indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir